8 Zilhicce 1439 | 19 Ağustos 2018 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Kurban ibadeti hakkında
Kurban, “yaklaşmak, yakın olmak” mânalarına gelen Arapça kurb kelimesinden gelir. Kurbiyet, Allahu Teâlâ hazretlerine, O’nun ibadet ve taatine ve neticesinde Hakk’ın tevfîkine ve inayetine yakın olmak demektir.

Bayram tatili yolculuğunu 'yalnız yapmayın' uyarısı
Uzmanlar, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi, kazaların büyük oranda sürücülerin tek başına seyahat ederken "uyuklama" nedeniyle meydana geldiği uyarısında bulundu.

Biyokaçakçılıkla mücadele etkin şekilde sürdürülüyor
Turist olarak geldikleri Türkiye’de bitki ve hayvan çalmaya kalkışanlara göz açtırılmadı. Son 11 yılda 68 biyokaçakçılık vakasında 3 milyon 700 bin TL para cezası kesildi.

Sigara, KOAH ihtimalini 15 kat artırıyor
Sigaranın sağlığımız üzerindeki olumsuz etkileri herkes tarafından bilinen bir gerçek. Sigaranın içerisinde bulunan birçok zararlı kimyasal madde nefes ile beraber akciğerlere çekildiğinde, akciğerlerin her türlü zararla karşılaşacağından birçok rahatsızlığın oluşabildiği görülmektedir.

Sıcaklarla kava kirliliği de artıyor
Ozon kirliliğinin sanayi tesisleri, motorlu araçlar ve termik santrallerden çıkan kirleticilerin sıcak havalarda, güneş ışığı altında reaksiyona girmesi ile oluştuğunu belirten uzmanlar, bu kirliliğe neden olan kirleticilerin ortadan kaldırılması ve önlemlerin alınması gerektiğini ifade ediyorlar.

Bartın’da şeker otu üretimi başladı
Bartın’da uzmanlar tarafından asrın bitkisi olarak tanıtılan, Stevia (şeker otu) bitkisi, ‘Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması Projesi’ kapsamında üretilmeye başlandı.

Yazın klimalı ortamda yüz felcine dikkat
Sıcak yaz günlerinde, özellikle duş sonrası ve terliyken, klimanın ya da farklı soğutucuların önünde serinlemek, yüz felci riskini tetikleyebiliyor. Yalnızca ev ortamında değil, duş alıp dışarı çıktıktan sonra arabadaki klima ile serinlemek de bu soruna zemin oluşturabilir.

Karpuzun faydaları
Bilim insanları, herhangi bir meyve ya da sebzeden çok daha fazla likopen içeren karpuzun, kanser ve şeker hastalığı riskini düşürdüğünü açıkladı.

Sanal oyun bağımlılığı psikiyatrik sorunlara yol açıyor
İnternet oyunu bağımlısı 50 çocuk üzerinden yapılan araştırmaya göre, oyunlardan uzak kalanlar çöküntü hissediyor. Oyun bağımlılarının birçoğunda psikiyatrik rahatsızlık olduğu belirtiliyor.

Kurbanlık seçiminde dikkat edilecekler
Tarım ve Orman Bakanlığı, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi vatandaşları kurban alırken uyardı.

Çok az bilinen lisans bölümleri
Üniversite adaylarının tercih telaşı sona eriyor. Adaylar, ‘2018 YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nu son kez gözden geçirirken bazı lisans programları şaşırtıyor. Sadece adayların değil, birçok insanın adını daha önce duymadığı bazı bölümler var.

Dijital çağın çocukları...
Yeni kuşak çocuklarda hep bir tatmin olmama, çabuk sıkılma duygusu var. Büyükleriyle ilişkilerini ödüllendirme üzerine kuruyorlar. Şımarıklık, saygısızlık; çocukların karakteristik özellikleri olmaya başladı. Çünkü onlar dijital çağın çocukları!

Uzmanlar ıslak mendillerdeki tehlikeye karşı uyardı
Kullanım kolaylığı, ıslak mendile geniş bir kullanım alanı kazandırdı. Ancak sıkça kullanılan ıslak mendillerin içeriğine dikkat etmek gerekiyor. Islak mendiller içeriğindeki kimyasallar yüzünden hassas ciltlerde tahribata sebep olabiliyor.

Ticari check- up yerine sağlık riski analizi
Sağlığınızın ne durumda olduğunu öğrenip gelişebilecek problemleri önceden tahmin edebilmek için her yıl düzenli sağlık taramalarından geçmeniz şart.

Çocuklarda ekran bağımlılığı kalp hastalığının habercisi
Kalp uzmanlarından oluşan bir kurul, çocukların ve gençlerin ekran karşısında vakit geçirdiklerini belirttikleri süre ile kardiyometabolik hastalıklar arasındaki ilişki üzerine 20 yıllık mevcut araştırmaların analizini yaptı.