30 Recep 1438 | 27 Nisan 2017 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Plastik çevreyi kirletmemeli
Plastikler petrol rafinerilerinde kullanılan ham petrolün işlenmesi sonucu arta kalan malzemelerden elde ediliyor. Plastik atıkları karada en az 800 yıl, denizde en az 400 yıl yaşıyor. Atıklar zamanla kimyasal değişime uğrayarak doğayı kirletiyor.

'Müslüman Kızılaylar Birliği kurulacak'
Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili Ercan Tan, “Mayısta Müslüman ülkelerdeki Kızılayların birliğini sağlayacağız. ‘Müslüman Kızılaylar Birliği’ gibi bir birlik sağlamaya çalışacağız. Öyle bir federasyon kurup, başkanlığını da üstlenmeyi düşünüyoruz." dedi.

Ekranlar çocuklar için zararlı
Psikolog Aric Sigman, 2 yaşının altındaki çocukların akıllı telefon ve tablet kullanımının ciddi bağımlılık sorunlarına yol açabileceğini açıkladı.

'TEOG geçici aile kalıcıdır'
Yrd. Doç. Dr. Güliz Kolburan sınav baskısı ve aile ilişkileri ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Sınavlara gereğinden fazla anlam yükleyerek, fizyolojik ve psikolojik olarak stres altında olan ergenler üzerinde sınav baskısı oluşturmanın çocukların ruh sağlığını olumsuz etkilediğini belirtti.

Göçerlerin yayla yolculuğu başladı
Hayvanları için sürekli yer değiştiren göçerler, sıcaklıkların artmasıyla yaylalara ulaşmak için yollara düştü. Çadırlar sökülerek araçlara yüklenirken, hayvanlar ise çobanlarla günler süren yolculuğun ardından yaylalara ulaşıyor.

İkinci elde kişisel bilgilerinizi nasıl korursunuz?
Elektronik atık uzmanları, bilgisayar, cep telefonu ve tabletlere ait değerli parçaların, uygun imha metotları kullanılmadan kayıtlı kişisel bilgilerle ikinci el olarak satılması durumunda bilgi güvenliği sıkıntısı yaşanabileceğini bildirdi.

Alanya'da aile eğitim dinlenme programı
Ankara Sosyal Gelişim Derneği (SOGEL) adına bölge derneklerinden BİLİMDER tarafından organize edilen 12.Aile Eğitim programı 18-21 Mayıs 2017 tarihlerinde Alanya'da gerçekleştirilecek.

Baş dönmesine yol açan 10 neden...
Baş dönmesi, bir başka deyişle vertigo toplumda çok yaygın görülüyor. Net bir rakam verilememekle birlikte “Kulak Burun Boğaz” polikliniklerine başvuran hastaların yüzde 30- 40’ının yakınması vertigo oluyor.

Masa başı çalışanlarda beslenmeye dikkat
Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, “Ağır tempolu ve yoğun ofis çalışmaları kişiyi sağlığından etmeye yeter de artar. Önce ruhen ve bedenen sağlıklı olmalıyız ki zevkle ve isteyerek çalışalım. Bu yüzden ofis içinde birkaç adım atıp, dolanıp, esneme hareketleriyle bir şekilde vücudu hareketsizlikten uzak tutmak gereklidir.

23 Nisan’da kar sürprizi
Güney kesimlerde sıcak havayla birlikte deniz mevsimine start verilirken, İç Ege, Batı Karadeniz ve İç Anadolu’da kış geri döndü.

Çekmeköy'de fidanlar toprakla buluşuyor
ÇEKUD, İstanbul Sosyal Gelişim Derneği ve ÇEVDER (Çevre Gençlik ve Spor Kulübü Derneği) işbirliğiyle yüzlerce fidan dikimi için özel bir program hazırlandı.

Bosna'nın Osmanlı camileri onarılacak
Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'daki Başçarşı, Travnik'teki Alaca ve Banja Luka şehrindeki Arnaudiya camileri, Türkiye'nin desteğiyle onarılacak.

Karıncaların kendi acil servisleri var!
Almanya'daki Würzburg Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı, Sahra'nın güneyinde bulunan Afrika Matabele karıncalarının davranışlarını inceledi. Ekip, karıncaların "Feromon" adı verilen bir tür kimyasal salgıladıklarını ve bu kimyasal sayesinde birbirleriyle iletişim kurduklarını keşfetti.

İşe bisikletle git, sağlıklı kal!
Bilim isnaları, daha sağlıklı yaşamak isteyenler ve kanser ve kalp hastalığı riskini azaltmak için çabalayanlara işe bisikletle gitmelerini öneriyor. İngiltere’de beş yıldır süren kapsamlı bir araştırmanın sonuçları, bisikletle işe gidip gelmenin bu sağlık risklerini ‘yarıya indirdiğine’ işaret ediyor.

Malatya'da 'Helal ve Sağlıklı Beslenme' paneli
Malatya Öncü Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü Derneği, Helal ve Sağlıklı Gıda Platformu işbirliğiyle "Helal ve Sağlıklı Beslenme" konulu bir panel düzenliyor.