15 Rebi'ül-evvel 1441 | 12 Kasım 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

1.1 milyar insan susuz

Son Güncelleme: 24 AĞUSTOS 2012 - TSİ 11:25

Dünyada her 6 kişiden biri içecek su bulamıyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Uluslararası Su Örgütü (IWA), Uluslararası Su Kaynakları Birliği (IWRA), küresel ısınma, sanayileşme ve kentleşme nedeniyle; su kaynakları, nehirler ve göllerin hızla kuruduğuna dikkat çekti.
Uzmanlar, dünyada her 6 kişiden birinin yani 1.1 milyar insanın temiz içme suyu bulamadığını vurguladı. WHO, IWA ve IWRA tarafından hazırlanan ortak raporda su kaynaklarının hızla tükendiği belirtildi. Küresel ısınma, sanayileşme ve kentleşme nedeniyle su kaynaklarının tükendiği dünyada, gelişmiş ülkelerde deniz suyundan bile içmede yararlanıldığı, birçok ülkede bu konuda yeterli çalışma yapılmadığı bildirildi.
Acil önlem çağrısı yapıldı
• Raporda, “Tüm canlılar için dünyada iki temel içme suyu kaynağı vardır. Bilimsel araştırmalarla kanıtlanan bu kaynaklardan biri, yüzey üzerinde, suyu tatlı olan göller ve nehirler, diğeri ise toprak altında depo edilmiş yeraltı sularıdır. Bu yeraltı sularından artezyen kuyuları yoluyla yararlanmak artık kaçınılmaz olmuştur. Susuz toprak çöldür. Su, toprağın ekilmesi ve insanın yaşayıp beslenmesi için vazgeçilmezdir. Dünyada her 6 kişiden birinin yani 1.1 milyar insan, küresel ısınma, sanayileşme ve kentleşme nedeniyle temiz içme suyuna ulaşamamaktadır. Bunun için acil önlemler alınmalı, çalışmalar yürütülmelidir” denildi.

Cumhuriyet