|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

bal Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
'Bebeklere bal yedirmeyin'
Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği Taslağına göre, bal etiketlerinde, ''1 yaşından küçük çocuklara bal yedirilmemelidir'' ifadesinin yer alması zorunlu olacak.

Bal üretiminde düşüş beklentisi
Aksaray Arıcılar Birliği Başkanı Mithat Kasal, yaptığı açıklamada, Aksaray'ın flora bakımından çok zengin bir şehir olduğunu söyledi.

Bal zehir oldu
Gerçek bal fiyatlarından daha ucuza satılan ve tüketicilerin de ilgisini çeken sahte ballar, içinde toksit madde bulunması, fazla şeker içermesi nedeniyle birçok sağlık sorununa da davetiye çıkarıyor.

Bala katkı maddesi katılamayacak
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca hazırlanan ''Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği'' ile balın prolin değeri artırılırken, piyasaya sürülen balların ambalajında işletme numarası bulundurma şartı aranacak.

Sahte bala çare: Prolin miktarı artırılacak
Baldaki sahteciliğin ortaya çıkmasının ardından, Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği değiştiriliyor.Bala gıda katkı maddeleri de dahil olmak üzere dışarıdan hiçbir madde katılamayacak.

Balın tıbbi faydaları
ABD'de bal üretimiyle geçimini sağlayan Clay County'deki arı bakıcıları, "sıvı altın" balın faydalarını anlattıkları bir araştırma yayımladı. Balın antioksidan etki yaptığını ve 300 farklı bal çeşidinin her birinin vücuda farklı biçimlerde koruma sağladığını kaydeden üreticiler, balın aynı zamanda iltihapları engelleyici özelliğine vurgu yaptı.

Yağ, bal ve yumuta bağımsız kurulca açıklanacak
Sektör temsilcilerinin yaptığı toplantıda yağ, bal ve ekmeğin yanında yumurta konusunda ‘gezen tavuk, organik tavuk ve endüstriyel tavuk’ kavramlarının vatandaşta kafa karışıklığına sebep olduğuna dikkat çekildi.

Şurup yerine bal ve limon önerisi
Anne-babalara çağrıda bulunan Dr. Oliver Bevington, öksüren çocuklara ilaç yerine eski usul bal ve limon verilmesini önerdi.

'Zirai don balı da etkileyecek'
Karadeniz’de yaklaşık 2 hafta önce soğuk hava ve kar yağışı sonucu oluşan zirai donun, bal üretimini de olumsuz etkileyeceği belirtiliyor

İklim değişikliği balı da vurdu
TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bal hasadının sıkıntılı başladığını, doğal afetlerin bu yıl bal üretimini vurduğunu bildirerek, “Don ve kuraklık bazı bölgelerde kovan verimini düşürdü. Son günlerde yaşanan sıcak havalar da arıları olumsuz etkiledi” dedi.

'Test ettik, arıyla tanışmamış bal var'
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, reklamı yapılan bazı ürünlere yönelik denetimleri sıklaştırdıklarını belirterek, “Yaptığımız testlerde gördük ki arıyla hiç tanışmamış ballar var” dedi

'Reklamı yapılan balların tamamı sahte'
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, balda her ihbari değerlendirdiklerinin altını çizerek, “Artık bal reklamı sıfır, artık hepsinin reklamını durdurduk. Kimse artık bal reklamı yapamaz” diye konuştu.

Türkiye'nin bal ihracatı 4 yılda katlandı
Türkiye'nin bal ihracatı geçen yıl 2011'e göre 3,6 kat artarak yıllık yaklaşık 19 milyon dolara ulaştı. Türk arıcılar, 4 yılda yurtdışına satılan yaklaşık 11 bin ton balın yüzde 67'sini Almanya ve ABD'ye ihraç etti

Pervari balının kalitesi artacak
Siirt’in Pervari ilçesinde oluşturulacak bal ormanıyla kara kovan balının veriminin ve kalitesinin arttırılması hedefleniyor.

Bu yıl 105 bin ton bal rekoltesi bekleniyor
Dünyada Çin'den sonra bal üretiminde ikinci sırada yer alan Türkiye'de bu yılki bal üretiminin 105 bin tona ulaşacağı tahmin ediliyor. Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, son yıllarda Türkiye'nin bal üretiminde ciddi artış yaşandığını söyledi.