9 Şevval 1439 | 23 Haziran 2018 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Toprak kaybının maliyeti
Toprak üretkenliğinin kaybının ekonomik bir karşılığı bulunuyor. Dünyada kaybolan toprakların bedeli her yıl 400 milyar $'a ulaşıyor.

İshal, çocuklarda ölüme sebep olabilir
Dr. Mustafa Alper Aykanat, çocuklarda ishal konusu hakkında açıklamalarda bulundu. Aykanat, “Gelişmiş ülkelerdeki hastaneye yatışların yüzde 10, gelişmekte olan ülkelerdeki hastaneye yatışların yüzde 30 ishalli hastalıklardan kaynaklanmaktadır.

Karadeniz’de ‘Rip akıntısı'na dikkat!
Karadeniz’de etkili olan, halk arasında ‘çeken akıntı’ olarak bilinen ‘rip akıntısı’, boğulmalara yol açıyor. Halk, her sene olduğu gibi bu yıl da ‘rip akıntısı’na karşı uyarıldı.

Kalp sağlığı için spor tavsiyesi
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Turgay Burucu 30 dakikalık spor amaçlı yürüyüşün kalp krizi riskini yarı yarıya indirdiğini belirtti. Kalp sağlığını korumak için illa ki spor salonlarında saatler geçirmek gerekmediğini söyleyen Dr. Burucu, tempolu ve düzenli yürüyüşü tavsiye ederek ideal yürüyüş süresinin haftada 150 dakika olduğunu kaydetti.

Sağlıkta da domino etkisi var!
Bedende ve ruhta taşlardan biri yerinden oynadı mı, her şey birbiri ardına değişiverir. Yani “domino etkisi” anında devrededir.

Yüksek D vitamini kanser riskini azaltıyor
D vitamini düzeyi yüksek olan kişilerin kalın bağırsak kanserine yakalanma oranın, daha düşük olduğu tespit edildi.

DSÖ: Oyun bağımlılığı akıl sağlığı sorunu
Bilgisayar oyunu bağımlılığı 'akıl hastalığı' olarak kabul edilecek. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) akıl sağlığı departmanı yöneticisi Dr. Shekhar Saxena, DSÖ tarafından Oyun Bozukluğu'nun bilimsel kanıtlara dayanan yeni bir sorun olarak listelenmesi önerisinin kabul edildiğini söyledi.

Sağlık takibi nasıl planlanmalı?
Düzenli tıbbi kontrollerden geçmek, sadece erken teşhis için değil bazı sağlık sorunlarını tahmin edebilmek için de şart. Bu incelemeler sayesinde sağlık sorunları erkenden yakalanıp kolay ve hızlı çözülebiliyor.

Ah bu plastikler
Başlangıç hammaddesine göre adlandırılan kimyasallar yaşamımızın her alanındadır. Kimya endüstrisinin ilk hammaddesi odun olup, fosil kaynakların keşfi ve teknolojilerinin gelişimiyle kömür kimyasalları, petrol kimyasalları, doğal gaz kimyasalları ve türevleri bizimledir.

Ticari Check-Up’ı bırakın
Düzenli tıbbi kontrollerden geçmek, sadece erken teşhis için değil bazı sağlık sorunlarını tahmin edebilmek için de şart. Bu incelemeler sayesinde sağlık sorunları erkenden yakalanıp kolay ve hızlı çözülebiliyor.

İl il bayram namazı saatleri
Ramazan Bayramı namazı Ankara'da 06.04, İstanbul'da 06.17, İzmir'de 06.31, Çanakkale'de 06.30, Iğdır'da 05.20'de kılınacak.

Isınma sebze üretimini de etkiliyor
Londra'daki Hijyen ve Tropik Tıp Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma, küresel ısınma ve karbon salınımındaki artış nedeniyle sebzelerin yetişmesinin daha zor hale geleceğini öngördü.

Bayramda sağlıklı beslenme önerileri
Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala uzmanlar vatandaşları yeme-içme alışkanlıkları konusunda uyarıyor. Uzun açlık döneminin ardından küçülen mideye aniden yüklenmek ve yüksek kalorili besinler tüketmek hazımsızlık ile şişkinliğe yol açabiliyor.

Yeni neslin IQ’su giderek düşüyor
İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana dünyaya gelen nesillerin zekâ seviyesinin artış gösterdiğini belirten uzmanlar, 1975 yılı itibarıyla bu durumun tersine döndüğünü aktardı.

Köydeki beton yasağı yeşili koruyor
Rize’nin İkizdere ilçesinin çam ormanlarıyla kaplı 200 haneli Çamlık köyünde yaşayanlar, köylerinin doğal yapısını korumak için ahşap yapı geleneğini yaşatıyor.