28 Şaban 1438 | 24 Mayıs 2017 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Kirli havada uyku bitiyor
ABD’de 6 şehirde yapılan geniş çaplı araştırmaya göre, hava kirliliği sadece kalp ve solunum rahatsızlıklarını değil uyku düzenini de tehlikeli boyutta etkiliyor.

Hipertansiyonu umursamıyoruz!
Türkiye’de 15 milyon hipertansiyon hastası olduğunu belirten uzmanlar, bu hastalığa hareketsizliğin ve aşırı tuz tüketiminin neden olduğuna dikkat çekiyor.

Ramazan geliyor...
Allah’a (C.C.) kul, Resul-ü Ekrem Efendimiz’e (S.A.V.) ümmet olmakla mükellef her mümin; dünya ve ahirette kurtuluşa erebilmek için, kendisine verilen ömrünü İlahi hudutlar dâhilinde tamamlamakla mükelleftir.

Her yıl 6 milyon kişi bu yüzden hayatını kaybediyor
Doç. Dr. Sevda Şener Cömert, her yıl dünyada 6 milyon kişinin sigara kaynaklı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini belirterek, "Bu sayı her 10 saniyede 1 kişinin sigara nedeniyle hayatını kaybetmesi demektir. Sigaranın yol açtığı ölümler, trafik, terör ve iş kazalarından meydana gelen ölümlerin toplamından beş kat daha fazladır." dedi.

Blagay Tekkesi'nde 'Mevlit ve Zikir Günleri'
Bosna Hersek'in güneyindeki Blagay kasabasında, bölgeye Osmanlılardan önce Anadolu' dan gelen dervişlerin kurduğu Blagay Tekkesi'nde, geleneksel 'Mevlit ve Zikir Günleri' programı düzenlendi.

Güngören’de bilek güreşi yarışması
Bilek güreşini tanıtmak ve gençlere sporu sevdirmek amacı ile 19 Mayıs 2017 Cuma günü “Ata Sporu Bilek Güreşi Halk Turnuvası” düzenlenecek.

Mersin’de meyve hasadı mutluluğu
Türkiye’nin meyve ihtiyacının yüzde 15’ini karşılayan ve çilek, muz, limon üretiminde ilk sırada yer alan Mersin’de yılın ilk hasadı yapıldı.

Çocuklara 'stres çarkı' uyarısı
Özellikle çocukların ellerinden düşürmediği "stres çarkı"nın, dikkat dağınıklığına hatta bağımlılığa yol açabileceği uyarısında bulunuldu.

Göç raporu açıklandı
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan 2016 Yılı Türkiye Göç Raporu’nda Türkiye’de geçmiş yıllara ait uluslararası göçün nitelikleri incelenerek ve mevcut yapı değerlendirilerek yabancılarla ilgili ülkeye giriş ve çıkışlar, ikamet izinleri, düzensiz göçmenler, uluslararası koruma başvuruları ve insan ticareti başlıkları altında istatistikler derlendi.

'Mutfak Merkezli Yaşam ve Mutfağın Globalleşmesi' konferansı
Bursa İlim Kültür Ahlak ve Çevre Derneği (BİKAÇED), kişisel ve toplumsal gelişime katkısı bulunan, kritik ve analitik düşünme, ilim, kültür, ahlâk, çevre, helal ve sağlıklı gıda gibi farklı alanlarda gerçekleştirdiği konferanslar serisine devam ediyor.

Asfalı öğrencilerden ‘Her şeye rağmen okuma’ etkinliği
İstanbul’da Asfa Eğitim Kurumları'nda öğrenim gören bir grup öğrenci, Kadıköy-Eminönü vapurunda “-e rağmen kitap okuma etkinliği”gerçekleştirdi.

Zeynel Bey Türbesi yeni yerinde
Hasankeyf’te, su altında kalacağı için cuma günü özel hazırlanan platformla yeni yerleşim alanına taşınan Zeynel Bey Türbesi, 6 dakikalık bir işlemle platformdan indirilerek yeni yerine yerleştirildi.

Endonezya'ya gönderilen 6 savaş topu Hollanda’da bulundu
Hollanda’nın Arnhem kasabasındaki Bronbeek Tarih Müzesi’ndeki topların Kanuni Sultan Süleyman tarafından bugünkü Endonezya’ya gönderilen toplar olduğu ortaya çıktı.

'Geleneksel yiyeceklerimize dönmeliyiz'
Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Serap Turan, obezite oranına bakıldığında çocukların yüzde 20’sinin, fazla kilo ya da obezite sorunu yaşadığını belirterek, “Böyle olunca 5 çocuktan biri ya obez ya da obez olacak ayrıca ilerde obeziteye bağlı gelişecek komplikasyonlar için de risk altında.” dedi.

Sürekli ilaç kullanımı kemik erimesine neden olabilir
Kronik hastalıkların tedavisinde kullanılan kortizon, mide ilacı, troid hormonu gibi bazı ilaçların uzun süre kullanımının kemik erimesine yol açabileceği, bu nedenle hastaların kemik erimesi açısından da takip altında olması gerektiği belirtildi.