23 Rebi'ül-evvel 1441 | 20 Kasım 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Şekerde günlük limit 6 çay kaşığına indi

Son Güncelleme: 7 MART 2014 - TSİ 15:02

Dünya Sağlık Örgütü, son dönemde şekerin zararları üzerine yapılan araştırmalardaki artışı göz önüne alarak tavsiye ettiği günlük şeker tüketiminde yarı yarıya azalttı.

Örgüt 2003 yılında yayınladığı tavsiye raporunda, günlük kalori ihtiyacının yüzde 10’unun şekerden karşılanması gerektiğini belirtmişti. Bu oran günde 12 çay kaşığı şeker tüketilmesi anlamına geliyor.

Son yıllarda şeker hakkında yapılan 9 binden fazla araştırmayı inceleyen WHO, obezite, kalp hastalıkları ve diğer ciddi rahatsızlıkları önlemek adına günlük şeker alımının yüzde 5’e indirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Bu tavsiye ile bir insanın günlük şeker tüketiminin 6 çay kaşığını geçmemesi gerekiyor. Bu kadar şeker sadece bir tane kutu kolada bulunuyor. Özellikle çocuklara yönelik olan ürünlerde kullanılan şeker için kısıtlama getirilmesi önerilirken, şekerin tütün kadar tehlikeli olduğuna dair açıklamalara da yer verildi.

İşlenmiş yiyecek ve içeceklerdeki gizli şeker ise sorunun en büyük kaynağı. Sadece bir kutu kolada bile 7 çay kaşığı şeker bulunuyor. Şekerin zararının uzun süredir bilinmesine rağmen bu açıklamaların yeni yapılıyor olması ise dünyadaki hazır yiyecek ve içecek lobisinin faaliyetlerine bağlanıyor. Zira ürünlerde kullanılan şeker oranında ciddi kısıtlamalara gidilmesi bazı ürünlerin raflardan kalkabileceği anlamına geliyor.

Milliyet