3 Cemaziyelahir 1439 | 19 Şubat 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Türkiye'nin biyolojik bilgileri kayıt altına alınıyor
Türkiye'nin biyolojik çeşitliliğine dayalı geleneksel bilgisinin derlenmesi, kayıt altına alınarak korunması amacıyla hazırlanan proje kapsamında araştırılacak 7 ile Bursa, Mersin, Kayseri, Gümüşhane ve Şanlıurfa da eklendi.

Avrupa Taekwondo Şampiyonasında Avrupa 3.'sü Asfa'dan
İstanbul'da gerçekleştirilen kulüpler arası Avrupa Taekwondo Şampiyonası'nda genç sporcu Mehmet Aral Özaltın, önemli bir başarıya imza attı.

Buzlar eriyor tankerler yeni rotalar çiziyor!
Buzulların erimesinin baş sorumlusu fosil yakıt endüstrisi, şimdi de eriyen buzullardan kazanç sağlıyor. Eriyen buzullar Kuzey Kutbu’nun kış mevsiminde dahi gemilere açılmasını sağladı.

Teknolojiyi kurumunuzda olgunlaştırmanın yolları
Yenilikçi uygulamalarının kurumlarda ve genel olarak sektörde olgunlaşması ve ürünlere dönüşmesi için 10 sene gerekecek. Yine birçok farklı teknoloji için benzer öngörüler var.

Ses hijyeni nasıl sağlanır?
Ses sistemini korumaya yönelik her türlü davranış “ses hijyeni” olarak nitelendiriliyor. Kalıcı ses bozukluklarına maruz kalmamak için ses hijyenine önem vermek gerektiğini belirten uzmanlar, yeterli sıvı tüketimi ve doğru nefese vurgu yapıyor.

Atmosferde toplanan virüsler üzerimize yağıyor
Yapılan bir araştırma virüslerin, çeşitli yollarla atmosfere taşındıktan sonra yeryüzüne yağdığını ortaya koydu. Virüslerin büyük çoğunluğunun atmosferde toplandıktan sonra yeryüzüne düştüğü saptandı.

Hızlı yemek obezite sebebi
Japonya’da şeker hastalığı üzerine yapılan bir araştırma, yavaş ve düzenli yemek yiyen kişilerde bel bölgesindeki yağlanmanın daha az olduğunu ortaya koydu. Yemek yeme hızı arttıkça obezite riskinin de arttığı belirtildi.

Tunca Nehri yükseliyor
Trakya Bölgesi’nde ve Balkanlar’da yaşanan şiddetli yağışların ardından Tunca Nehri su debisi, ‘taşkın’ seviyesine yükseldi. Tarihi Fatih ve Kanuni taş köprülerinin gözleri neredeyse kapanma noktasına ulaştı.

Maden suyunun faydaları
Dr. Fevzi Özgönül, maden suyunun yararlarını şöyle sıraladı: “İçerdiği magnezyum, kalsiyum, flor gibi mineraller le mineral ihtiyacımızı karşılamak için güzel bir kaynaktır. İçerdiği sülfat ve bikarbonat iyonları sayesinde hem mide bağırsak sisteminde rahatlatıcı etkisi vardır, hem de böbrek fonksiyonlarını dengeler.

Tuz, yağ ve şeker ambalajlarında uyarı
Kanada Federal Hükümeti, yüksek oranda tuz, şeker ve doymuş yağ içeren tüm ürünlerin ambalajlarının ön kısmına uyarılar konulmasının planlandığını açıkladı.

Uzun süre oturmak bir çok hastalığa kapı aralıyor
Bir sandalyeye, koltuğa ya da kanepenin köşesine ilişip birkaç dakika oturmak, azıcık dinlenip nefes almak muhakkak ki güzel bir şey. Ne var ki oturmanın da fazlası tıpkı yiyip içmenin fazlası gibi bedene iyi gelmiyor. Uzun süre oturan bedenlerde zamanla bazı sorunlar başlıyor.

Bilinçsiz kullanılan D vitamini böbreğe zarar verebilir
Damla, ampul ya da sprey şeklinde vücuda alınan D vitamini takviyeleri fazla kullanıldığında ciddi sağlık problemlerine yol açıyor.

Sigara 10 çeşit kansere yol açıyor!
Sağlık Bakanlığı, Dünya Sigara Bırakma Günü´ne özel rapor yayınladı. Raporda, sigaranın neden olduğu hastalıklar, ekonomik yükü ve sigaranın bırakılması için çeşitli öneriler yer aldı.

İlk üç yaşta ekran ve dijital cihazların zararları
Çocuk Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Osman Abalı, "İlk üç yaşta ekran ve dijital araçlar kesinlikle zararlı. Bunların kullanımı, 3-6 yaş arasında günlük bir saati geçmemelidir" dedi.

Sigara KOAH sebebi
En büyük nedeni sigara olan akciğer hastalığı KOAH, her yıl dünyada 4 milyon, Türkiye’de ise 50 bin kişiyi öldürüyor. Ülkemizde 40 yaş üzerindeki her 10 kişiden biri, KOAH ile mücadele ediyor.