30 Zilka'de 1438 | 22 Ağustos 2017 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
'Mavi tik' tuzak olarak kullanılıyor
Sosyal medya uzmanları, bilgisayar korsanlarının, bir hesabın orijinal olduğunu gösteren mavi onay rozetini almak isteyenlerin hesaplarını ele geçirmek için virüslü mesajlar yolladığını belirterek, vatandaşları mesajları tıklamamaları konusunda uyardı.

'Yeşil ofis' ile tasarruflar artıyor
Finlandiya'nın 1999'da başlattığı çevre yönetimi sistemi olan "Yeşil Ofis" programı, işletmelere masraf gerektirmeyen tedbirlerle hem tasarruf ettiriyor hem de doğaya katkıda bulunuyor.

Güneş tutuldu
Tam tutulma, ABD'nin kuzeybatısındaki Oregon'dan, güneydoğusundaki Güney Carolina'ya kadar 14 eyaleti yaklaşık 2 dakika 40 saniye boyunca karanlıkta bıraktı.

Araçlarda klima kullanırken dikkat
Prof. Dr. Murat Hoşöz, yolculuk sırasında çok daha fazla ihtiyaç duyulan oto klimaların kullanımının püf noktalarıyla ilgili sürücülere bazı önerilerde bulundu.

'Kanserden korunmak için ev yoğurdu tüketin'
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alpaslan Tanoğlu, ev yoğurdunun çeşitli kanser türlerine karşı koruyucu etkisinin olduğunu belirterek, "Çeşitli bilimsel çalışmalarda, günde 200-300 gram doğal yoğurt tüketmenin başta kolon kanseri olmak üzere meme, mide, yumurtalık, endometriyoz kanserinden koruyucu olduğu bildirilmiştir." dedi.

256,7 milyar sigarayla duman oldu
Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, “Günümüzde tütün kullanımı, dünyada tek başına en önemli ölüm nedeni. Dünya üzerinde yaklaşık 1,2 milyar insan sigara kullanıyor” dedi.

10 bin adım ile çok şey değişiyor
Sokakta, alışveriş merkezinde, parkta ya da koşu bandı üzerinde yürüyerek kilo verebilir, tansiyonunuzu düşürebilir ve kolesterolü aşağıya çekebilisiniz.

Yeşilay bağımlılıkla mücadelede sosyal merkez açacak
Yeşilay uyuşturucu bağımlılığı ile mücadelede olumlu sonuçlar almak için yeni bir proje geliştirdi. Türkiye için hazırlanan rehabilitasyon modeli çalışmalarında 20 ülkenin çalışmaları analiz edilerek Türk kültürü ve toplum yapısına uygun model geliştirildi.

Abur cuburlar kanser riskini artırıyor
Yeni araştırmalara göre çok fazla abur cubur yemek kanser olma riskini arttırıyor. Yoğun enerji içeren bu yiyecekleri yemek bazı hastalık risklerini yüzde 10 arttırıyor.

1 milyar insan parmak izi güvenlik kullanıyor
Şifreleri her zaman hatırlamak zorunda kalmamak için biometrik tanıma teknolojilerini kullanıyoruz. Kişiselleşen akıllı cihazları parmağımızla açıyoruz. Akıllı telefonlar parmağımızdan yüzümüzden veya çizdiğimiz çizgilerden bizi tanıyor. Tabletler yine benzer şekilde parmak iziyle uygulama yüklemeye başlıyor.

2 yaş altındaki çocuklara çizgi film seyrettirmeyin
Psikolog Hilal Aktaş, bazı çizgi filmlerin zararlı olabileceğini o nedenle her yaşta izlenecek çizgi filmin ayrı nitelikler taşıdığını belirterek anne babaları uyardı.

Omurga eğriliğinde erken teşhis önemli
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Fatih Karaaslan, skolyozun ilerleyici bir hastalık olduğunu ve bu nedenle ileride oluşabilecek riskli durumları önlemek adına erken teşhis edilmesi gerektiğini söyledi.

Mevsimlik işçiler göç yollarında
Zor şartlarda hayat mücadelesi veren mevsimlik tarım işçileri, yılın büyük bölümünde hayatlarını çadırlarda geçiriyor. Göçebe şekilde yaşayan işçiler buralarda kendilerine kısa süreliğine bir hayat kuruyor.

Koruyucu aile ihtiyacı büyük
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 2016 Faaliyet Raporuna göre ekonomik yoksunluk başta olmak üzere çeşitli gerekçelerle korunmaya muhtaç çocukların sayısı son 2 yılda yüzde 71 oranında arttı.

Aşırı sakarlığa dikkat!
Uzman Fizyoterapist İmran Erkanat Toylan, aşırı sakarlığı vurgulayarak, "Dispraksi gelişmekte olan çocuklardaki sakarlık, beceriksizlik durumunu değil, hareketin çok daha belirgin problemleri tanımlamak tercih edilmiştir" dedi.