3 Şevval 1438 | 27 Haziran 2017 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Göç yolunda ölen sığınmacı sayısı 2 bini geçti
Uluslararası Göç Örgütü sene başından bu yana Akdeniz'den Avrupa'ya 84 bin sığınmacının ulaştığını, 2 bin 108 sığınmacının yolculuk sırasında yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Azerbaycan’da yere izmarit atana para cezası
Azerbaycan'da yere sigara izmariti atmak kanun ile yasaklanıyor. Ülkede hazırlanan "tütün ürünlerinin kullanımının sınırlandırılması” yasa tasarısı yerlere izmarit atma yasağını da içeriyor.

Nükleerden elektrik tüketiminde en çok artış Japonya'da
Dünyada geçen yıl bir önceki yıla göre, nükleer enerjiden elektrik tüketimini en fazla artıran ülke, yüzde 290 ile Japonya oldu. Japonya'da 2016'da nükleer enerjiden sağlanan elektriğin tüketim miktarı 4 milyon ton petrol eşdeğeri olarak hesaplandı.

Doğalgaz zengini Türkmenistan ekonomisi zorda
Berdimuhammedov'un 7 Haziran'da yaptığı çağrı sonrası Türkmenistan'da bedava sağlanan su, doğalgaz ve elektrik hizmetleri için artık vatandaşlardan ücret alınacak. Türkmenistan'da ekonomik krizin etkileri vatandaşa yansımaya başlıyor.

Balkanlar'da Kadir Gecesi coşkusu
Bosna Hersek, Sırbistan, Hırvatistan, Karadağ, Makedonya, Kosova ve Arnavutluk'ta yaşayan Müslümanlar, Kur'an-ı Kerim'de "bin aydan daha hayırlı olduğu" müjdelenen Kadir Gecesi'nde camileri doldurdu.

Yemen'deki kolera salgını kontrol edilemiyor
Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) yapılan yazılı açıklamada, 27 Nisan'dan bu yana Yemen'de görülen kolera salgınında bin 147 kişinin hayatını kaybettiği ve 166 bin şüpheli kolera vakası bulunduğu belirtildi.

Dört üye ülke AB'nin mülteci kotası kararına uymayacak
Çekya, Macaristan, Polonya ve Slovakya'dan oluşan Visegrad Grubu ülkeleri gelecekte de Avrupa Birliği'nin mülteci kotası kararına uymayacaklarını açıkladı. AB üç ülke hakkında işlem yapılması kararı almıştı.

ABD'de alışveriş merkezleri tarihe karışıyor
Türkiye dahil birçok ülkede sayıları hızla artan alışveriş merkezleri ABD'de tarihe karışıyor. Ülke genelinde yüzlerce alışveriş merkezi adeta hayalet binalara dönüştü.

Brexit sürecinde üç aşamalı plan
İngiltere'nin Avrupa Birliği üyeliğinden ayrılmasıyla (Brexit) ilgili görüşmeler dün Brüksel'de başladı. Zorlu geçmesi beklenen müzakere sürecini başlatmak için İngiltere'nin Brexit Bakanı David Davis ve AB'nin Başmüzakerecisi Fransız Michel Barnier Brüksel'deki Avrupa Komisyonu binasında bir araya geldi.

Ufukta İspanya belirsizliği var
İspanya'da Katalonya Özerk Yönetimi'nin bağımsızlık referandumuna gideceğini açıklaması Avrupa'da yeni bir belirsizliğe yol açacak gibi görünüyor.

Kıbrıs görüşmelerinde ikinci tur
İsviçre’de 28 Haziran’da başlayacak 2. tur görüşmelerde Rumlar’ın beklentileri belli oldu. Rumlar, özellikle güvenlik ve garantiler konusunda taviz bekliyor!

Kutsal topraklarda ramazan yoğunluğu
Bu yıl ramazan ayının ilk yarısında umre için Kabe-i Muazzama'yı ziyaret edenlerin sayısının geçen yıla oranla yüzde 37 artarak, 17 milyona ulaştığı bildirildi.

İtalya kimsesiz çocukları sınır dışı etti
Uluslararası bir sivil toplum örgütü, İtalya’nın 2011 ile 2016 yılları arasındaki 5 yıllık dönemde ülkeye gelen 62 bin 672 refakatsiz mülteci çocuğu sınırdışı ettiğini açıkladı.

Brexit için geri sayım başladı
İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasına (Brexit) ilişkin müzakerelerin, 19 Haziran Pazartesi günü başlayacağı bildirildi.

Yemen'de 17 milyondan fazla kişi kıtlıkla karşı karşıya
BM, Yemen'in kıtlığın eşiğinde olduğu uyarısında bulunarak, 17 milyondan fazla kişinin bir sonraki öğününün nereden geleceğini bilmediğini bildirdi.