14 Safer 1440 | 23 Ekim 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Gençlikte alınan kalsiyum yaşlılıkta işe yarıyor
Gençlikte alınan kalsiyum yaşlılıkta kırılmayı önlüyor. Genç yaşta kalsiyum yönünden yeterli beslenerek ve D vitamini alarak kemik kitlesini güçlendirmek yaşlılıkta kemik erimesini önlüyor.

Kar değil dolu
Mersin'in Erdemli ilçesinin yüksek kesimlerinde etkili olan şiddetli dolu yağışı sebebiyle Erdemli-Karaman Ayrancı yolunda kar manzaralarını andıran görüntüler ortaya çıktı.

Kış öncesi bağışıklık sistemi gözden geçirilmeli
Kış hazırlıklarının ilk maddesi “bağışıklık stoklarını gözden geçirmek” olmalı. İlk sırayı da “D vitamini” rezervi ne durumda araştırmak almalı. Nedeni net ve açık: D vitamininiz yetersiz ise “güvenlik kuvvetleriniz”, yani “bağışıklık sisteminiz” güçsüz kalıyor.

Eber Gölü tamamen kurudu
Afyonkarahisar il sınırları içerisinde yer alan Eber Gölü, kendisini besleyen su kaynaklarının kesilmesi üzerine tamamen kurudu.

Sağlık Bakanlığından 'mantar' uyarısı
Türkiye genelinde, yağışlarla birlikte doğada yetişen mantarların üremesinde ve yurt genelinde tüketiminin artmasına bağlı olarak zehirlenme vakalarında artış gözlendiği açıklandı.

'Çocukları hazır gıdalardan uzak tutun'
İç Hastalıkları, Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Dr. Yüksel Gümürdülü, çocuklarda sağlıklı beslenmenin, büyüme ve gelişimlerine katkısının yanı sıra eğitim için de önemli olduğunu belirterek, velileri sağlıksız beslenmenin yol açtığı obeziteye karşı uyardı.

Beslenme şekli böbrek taşını etkiliyor
Türkiye'de her 10-12 kişiden birinin böbreklerinde taş var. Yüzde 3-5 olan dünya ortalamasının üzerindeki bu oran, bizi ‘taş kuşağı’na sokuyor. Yani böbrek ve idrar yollarındaki taş hastalığının hem çocuk hem de erişkinlerde sık rastlanıldığı ülkeler arasındayız.

Bursa’da elektrikle çalışabilen araç üretildi
Bursa’da, 50 kilometre hıza çıkabilen ve günde 150 kilometre yol yapan elektrikli araç üretildi. Hobi olarak işe koyulan Hasan Ünlüaslan ve Hakan Tezcan, klasik otomobillerden yola çıkarak ismini 'Mersus' koydukları elektrikli aracı görücüye çıkarttı.

Günümüz 'ergen'i üzerine önemli değerlendirmeler
Ergenlik, insanların gelişim sürecindeki zorlu ve önemli süreçlerden biri. Ergen çocuk sahibi olan ailelere bu konuda büyük görevler düşüyor.

Doğu ve Güneydoğu'da toz fırtınası
Suriye üzerinden gelen toz bulutu, Gaziantep, Malatya, Şanlıurfa, Kilis ve Adıyaman'da etkili oldu. Toz bulutu nedeniyle vatandaşlar nefes almakta güçlük çekti.

Sürekli çevrimiçi olmak gençleri mutsuzluğa sürüklüyor
Gece artan sosyal medya kullanımı, araştırmalara göre daha zayıf uykuya neden olurken, kaygı seviyesi ve depresyon riskini de arttırıyor.

Stres kansere yatkınlığı artırabilir
Dr. Kadirhan Sunguroğlu, "Stres hastalık gelişiminde etkilidir. Bu durumun sürekli olması halinde de stres kronikleşir ve kansere yatkınlık artar" dedi.

Koza Han 5 asırdır ayakta
2. Bayezid Han tarafından yaptırılan ve köylülerin yetiştirdiği ipek böceği kozalarının satıldığı Koza Han, eski hüviyetini kaybetse de yerli ve yabancı ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Bağışıklığı güçlendirecek besinler
Kış kapıda. Nezlesi, gribi, tonsilliti, bronşiti olanlar artıyor. Her yıl tekrarlayan bu bildik kış rahatsızlıklarından korunmanın en etkili yollarından biriyse bağışıklık gücünü arttıran besinlerden daha sık ve bol istifade etmenin yollarını bilmek, o besinleri daha çok yiyip içerek bağışıklık sistemine güç-kuvvet vermek.

Çocukları aşırı övmek olumsuz sonuçlara neden oluyor
"Çok akıllısın", "Benim kızım çok güzel", "En iyisini benim oğlum yapar" gibi cümleleri aileler hemen her gün ve defalarca kuruyor.