23 Zilhicce 1440 | 24 Ağustos 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Arakan Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Arakan Müslümanları kapmlara sığınıryor
Canlarını kurtarmak için her şeylerini geride bırakarak meşakkatli yolculukların ardından Bangladeş'e ulaşabilen Arakan Müslümanları sınırdaki kamplarda hayatta kalmaya çalışıyor.

Dünya nihayet Arakan'ı görmeye başladı
Uzun süredir dünyanın gözleri önünde devam eden Arakan'daki insanlık dramı nihayet görülmeye başlandı. ABD, AB ve BM yeni yeni bölgeyle ilgilenmeye başladı.

Arakan'da devlet zulmü
Myanmar'ın Arakan eyaletindeki Rohingyalı Müslümanların yıllardır uğradıkları Budist zulmünde devletin de parmağının olduğu kaydedildi.

22 bin Müslüman evlerini terketti
Bir haftada içinde 22 bin Müslüman canını kurtarmak için evini terk etmek zorunda kaldı. Müslümanlara ait 4 bin 500 ev ise yakıldı. Adının açıklanmasını istemeyen bir hükümet yetkilisi ise, bu haftaki olaylarda 84 kişinin öldüğünü belirtti. Myanmar'da 21 Ekim Pazar günü Rakhine Budistler yeniden katliama girişmiş ve Müslüman nüfus Bangladeş sınırına doğru yeni bir göç akını başlatmıştı.

Arakan'da Müslüman'a hak tanınmıyor
Arakan'da her türlü zulme maruz kalan Müslümanlar, burada hiçbir şekilde insan yerine konmuyor. Hiçbir sosyal ve hukuki hakları yok. Hacca gidip geri gelen bir Müslüman bir daha içeri alınmıyor. Gerek İngiliz sömürge yönetimi döneminde, gerek Burma'nın bağımsızlığından sonra Arakanlı Müslümanlar sistematik olarak zulme maruz bırakıldılar.

Krallıktan Köleliğe Arakan Müslümanları
Vatandaşlık hakkından, evliliğe, eğitimden sağlığa kadar birçok insani haktan mahrum bırakılan Arakan Müslümanları, yüzyıllardır süren sistematik bir soykırım ve yok edilme politikasıyla karşı karşıya.

2012'de, kanayan yaralarımız arttı
Bangladeş-Burma (Yeni adıyla Myanmar) sınırında kuzey-güney doğrultusunda uzanan ve 8. yüzyılda Arap tüccarlar vasıtasıyla İslam ile tanışan Arakan, 1784 yılında İngilizlerin Burma işgaliyle birlikte, süregelen baskı, tehdit, göç ve zulüm ile tanıştı.

Arakan Müslümanlarına acil yardım çağrısı
Sınır Tanımayan Doktorlar, evini terk etmek zorunda kalan on binlerce Müslümanın sağlık hizmetlerine, içme suyuna ve temel hizmetlere ulaşma imkanı olmadığını belirtti.

Myanmar petrolüne İngiliz ortaklığı
Bir İngiliz şirketi Myanmar firması ile denizcilik endüstrisine ve petrol ve doğalgaz sektörüne girmek üzere ortak girişim kurdu. Şirketin, petrol ve doğalgaz çıkarma şirketlerine hizmet ve destek sağlamaya devam edeceği, teknolojik yardımlar sunacağı ve ülkedeki yerel mühendis mezunlarını eğitmeye devam edeceği belirtildi.

BM: Arakan'da Müslümanlara saldırılar artabilir
Birleşmiş Milletler, geçen hafta Myanmar'ın Meikhtila kasabasında meydana gelen Müslümanlara yönelik saldırının ülkenin başka bölgelerine yayılabileceğini açıkladı.

İİT Dışişleri Bakanları Arakan için toplanıyor
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları, Arakan'da artan şiddet olaylarını görüşmek ve dünyanın dikkatini bu konuya çekmek amacıyla 14 Nisan 2013 tarihinde Suudi Arabistan'ın Cidde şehrinde toplanacak.

200'den fazla Arakanlı Müslümana gözaltı
Myanmar'dan kaçmaya çalışan 200'den fazla Arakan Müslümanı'nın Tayland'ın güneyinde gözaltına alındığı bildirildi.

Arakan’da Budist zulmü sürüyor
Myanmar’dan yine katliam haberi geldi. Yine tansiyonun yükseldiği ülkede bir grup Budist, Müslümanların yaşadığı köyü bastı. Yüzlerce Budist, Arakan bölgesinde Müslümanların yaşadığı bir köyü bastı. Baskında 5 Müslüman şehit olurken onlarca ev ateşe verildi. Müslümanlar, saldırganların yaklaşık 1000 kişi olduğunu, polisin baskını önlemek için hiçbir şey yapmadığını belirtirken, köylülerin çoğunun korkudan evlerine gidemediği ve ormanda kaldığı kaydedildi.

BM, tacirlerin elindeki Arakanlıları araştırıyor
BM insan hakları komisyonu, insan kaçakçılarının elindeki Myanmarlı Müslümanlar'la ilgili Taylandlı yetkilileri uyardı

Myanmar, insanlığa karşı sorumlu
İnsan hakları örgütü, Myanmar hükümetinin insanlığa karşı işlenen suçlardan sorumlu olduğunu bildirdi. Raporda, Myanmar’da merkezi yönetim ve eyalet görevlilerinin, Müslüman Arakan azınlığa yapılan zulümde rolü olduğu belirtildi.