6 Ramazan 1439 | 21 Mayıs 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Myanmar petrolüne İngiliz ortaklığı

Son Güncelleme: 19 NİSAN 2017 - TSİ 09:31

Bir İngiliz şirketi Myanmar firması ile denizcilik endüstrisine ve petrol ve doğalgaz sektörüne girmek üzere ortak girişim kurdu. Şirketin, petrol ve doğalgaz çıkarma şirketlerine hizmet ve destek sağlamaya devam edeceği, teknolojik yardımlar sunacağı ve ülkedeki yerel mühendis mezunlarını eğitmeye devam edeceği belirtildi.

Myanmar'daki petrol ve gaz sektörü, araştırma için uluslararası firmalar arasında ilgi alanı haline geldi.

Bir araştırma şirketine göre, Myanmar'ın 3.2 milyar varil petrole ve 18 trilyon kübik feet (tcf) doğalgaz rezervine sahip olduğu tahmin ediliyor. Aslında, ülkenin kanıtlanmamış ve kaydedilmemiş kaynaklarının çok daha büyük oranda olduğu belirtiliyor.

İngiltere Ticaret ve Yatırım Dairesi'nin (İngiltere Ticaret Bakanlığının öncül kuruluşu) yazdığı petrol ve gaz sektörü üzerine bir rapor, Myanmar'ın kanıtlanmış rezervlerinin komşusu olan Hindistan'la neredeyse aynı seviyede olduğunu bildiriyor. Hindistan, 5.7 Milyar varil petrol ve 18 trilyon doğalgaz ve dünya petrolünün 2013 istatistiksel incelemesi ile kaynaklarının değeri açısından uluslararası olarak 16. sırada yer alıyor.

Haziran 2014'te, Myanmar hükümeti, 20 uluslararası firmaya offshore blokları keşfetmek ve üretmek için ön izinleri verdi. Kısa bir süre önce açık arazi ve açık deniz ihaleleri, dünyanın en büyük petrol ve gaz şirketlerinin bir kısmını Myanmar'a getirdi.

ARAKANLI MÜSLÜMANLARIN TOPRAKLARI

Arakan eyaletinin başkenti Sittwe'nin (Akyab) 120 kilometre güneyinde bulunan liman şehri Kyaukpyu açıklarında, Güney Koreli petrol şirketi 2004'te arama yaptığı iki deniz sahasında toplam 1.2 trilyon metreküplük doğalgaz buldu. Çinli, Malezyalı ve Hintli şirketler de ruhsat alarak gaz yataklarını geliştirmeye başladı. Çin buradaki petrol ve doğalgaza talip oldu ve projeye ciddi anlamda yatırım yaptı. 

Proje tam kapasite hayata çalıştığında günlük 500 milyon metreküp doğalgaz üretilecek, Çin bu gazın tamamını satın alacak. Çin'in yine aynı yerde varlığı ispatlanmış 2.1 milyar varillik petrol rezervine de talip oldu. Şimdi ülke çapında 23 saha için ihale yapılıyor.

ARAKANLI MÜSLÜMANLARIN KÖYLERİ BOŞALTILACAK

2010 yılından itibaren biri doğalgaz diğeri petrol olmak üzere Arakan'dan başlayıp Çin'in Yunnan eyaletine kadar uzanan iki ayrı boru hattının yapımına başlandı. Arakan'ın başkenti Akyab'da yapılan derin deniz limanı ve enerji terminalleri sayesinde Arakan petrolünün yanı sıra 30 yıl boyunca Afrika ve Orta Doğu'dan Çin'e giden tankerlerin boşaltılacağı liman haline gelecek.

Malaka Boğazı'na alternatif olacak boru hatları, Çin'in Singapur ve Malezya'ya olan bağımlılığını da azaltacak. Myanmar ise bu projeden 29 milyar dolarlık bir gelir elde edecek. 5 bin 620 dönüm yer işgal edecek boru hatları ve çevresi Myanmar hükümeti tarafından askeri bölge ilan edilecek korunacak. Myanmar burada 13 bin 500 asker bulunduracak. Boru hatlarının bulunduğu köyler boşaltılıp kamulaştırılacak.

Dünya Bülteni