28 Cemaziyelevvel 1441 | 23 Ocak 2020 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Somali'de susuzluk can alıyor

Son Güncelleme: 29 MAYIS 2014 - TSİ 11:28

Somali halkı, ülkelerinde yıllardır devam eden çatışmaların neden olduğu istikrarsızlık ve kuraklık nedeniyle açlığın ardından son dönemlerde susuzlukla da mücadele ediyor.

Ülkenin orta kesiminde yer alan Hiran bölgesinin sakinleri, su için kilometrelerce yol katetmek zorunda kalıyor. Kısıtlı imkanlara sahip Hiran ahalisi, suyu eşek arabaları, deve ve buldukları tankerlerden faydalanıyor. Bulabildikleri suyun da çoğu zaman içilmeye elverişli olmadığını anlatan bölge sakinleri, yaklaşık 3 aydır devam eden su sıkıntısı nedeniyle can kayıplarının da yaşandığını belirtiyor. Yerel yetkililer, yardım kuruluşlarının yaşananlara duyarsız kaldığını da ifade ediyor.

Belde sakinlerinin ihtiyaçlarını açık kuyu, havuz ve çukurlara dolan yağmur sularından karşılamaya çalıştığını belirten Belediye Başkanı Muhammed Hüseyin  Vehliye, "Mevsim yağmurları beklenenden az olunca bölgede kuraklık baş gösterdi. Bölge sakinleri kuraklık ve açlıktan ölmemek için Meteban, Mahas gibi kentlerin merkezlerine göç etmeye başladı" dedi.

Yeni Şafak