18 Rebi'ül-ahir 1438 | 16 Ocak 2017 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Turşu gribe karşı faydalı olabilir
Kış mevsimlerinde ortaya çıkan bazı hastalıkların yaygın hale gelmesi, bağışıklık sistemine faydalı olan, grip ve soğuk algınlıklarına iyi gelen turşunun tüketimini de artırıyor.

Dilovası'nda petrol kirliliği
Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde bulunan bir limandan sızan yakıt denizde kirliliğe yol açtı. Limandan denize yayılan yakıt nedeniyle acil müdahale ekipleri ve deniz temizlik şirketlerine bağlı ekipler limanın bulunduğu bölgeye gelerek çalışma yaptı.

Zehir saçan egzozlar için 1 milyon lira ceza kesildi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca geçen yıl gerçekleştirilen denetimlerde, egzoz sınır değerini aşan ya da emisyon ölçümü yaptırılmayan araçların sahiplerine idari ceza verildi.

Gümüşhane'de Ufka Yolculuk'a rekor başvuru
Kur’an’ın Anlamıyla Buluşmak (KAB) Platformu ile Server Gençlik ve Spor Kulübü koordinatörlüğünde Uluslararası düzeyde organize edilen Ufka Yolculuk Kültür Yarışmalarının Gümüşhane katılımı, Ahmed Ziyauuddin Gümüşhanevi Vakfı tarafından yapılırken yarışmanın bu yıl yapılacak beşincisine başvuru sayısı şimdiden bin kişiyi geçti.

Kar tatiline telafi eğitimi
İstanbul ve birçok ilde kar yağışı nedeni ile okullar tatil edilmişti. MEB programın aksamaması için harekete geçti. Milli eğitim Bakanlığı (MEB), başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde kar nedeniyle eğitime verilen arada programının aksamaması için harekete geçti.

Her AVM’ye şok cihazı kurulacak
Sağlık Bakanlığı, kalp krizinden ani ölümleri engellemek için her alışveriş merkezlerine (AVM) elektroşok cihazı yerleştirecek. 112 ambulanslarında taşınabilir EKG cihazıyla doktora online ulaşım sağlanacak. Ülke genelinde 10 bin kişiye kalp krizine acil müdahale eğitimi verilecek.

2 milyon kişi hac sırasında
Türkiye'den hacca gitmek için bu yıl 335 bin kişi yeni kayıt yaptırdı. Daha önce başvuranlarla birlikte hac görevini yapmak isteyenlerin sayısı bu sene 2 milyonu aşacak.

Kış çaylarına talep arttı
Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi kış aylarında yaygınlaşan hastalıklardan korunmak için aktarların yolunu tutan vatandaşlar en çok "kış çayını" tercih ediyor.

En çok 'kış çayı' tercih ediliyor
Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi kış aylarında yaygınlaşan hastalıklardan korunmak için aktarların yolunu tutan vatandaşlar en çok "kış çayını" tercih ediyor.

Yarıyıl tatili ne zaman başlıyor?
Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklama ile 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı, 19 Eylül 2016 Pazartesi günü başlamıştı. 9 Haziran 2017 Cuma günü sona erecek olan eğitim yılının birinci kanaat dönemi 20 Ocak 2017 Cuma günü sona erecek.

Gribe karşı C vitamini yeterli değil
Yrd. Doç. Dr. Neşat Bozkurtgil, antibiyotik ve C vitamini kullanımının gribi atlatmak için etkili olmadığını belirterek, en iyi korunma yönteminin hasta kişilerden mümkün olduğunca uzak durmak ve hijyen kurallarına uymak olduğunu söyledi.

Karlı ve buzlu yollarda yürürken dikkat!
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Özdemir kış aylarında kaygan zeminde ortopedik yaralanmalarda büyük artış yaşandığı uyarısında bulunarak, “Özellikle bugünlerde ortopedik poliklinikler ve acil servislerde çok sık yaralanma, kırık-çıkık vakalarıyla karşılaşıyoruz. Bunların bir kısmı ciddi kırıklar bir kısmı da yumuşak doku yaralanmaları oluyor” dedi.

Sürekli üşümenin nedenleri
Kış mevsimi ve soğuk hava denilince aklımıza gelen sorunların başında “üşümek” geliyor kuşkusuz. Üşümek çevre ısısının ani değişikliğine yanıt olarak ortaya çıkıyor; deri-damarlar ve kaslar koordineli olarak kasılıp-gevşeyerek, ısı değişikliğine yanıt vermeye çalışıyor.

Sigarayla mücadele için 1 milyon müfettiş yolda
Yasaya aykırı sigara içilen yerlerin kontrolünü 1 milyon gönüllü gerçekleştirecek. Denetmenler, cep telefonuyla mekânın konumunu belirleyerek ihbarda bulunacak.

Kur'an-ı Kerim'i anlatan 'En Büyük Haber' oyunu seyirciyle buluştu
Kur’an’ın anlaşılmasına yönelik farkındalık oluşturmak ve insanlığın ana kitabı olan Kur’an’la bağlarını daha güçlü hale getirmek amacıyla hazırlanan “En Büyük Haber” adlı tiyatro oyununun galası yapıldı.