13 Muharrem 1440 | 23 Eylül 2018 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
'Avrupa Birliği bütünlüğünü koruyamıyor'
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Birliği'nin (AB) tehlikede olduğunu ve derin bir reforma ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

39 ülke dışarıdan gıda yardımına ihtiyaç duyuyor
Gıda ve Tarım Örgütü, dünyadaki gıda durumu ile ekin beklentilerini inceleyen rapor yayımladı. Raporda, "Afrika'da 31, Asya'da 7 ve 1 tane de Karayipler bölgesinde bulunmak üzere toplam 39 ülke, dışarıdan gıda yardımına ihtiyaç duyuyor” denildi.

Yunanistan mülteci yardımı alacak
Yunanistan Göç Politikaları Bakanı Dimitris Vitsas, AB Komisyonu tarafından Yunanistan için 2020 yılına kadar mülteci sorununun çözümüne yönelik olarak 1,15 milyar avronun ayrıldığını söyledi.

Mısır, Güney Kıbrıs ile doğalgaz anlaşması yaptı
Mısır ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Akdeniz’deki Aphrodite sahasından çıkacak doğalgazı Mısır’da bulunan bir sıvılaştırma tesisine sevk edecek sualtı boru hattı yapımı için anlaşma imzaladılar.

ABD Ortadoğu ve Güney Asyalı göçmen kotasını düşürecek
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, 2019 yılı bütçesi kapsamında kabul edeceği mülteci kotasını 30 bine indireceğini açıklamasının ardından, yeni düzenlemeden etkileneceklerin başında Ortadoğu ve Güney Asyalı başvuru sahiplerinin geleceği öngörülüyor.

Arakan’da soykırım suçuna ön inceleme
BM Uluslararası Myanmar Bağımsız Araştırma Misyonunun, 27 Ağustos’ta, Arakanlı Müslümanların maruz kaldığı katliamın birinci yılında açıkladığı “soykırım” raporunun detaylı versiyonu yayımlandı.

Kanada'da yapay trans yağlar yasaklandı
Kanada Sağlık Bakanı Ginette Petitpas Taylor, hidrojenize edilmiş yağların yasaklandığını duyurdu. Taylor, yasak kapsamına ülke içinde üretilen gıda ürünlerinin yanı sıra ithal gıdaların da dahil edildiğini aktardı.

Nijerya'da sel: En az 100 ölü
Nijerya Ulusal Acil Yönetim Ajansı Genel Müdürü Mustafa Yunus Maihaja, son 2 haftada ülkenin 11 eyaletinde şiddetli yağışların sele yol açtığını belirtti.

Umre vizesinin kapsamı genişletiliyor
Hac ve Umre Bakanlığı Müsteşarı Abdulaziz Vezzan, yerel bir gazeteye yaptığı açıklamada, bu yıl umre için gelenlerin 30 günlük vize süresince diğer kentleri ziyaret edebileceğini belirtti.

Japonya'da nüfus yaşlanıyor
Japonya İçişleri ve İletişim Bakanlığı verilerine göre, ülkede 70 ve üzeri yaştaki toplam kişi sayısı 26,18 milyona ulaştı ve bu grup, nüfusun yüzde 20,7'sini oluşturuyor.

Güneydoğu Asya'da tayfun alarmı
Güneydoğu Asya ülkelerinden en az 66 kişinin ölümüne yol açan Mangkhut Tayfunu rotasını Çin’in güneyine çevirdi. Hong Kong ve Makau bölgeleri ile güney eyaletlerinde etkili olan tayfun nedeniyle kırmızı alarm verildi.

Aşırı iklim olayları küresel çapta açlığı artırıyor
Hazırlanan bir rapora göre, dünya genelinde açlık çekenlerin sayısı son üç yılda yükseldi. Raporda küresel düzeyde 821 milyon kişinin, bir başka deyişle her dokuz kişiden birinin yetersiz beslendiği ortaya çıktı.

Kosova’ya vize serbestisi
Avrupa Parlamentosu (AP), Kosova vatandaşlarının Avrupa Birliği (AB) ülkelerine vizesiz seyahat edebilmeleriyle ilgili karara onay verdi.

AB'de tek saat uygulamasına geçiş
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, üye ülkelerde yaz ve kış aylarında saat değişikliği yapılmasına son verilmesine yönelik düzenleme teklifinde bulundu.

ABD'de gözaltındaki çocukların sayısında rekor artış
ABD'de gözaltına alınan göçmen çocukların sayısının geçen yılın mayıs ayına göre 5 kattan fazla arttığı ortaya çıktı.