25 Cemaziyelahir 1438 | 24 Mart 2017 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Antidepresanlar bilinçsiz kullanılıyor
Uzmanlar Türkiye’de antipsikotik tüketiminin son 5 yılda 7 milyon 201 bin kutudan 12 milyon 158 bin kutuya çıktığını, ruh sağlığı hastanelerinde doluluk oranının da yüzde 100’e ulaştığını belirtti.

AB Enerji sınıflarını değiştiriyor
Avrupa Birliği (AB), beyaz eşyaların enerji verimliliğini ortaya koyan sınıf etiketlerinin daha anlaşılır bir biçimde yeniden belirlenmesini sağlayacak düzenlemede uzlaştı.

Uşak Tarhanası Tescillendi
Uşak Valisi Ahmet Okur, Uşak tarhanasının Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillendiğini bildirdi.

'Sağlığınız için doğaya yakın yaşayın'
Avrupa Üniversite Enstitüsü Çevre Politikası’nın yaptığı son araştırmaya göre ağaçlık ve yeşil alanlara daha yakın yaşayan insanların zihinsel ve fiziksel olarak herhangi bir hastalığa yakalanma oranının daha düşük olduğu ortaya çıktı.

Dünyada ve Türkiye’de su kaynakları azalıyor
Birleşmiş Milletler ve UNESCO başta olmak üzere ilgili kuruluşların raporlarına göre, dünya ve Türkiye’de artan nüfus, küresel ısınma, kuraklık gibi nedenlerle her geçen yıl suya olan talep artarken, tatlı su kaynakları azalıyor. Dünya nüfusunun yüzde 40’ını barındıran 80 ülke şimdiden su sıkıntısı çekiyor.

Şeker bebeklerin dişlerini yok ediyor
Şekerli besinler çocukların sadece metabolizmasını olumsuz etkilemiyor, dişlerini erken kaybetmesine de yol açıyor. Yapılan araştırmalara göre bu vakalar son 10 yılda yüzde 24 arttı. Bazı diş hekimleri bir yaşına girmeden kendilerini ziyaret eden, dişlerini kaybeden çocuk gördüklerini söylüyor.

Camiler 'hayatın merkezi' olacak
Camiler, toplumun her kesimine hitap edebilen, sosyal ve kültürel ihtiyaçları karşılayabilecek hale gelmesi için çalıştaylar düzenlenecek.

Her duygunun gözyaşı farklı!
Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Canan, mutluluk, acı, öfke, reddedilme, soğan doğrama gibi farklı duygu ve durumlarda ortaya çıkan gözyaşının farklı kimyalara sahip olduğunu söyledi.

Baharın müjdecisi çağla tezgahlarda!
Baharın müjdecisi olarak nitelendirilen badem çağlası, Çanakkale'de seyyar tezgahlarda kilosu 50 liradan satışa sunuldu.

Türkiye 'çok yaşlı nüfus' toplumu haline geliyor
Türkiye’nin 2020’li yıllardan itibaren yaşlı nüfus toplumu haline geleceği belirtiliyor. Yaşlılar Haftası nedeniyle bir açıklama yapan İç Hastalıkları ve Geriatri Uzmanı Prof. Dr. Servet Arıoğul, yaşlıların hem bakım hem de sağlık açısından yüksek maliyetli sağlık harcamalarına yol açtığını belirterek, bu konuda hazırlık yapılması gerektiğini vurguladı.

Kocaeli'de 'Kültürden İrfana Sohbetler' programı
Kocaeli Bilim Kültür ve Sanat Derneği tarafından hazırlanan “Saatçi Ali Efendi Konağında Kültürden İrfana Sohbetler” buluşmalarında her ay farklı bir konuda mütefekkir, ilim adamı ve uzman ağırlanıyor.

Arifan Derneği'nden 'Çocuklarda Mahremiyet' paneli
Arifan Kadın ve Aile Kuruluşları Dayanışma Derneği, "Aileyi Güçlendirme Projesi" kapsamında “0-12 Yaş Mahremiyet Kavramı” konulu bir panel gerçekleştirdi.

İstanbul 10. Zabıta Tüketici Hakları Ödülü 'Tüketici Rehberi' programının oldu
AKRA, sağlıklı beslenme ve gıda katkı maddeleriyle ilgili bilgilerin aktarıldığı “Tüketici Rehberi” programıyla “Radyo-TV program” ödülüne layık görüldü.

Modern hayat uyku kaçırıyor
Modern hayat uykumuzu kısaltıyor. Gerek “ışık kirliliği” gerek yaşamımıza peş peşe giren televizyon, cep telefonu gibi pek çok yeni alışkanlık, stres uykumuzdan çalıyor. Bazı araştırmalar endüstrileşmeyle uykunun ortalama bir saat kısalttığını ortaya koyuyor.

Yaşlanıyoruz!
65 ve yukarı yaşta 6 milyon 651 bin 503 kişinn bulunduğu Türkiye'de, yaşlıların toplam nüfus içindeki oranı 2012'de yüzde 7.5 iken geçen yıl yüzde 8.3'e yükseldi. Türkiye, en yüksek yaşlı nüfus oranına sahip ülkeler sıralamasında 167 ülke arasında 66. sırada yer aldı.