30 Rebi'ül-evvel 1439 | 18 Aralık 2017 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Buzullar için ilginç yorum: Buzdolabının kapısı açık
Bilim adamları Kuzey Kutup Dairesi’ndeki ısınma ve buzul erimesinin artık anormal durum olmaktan çıkıp olağan hale geldiğine işaret ederek, “Dünyanın buzdolabının kapısı açık kaldı” yorumunda bulundu.

Dijital bağımlılık endişe verici
Günün önemli bir bölümünü sosyal medyada beğeni alma kaygısıyla fotoğraf ve video paylaşarak geçiren çocuklar, bekledikleri ilgiyi göremediklerinde depresyonla başlayan psikolojik sorunlar yaşıyorlar. Uzmanlar, çocukların günlük internet kullanımının 1 saati geçmemesi konusunda aileleri uyarıyor.

Sağlıklı beslenme çocukları mutlu ediyor
Sağlıklı beslenmenin, kiloları ne olursa olsun çocuklarda kendilerine daha çok saygı duymaları ve daha az duygusal ve akran sorunları yaşamalarıyla bağlantılı olduğu keşfedildi.

Elektronik atık miktarı 44,7 milyon metrik tona ulaştı
“Global E-Atık Monitörü 2017” isimli araştırmaya göre, dünya genelinde 2016'da televizyon, buzdolabı, cep telefonu ve diğer elektrikli ürünlerden oluşan elektronik atık miktarı 44,7 milyon metrik tona ulaştı.

Bilinçsiz ilaç kullanımı savunma sistemini çökertiyor
Uzmanlar, hastalık ve gribal enfeksiyonların en yoğun olduğu dönemlerden biri olan kış dönemlerinde hastalıklar kadar bilinçsizce kullanılan ilaçların da sağlık açısından ciddi sıkıntı oluşturduğunu belirttiler.

Cirit heyecanı kar ve soğukta da devam ediyor
Kars’ta köylerdeki vatandaşlar atalarının yaptığı cirit sporunun yaşatılması için soğuk hava ve kar yağışına aldırış etmeden atlarını sahaya sürüyor.

Çocuklara gereksiz antibiyotik vermeyin
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları doktoru Nejat Narlı, hekime danışmadan çocuklara gereksiz antibiyotik verilmemesi gerektiğini söyledi.

Siber polisten öğrencilere internet bağımlılığı semineri
Adana Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde görevli polisler, öğrencilere internet bağımlılığı konusunda seminer verdi.

Griple-nezleyle mücadelede neye dikkat edilmeli?
Nezle ve grip farklı virüslerin oluşturduğu farklı sağlık sorunları. Soğuk algınlığı yani nezleye yol açan virüsler daha ziyade rinovirüsler. Grip ise influenza virüsleri olarak bilinen, her yıl bukalemunlar gibi başka bir kılığa giren virüslerin eseri.

5. Türkiye Bilek Güreşi yarışması coşkuyla tamamlandı
9-10 Aralık 2017 tarihlerinde Türkiye Vücut Geliştirme, Bilek Güreşi Federasyonu ve Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü işbirliğiyle toplamda 53 ilden 113 kulüp 800'e yakın sporcunun katıldığı, Türkiye’nin gençler kategorisinde en kapsamlı Bilek Güreşi yarışması olma özelliğini taşıyan ”5. Türkiye Genç Erkekler Bilek Güreşi Yarışması” Ankara’da büyük bir coşkuyla tamamlandı.

Soğuk hava migreni tetikliyor
Migren hastalarının büyük kısmının hava değişimlerine duyarlı olduğunu belirten Nörolog Yavuz, soğuk havanın da migren ataklarına yol açan etkenler arasında olduğunu söyledi.

Üniversitelilerin yüzde 40’ı tüketiyor
Bir üniversitede enerji içeceği tüketimine yönelik araştırmaya göre, öğrencilerin enerji içeceği tüketimi sınav haftalarında artıyor. Uzmanlar ise uyarıyor.

Siber zorbalık
Siber zorbalık teknoloji kullanılarak yapılan zorbalıktır. Bu sorun son yıllarda özellikle genç bireyler üzerinde yıkıcı etki oluşturmaktadır.

Depresyonu evinizle yenin
Depresyon, Türkiye’de 2 milyon kişiyi tehdit eden bir duygu bozukluğu. Daha çok sonbahar ve kış aylarında görülüyor. Sonbaharla birlikte kısalan gün, güneş ışınlarının kendini daha az göstermesi, melatonin hormonunun daha az salgılanmasına, bu durum da depresyona sebep olabiliyor.

Beslenme bozukluğu disleksiyi tetikliyor
Disleksisi olan bireylerin sözcükleri doğru okuma, okuduğunu anlama ve okuma hızlarında problemler olduğuna dikkat çeken Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Başak Ayık, “Okuma yazmayı öğrenmede yaşıtlarına göre gecikme görülür. Okurken yanlış ve yavaş okuma, harf, hece ve satır atlama sıktır. Okuduğunu anlamada güçlük çekerler” dedi.