9 Zilka'de 1439 | 23 Temmuz 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Asya’da muson yağmurlarının etkisi
Muson yağmurları her yıl Asya ülkelerinde şiddetli yağışlarla ciddi can ve mal kayıplarına yol açıyor. Bu yıl seller ve toprak kaymalarında Hindistan'da 511, Nepal, Pakistanve Sri Lanka'da onlarca kişi hayatını kaybetti. Muson, selleri beraberinde getirse de bir yandan bu ülkelerin tarım ve ekonomisi için oldukça önemli bir boyutta...

Bosna Hersek'teki sığınmacı sorunu
Avrupa Birliği'nin (AB) 2016'da Batı Balkan rotasını kapatma kararının ardından alternatif güzergahlar üzerinden Batı Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışan sığınmacıların son dönemde yoğun olarak Bosna Hersek'e girmeleriyle başlayan kriz devam ediyor.

Arap Birliği'nden mülteci sorununa çözüm çağrısı
Arap Birliği, mülteci sorununu çözmek için güçlü bir Arap anlaşması taslağının etkinleştirilmesi çağrısında bulundu.

Körfez gündeminden özetler
Körfez basını ve gündeminde öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Özbekistan'da aşırı sıcaklar uçuşları durdurdu
Özbekistan'da aşırı sıcaklar dolayısıyla ülkenin güneyinde bulunan Harezm ilindeki Ürgenç Havaalanı'ndaki uçuşlar geçici olarak durduruldu.

Macaristan göçmen paktından çekiliyor
Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, ülkesinin, Birleşmiş Milletler'in göçü küresel çapta düzenlemeyi amaçlayan süreçten çekilme kararı aldığını açıkladı.

Kıbrıs açıklarında mülteci teknesi battı
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) açıklarında içinde 160 mülteci bulunan tekne battı. 19 mültecinin hayatını kaybettiği, 25 kişinin kayıp olduğu faciada, 103 kişi kurtarıldı.

İrlanda ve Almanya kömürden uzaklaşıyor
Yenilenebilir enerjilerin gelişimi adına İrlanda, Fosil Yakıtlardan Geri Çekilme Yasası’nı kabul ederek, fosil yakıtlara yapılan kamu yatırımlarını tamamen geri çekeceğini taahhüt eden ilk ülke olurken; Almanya’da 2018’in ilk altı ayında elektrik üretiminde yenilenebilir enerjilerin payı kömürü geride bıraktı.

Arakanlılar evlerine 'vatandaş' olarak dönmek istiyor
Myanmar güvenlik güçlerinin şiddetinden kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlılar, "Evlerine vatandaş olarak dönmek istediklerini" iletti.

Hindistan'da muson yağmurları
Hindistan'da geçen aydan bu yana etkili olan muson yağmurları nedeniyle medyana gelen seller ve toprak kaymasında 511 kişi hayatını kaybetti.

Hindistan’da sel 11 can aldı
Hindistan’ın Kerala eyaletinde 9 Temmuz’dan bu yana etkili olan muson yağmurları nedeniyle 11 kişi hayatını kaybetti.

Buzdağı korkusu köyü terk ettirdi
Atlas Okyanusu'nun kuzeyinde yer alan Grönland adasındaki bir köye, devasa bir buzdağının yaklaşması büyük korkuya neden oldu.

İngiltere'nin Brexit planı
İngiliz hükümeti tarafından açıklanan Avrupa Birliği'nden (AB) çıkışa (Brexit) dair yol haritası belgesinde İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) arasında dört temel alanda kapsamlı iş birliği amaçlanıyor.

Fransızların çoğu fakirlik korkusu yaşıyor
Fransa'da yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre, halkın yüzde 55'inin fakirlik korkusu yaşadığı ortaya çıktı.

Srebrenitsa soykırımının yıldönümü
İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Avrupa'da yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen, en az 8 bin 372 Boşnak sivilin katledildiği Srebrenitsa soykırımının 23. yıl dönümü sebebiyle anma töreni düzenlendi.