|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

şeker Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Kolalı içeceklerde şeker azaltılacak
Obeziteyle mücadele kampanyası başlatan Sağlık Bakanlığı'nın eylem planında, gazlı içeceklerdeki şeker miktarının azaltılması, şekerli ve tuzlu ürünlerin renkli etiketlerle belirtilmesi gibi önlemler var.

Marmara'da çikolata, Güneydoğu'da şeker
Bayramda en çok çikolatanın Marmara Bölgesi'nde, en çok şekerin ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde tüketiliyor.

Şeker bebeklerin dişlerini yok ediyor
Şekerli besinler çocukların sadece metabolizmasını olumsuz etkilemiyor, dişlerini erken kaybetmesine de yol açıyor. Yapılan araştırmalara göre bu vakalar son 10 yılda yüzde 24 arttı. Bazı diş hekimleri bir yaşına girmeden kendilerini ziyaret eden, dişlerini kaybeden çocuk gördüklerini söylüyor.

Fazla şeker zehirliyor
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Oşar Siva, Türkiye’de şişmanlık sıklığının artışına paralel olarak şeker hastalığının da artığını söyledi.

Ülsere sebep olan HP bakterisi şekerin de göstergesi
Ülser türlerinin bir çoğuna neden olduğu bilinen helikobakter pilori (Hp) bakterisinin şeker hastalığının da göstergesi olabileceği bildirildi. New York Üniversitesi'nde yapılan araştırma, Hp bakterisinin, kandaki şeker oranı ve

Şeker sigara kadar zararlı
İngiliz ve ABD'li doktor ve akademisyenler, şeker kullanımına binaen oluşan hastalıklar ve ölümlerin durdurulması için günlük şeker tüketiminin acilen yüzde 30 oranında düşürülmesi gerektiğini belirtti. Bilim insanlarının araştırmalarına göre diyet diye bilinen ya da da tatlı olmayan bir çok yiyecekte, sanılanın aksine yüksek dozda şeker var.

'Eş durumundan' şeker hastalığı
Şeker hastalığının, aynı beslenme alışkanlıklarını paylaşan çiftler arasında daha sık görüldüğü ortaya çıktı. Eşi şeker hastası olan bir kadın ya da erkeğin bu hastalığa yakalanma riskinin yüzde 26 daha fazla olduğu belirlendi.

Şekerde günlük limit 6 çay kaşığına indi
Dünya Sağlık Örgütü, son dönemde şekerin zararları üzerine yapılan araştırmalardaki artışı göz önüne alarak tavsiye ettiği günlük şeker tüketiminde yarı yarıya azalttı.

Şeker otu, şekerin yerini alacak
Obeziteden diyabete, diş çürümesine kadar 66 hastalığın nedeni olan şekerin kalorisi stevia (şeker otu) bitkisi sayesinde sıfırlanıyor.

Obeziteye karşı şekeri kesin!
"Obezite ve Sağlıklı Beslenme" konulu seminerde konuşan Doç. Dr. Yunus Yavuz, "Obezite 20 yıl sonra dünya sorunu olacak. Obezitenin, çağın en büyük hastalığı olması bekleniyor" dedi.

Şekersiz 1 yıl mümkün mü?
ABD’li yazar Eve Schaub ailesiyle şeker tüketmeden tam bir yıl geçirdi. İşlenmiş şeker bulunan hiçbir besin maddesi tüketmeyen aile, meyve gibi doğal besinler ile şeker ihtiyacını karşıladı. Sonuçları Şekersiz bir yıl adlı kitabında anlatan Schaub, “Artık daha az hastalanıyoruz” dedi.

Şekerin zararları
Şekerin “tatlı bir zehir”, sinsi ama ciddi bir “sağlık sabotajcısı” olduğu kesin. Bağımlılık yaptığına şüphe yok. Obeziteyi tetikleyip şeker hastalığı ve kanseri salgın bir sağlık sorunu haline getirdiğini ise “sağır sultan” bile duydu.

Şekerli içeceklerde de 'sağlığa zararlı' ibaresi
ABD'nin Kaliforniya Eyalet Senatosu, şekerli içeceklerin üzerinde "Sağlığa zararlıdır" ibaresi bulunan bir uyarı konulmasını zorunlu kılan düzenlemeyi onayladı. Kola, meyve suyu, gazoz gibi içecekleri kapsayan düzenleme Kaliforniya Temsilciler Meclisi'nden de geçerse eyalet genelinde uygulamaya girecek.

Nişasta bazlı şeker kotası yüzde 25 artırıldı!
Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararında, "2013-2014 pazarlama yılında nişasta kökenli şekerler için Şeker Kurulu tarafından 244.400 ton olarak belirlenen kotanın yüzde 25 oranında artırılması kararlaştırılmıştır" denildi. Karar bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

Şekeri azaltmak için ne yapmalı?
Yapılan bir çalışmanın bulguları obezitenin ve kalp hastalıklarının en büyük sorumlusunun artan şeker tüketimi olduğunu gösteriyor.