12 Cemaziyelevvel 1440 | 19 Ocak 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Moldova ile vizeler kaldırıldı
Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Moldova Cumhuriyeti Hükümeti arasında 1 Kasım 2012 tarihinde Ankara'da imzalanan vizelerin karşılıklı olarak kaldırılmasına ilişkin anlaşma yayımlandı.

Körfez gündeminden kısa kısa...
Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai ve Katar gündeminde yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Muhammed Ali'nin adı havalimanına veriliyor
2016 yılında 74 yaşında hayatını kaybeden efsanevi boksör merhum Muhammed Ali'nin ismi memleketi Kentucky'deki havalimanına verilecek.

Antarktika 6 kat daha hızlı eriyor
Bilim insanlarının yaptığı araştırmalar, Antarktika'nın 1980'lere oranla daha hızlı eridiğini gösteriyor. Bu da deniz seviyesinin yükselme riskini artırıyor.

Bosna Hersek'te 100 gündür hükümet kurulamıyor
Bosna Hersek'te 7 Ekim 2018'de yapılan devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin üzerinden 100 gün geçmesine rağmen devlet düzeyinde hükümet henüz kurulamadı. Sahip olduğu karmaşık yapı, Bosna'da her dört yılda bir yapılan parlamento seçimleri sonrasında hükümetlerin oluşturulmasını zorlaştırıyor.

Senegal'de tek demir yolu hattı açıldı
Senegal'in başkenti Dakar'da, Türk firmalarının katkısıyla ülkenin tek aktif tren hattının resmi açılışı yapıldı.

Sudan'da 7 ton altın maden rezervi bulundu
Sudan Petrol ve Maden Bakanı Ezher Abdulkadir, yıllık 7 ton üretim kapasiteli altın maden rezervi bulunduğunu açıkladı. Madencilik sektöründe büyük iyileştirmeler yapılacağını taahhüt eden Abdulkadir, bu sektörün karşı karşıya kaldığı tüm sorunların siyaset ile bağlantılı olduğunu söyledi.

Belçika da plastik poşet kullanımını yasaklıyor
Plastik poşetleri yasaklayan ülkelere her geçen gün yenileri ekleniyor. Belçika da ülke genelinde plastik poşet yasağı getirmek için kolları sıvadı. Plastik poşetler Belçika'da kısmen yasak.

Japonya'dan yurt dışına çıkışlara ek vergi
Japonya hükümeti ülkeden yurt dışına giden Japon vatandaşları ve yabancılara yeni bir vergi artırımı uygulamaya başladı. 7 Ocak'ta alınan karara göre Japon hükümeti ülkeden hava veya deniz yoluyla ayrılan insanlara 1000 yen veya yaklaşık 9 dolarlık yeni bir vergi uygulayacak.

Yedi ülkeden Afganistan ile işbirliği
Özbekistan'ın Semerkant şehrinde düzenlenen Hindistan-Orta Asya-Afganistan Diyaloğu Toplantısının ardından ortak bildiri yayımlandı.

Körfez gündeminden seçtiklerimiz...
Körfez basını ve gündeminde öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt gündeminde yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

May, Brexit çıkmazında
Başbakan Theresa May’in AB ile vardığı Brexit anlaşmasının İngiliz parlamentosundan ‘Evet’ oyu alması oldukça zor görünürken, ülkede erken seçim çağrıları daha yüksek sesle dile getirilmeye başlandı

Yenilenebilir enerji ilk kez Almanya’nın temel enerji kaynağı oldu
Araştırmaya göre, Almanya fosil bağımlılığından kurtulmaya hızla yaklaşıyor. Araştırmaya göre, yenilenebilir enerji kaynakları ilk kez kömürü geride bırakarak, 2018 yılında Almanya’nın enerji üretiminin yüzde 40’ını temsil etti.

Endonezya'da heyelan
Dün akşam Batı Cava'daki Sukabumi şehrinin Cicurug bölgesinde yapımı devam eden demir yolu inşatında dik bir eğimde olan duvarın çökmesi sonucu heyelan meydana geldi.

İngiltere, martta AB’den çıkıyor
İngiltere Başbakanı Theresa May, Meclis'te düzenlenen "Başbakan'a Sorular" oturumunda ülkesinin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasını (Brexit) öngören anlaşma hakkında konuştu. May, ülkesinin 29 Mart tarihinde AB'den tamamen ayrılacağını duyurdu.