|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

susuzluk Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
1.1 milyar insan susuz
Dünyada her 6 kişiden biri içecek su bulamıyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Uluslararası Su Örgütü (IWA), Uluslararası Su Kaynakları Birliği (IWRA), küresel ısınma, sanayileşme ve kentleşme nedeniyle; su kaynakları, nehirler ve göllerin hızla kuruduğuna dikkat çekti.

Yüz milyonlarca çocuk susuz!
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu, 22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla dünyada suya erişim konusunda yaşanan mevcut durumu gözler önüne seren raporunu açıkladı.

Bingöl yedi gündür susuz
Bingöl'ün Karlıova İlçesi Devecik (Kürük) köyünden şehir merkezine gelen isale hattında heyelan oluşması sonucu, 14 Mart Perşembe günü akşam saatlerinden itibaren bir çok mahalleye su verilemiyor.

2025'te su sıkıntısı yaşanabilir
Dünya Su Günü’nde, yeryüzünün su durumu alarm verici durumda. BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün raporuna göre dünya nüfusunun yüzde 40’ı su kıtlığıyla karşı karşıya, 2025 yılında ise nüfusun üçte ikisinin susuzlukla ilgili sıkıntılar yaşayacağı tahmin ediliyor. Hesaplamalara göre, 7 milyar olan dünya nüfusunun 2050 yılında 9 milyara ulaşacağı hesaplanıyor

İstanbul'u susuz bir yaz mı bekliyor?
İstanbul’un barajlarında son 15 gün içinde yapılan ölçümlere göre doluluk oranı yüzde 30.26’dan yüzde 28’e geriledi. Şehrin yaz aylarında büyük bir sıkıntıyla karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor

Somali'de susuzluk can alıyor
Somali halkı, ülkelerinde yıllardır devam eden çatışmaların neden olduğu istikrarsızlık ve kuraklık nedeniyle açlığın ardından son dönemlerde susuzlukla da mücadele ediyor.

İstanbul'da susuzluğa karşı C planı
Kuraklık nedeniyle İstanbul’un barajları alarm vermeye başladı. B planını devreye sokan ve “Gerekirse C planımız da var” diyen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun, İstanbul barajlarındaki dip suyunu (ölü hacim suyu) da gerekirse devreye almayı planladığı öğrenildi

2050’de dünyanın yarısını susuzluk bekliyor!
Türkiye’nin Su Riskleri Raporu’na göre, mevcut durumda 1,2 milyar kişi su sıkıntısı çekilen yerlerde yaşarken, 2050’de dünya nüfusunun yarıya yakını su sıkıntısı çekebilir.

Beyin kanamasını susuzluk tetikliyor
Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. İlhan Elmacı, sıcak havalarda beyin kanamasına en çok ısı dengesinin bozulması ve vücudun susuz kalmasının sebep olduğunu belirterek, gerekli tedbirlerin alınmasının, özellikle de vücudun su dengesinin korunmasının hayati önem taşıdığını bildirdi.

Sıcaklarda susuz kalmayın
Sıcakların yüzünü iyice gösterdiği bugünlerde sağlık için yapılması gereken en önemli şey su içmek! Çünkü artan sıvı kaybı halsizlik, baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü, böbrek yetmezliği hatta bilinç kaybı bile yapabilir.

Gazze'de 120 bin kişi susuz
İsrail saldırılarının alt yapıda yol açtığı hasar sebebiyle 120 bin kişi suya ulaşma sıkıntısı yaşıyor. Gazze'de İsrail'in geçen yıl düzenlediği saldırılar sonucu alt yapının zarar görmesi sebebiyle, 120 bin kişinin içme suyundan mahrum olduğu bildirildi.

‘Susuzluk Alzheimer’a zemin hazırlıyor’
Prof. Dr. Murat Aksoy, yapılan çalışmaların, vücutta yüzde 1 su kaybedildiğinde, beyinde algı mekanizmalarının yüzde 5 oranında bozulduğunu gösterdiğini belirterek şunları söyledi.

Kenya'da 300 bin kişi suya muhtaç
Kenya'nın kıyı bölgesindeki Kilifi eyaleti kuraklıkla kavrulurken, köylerde yaşayan 300 bin kişi açlık ve susuzluğun etkisi altında hayat mücadelesi veriyor.

Stres ve yorgunluk çarpıntıya sebep oluyor
Günümüzde trafik ve yoğun iş temposunun sebep olduğu strese; düzensiz ve sağlıksız beslenme, spordan uzak hareketsiz yaşam da eklenince özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar, kalp çarpıntısı sorunuyla giderek daha sık karşılaşıyor.

Susuz kalmak hastalıklara davetiye
Dr. Murat Topbaş, az miktardaki su kayıplarının bile ciddi sağlık sorunlarına yol açtığına dikkat çekerek, “Mevsim geçişlerinde ve kış aylarında içilen su, insanı hastalıklardan korur” dedi.