22 Rebi'ül-evvel 1441 | 19 Kasım 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Bal üretiminde düşüş beklentisi

Son Güncelleme: 26 HAZİRAN 2012 - TSİ 11:20

Aksaray Arıcılar Birliği Başkanı Mithat Kasal, yaptığı açıklamada, Aksaray'ın flora bakımından çok zengin bir şehir olduğunu söyledi.

Arıların bu yıl ilk beslenme sürecini, ayçiçeklerini dolu yağışı vurduğu için boş geçtiğini belirten Kasal, Koçaş Tarım İşletmeleri'nde ekili olan fiğ alanları da doludan zarar gördüğü için arıcıların farklı konaklama yerlerine gitmek durumunda kaldığını ifade etti.

İkinci bal toplama sürecinin ise önümüzdeki hafta başladığını dile getiren Kasal, şöyle devam etti: "Arılar, Hasandağı'nda beslenecek ve bu yılın ilk bal hasadı da başlamış olacak. Ancak bahar yağışları beklentiyi karşılamadığı için Hasandağı'nda bu yıl bitki çeşitliliği az. Bu durumun bal üretimini olumsuz etkileyeceğini düşünüyoruz. Bilhassa son zamanlarda kültür bitkileri ile yem bitkilerinin ekilişinin artması arıcılığı olumlu yönde etkilemişti. Ancak kış çok sert ve uzun geçti. Bahar döneminde ise yağış az oldu. Yağışın az oluşu, tabiattaki otların kökleşmesine izin vermedi. Kır çiçeği diye adlandırdığımız tabii flora zayıfladı. Arıcıların en çok faydalandığı Koçaş Tarım İşletmeleri'ndeki fiğ ekili alanlar dolu yağışından zarar görünce, arıcılar farklı konaklama bölgelerine gitmek durumunda kaldı."

Millî Gazete