25 Cemaziyelevvel 1438 | 22 Şubat 2017 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Sosyal medya 'yetersiz anne sendromu'na yol açıyor!
Sosyal medyada yapılan paylaşımların anneler ve çocuklar üzerindeki etkilerine değinen Psikolog Sayım, sosyal medyadaki paylaşımların “yetersiz anne sendromuna” neden olduğunu söyledi.

Tekneler donan gölde mahsur kaldı
Van’da dondurucu soğuk nedeniyle yüzeyi kısmen donan gölde bazı tekneler mahsur kaldı. Van Gölü’ndeki Yüzüncü Yıl Üniversitesi Marinası’ndaki bazı tekneler, buzlanma nedeniyle hareket ettirilemiyor.

Çocuklarda üstün zekâlılık nasıl anlaşılır?
Uluslararası otoritelere göre her ülkedeki nüfusun yüzde 3 veya 5’i arasındaki kesim ‘üstün zekâlı’. Fakat bu çocukların tespiti, eğitimi ve iyi değerlendirilmesi ülkeden ülkeye değişiyor. Bu noktada eğitimcilere ve ailelere büyük görev düştüğü vurgulanarak, her ülkenin bu çocuklarla ilgili ulusal bir politika geliştirmesi gerektiğinin altı çiziliyor.

Dünyadaki dillerin üçte birinden fazlası unutuluyor
Birleşmiş Milletler verilerinden derlenen bilgilere göre, 15. yüzyıldan itibaren konuşulan 15 bin dilin yarısından fazlası, savaşlar, soykırım, yasaklamalar ve asimilasyon politikaları nedeniyle yok oldu.

En sıkışık trafik Los Angeles’ta
Los Angeles kenti 104 dakika ile trafik sıkışıklığında lider. İstanbul ise 2 sıra gerileyerek 17inci oldu. Dünya çapında trafik sıkışıklığının en fazla yaşandığı ülkeler araştırma ile belirlendi.

Kara elmas diyarının nostaljik lokomotifleri
Bosna Hersek'in kömür madenleriyle ünlü Banovici kasabasındaki eski Yugoslavya'dan kalma buharlı lokomotifler, görenleri zamanda yolculuğa çıkarıyor.

'Sağlıklı yaşamak için az yemek'
Bilimsel veriler, ‘Uzun ve sağlıklı ömrün sırrı yemekte değil, yememekte saklı!’ diyor. Türkçesi, ne kadar yediğimiz, ne yediğimizden daha önemli. Peki, ne kadar mı yiyeceğiz?

'Milyonlarca prematüre doğumun sebebi hava kirliliği olabilir'
Bilim insanları, hava kirliliğinin dünya genelinde milyonlarca prematüre doğumun nedeni olabileceğini ileri sürdü.

Cemreler düşmeye başladı
"Ateş", "kor" anlamına gelen cemrenin her yıl şubat ayı sonunda başlayan takvime göre önce havaya, sonra suya, son olarak da toprağa düştüğü kabul ediliyor. Baharın müjdecisi olarak kabul edilen 'cemre'nni ilki 19 Şubat'ta havaya düştü

Çöpten 400 bin konutun elektriği çıkıyor
Katı atık düzenli depolama alanlarında faaliyet gösteren 28 tesisten elde edilen yıllık 1 milyon 386 bin megavatsaat elektrikle, 400 bin konutun ihtiyacı karşılanabiliyor.

Türkiye'nin madalya sayısı arttı
Gençlik ve Spor Bakanlığı verilerine göre Türkiye'nin 2016 yılında katıldığı uluslararası turnuvalardaki toplam madalya sayısında bin 23 artış oldu.

Su kaynakları tahrip ediliyor
Hazırlanan eylem planında özellikle Eğirdir, Bafa, İznik, Küçükçekmece göllerinde yaşanan kirliliğin nedenleri ve durumlarına dikkat çekilirken, Ergene’nin ise dördüncü sınıf su kalitesinde olduğu vurgulandı.

Sağlıklı kırmızı et önerisi
İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, doğal beslenmiş hayvanlardaki kırmızı et proteinlerinin kilo vermeyi başlattığını ve dinç kalmayı sağladığını söyledi.

Tarım ilacından telef olan arılar mahkemelik
AB Komisyonu’nun arıları öldürdüğü gerekçesiyle 2013 yılında bazı haşere ilaçlarının kullanılmasını yasaklamasına karşı açılan itiraz davası Lüksemburg’daki Avrupa Adalet Divanı’ında başlıyor.

Avrupa’nın havası en kirli şehirleri
Dünya Sağlık Örgütü’nün (WH0) verileri, Avrupa’da havası en kirli 10 kentten 8’inin Türkiye’de olduğunu ortaya koydu.