30 Recep 1438 | 27 Nisan 2017 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Çin Doğu Türkistan'da Müslüman isimlerini yasakladı
Çin, 1949 yılından bu yana siyasi ve iktisadi açıdan kontrolü altında tuttuğu Doğu Türkistan'da yaşayan Müslümanlara uyguladığı ambargoya bir yenisini daha ekledi. Çin hükümeti, Doğu Türkistan özelinde aldığı kararla ülkede Müslüman isimlerin kullanılmasını yasakladı.

60 yılın en büyük kuraklığı
Afrika Boynuzu olarak bilinen bölgenin en doğusunda kalan Somali, son 60 yılın en büyük kuraklığının sonucu olarak açlık ve kıtlıkla karşı karşıya kaldı. Yaklaşık on yıldır kuraklığın devam ettiği ve 2011’den itibaren arttığı 12 milyonluk nüfusa sahip ülkede 6,2 milyon Somalili ciddi şekilde yardıma muhtaç durumda.

Yemen'de açlıktan ölümler yaşanıyor
Yemen’de her 10 dakikada 5 yaşından küçük bir çocuğun “önlenebilir nedenlerle” hayatını kaybettiği belirtildi. Ülke nüfusunun üçte ikisi, yani yaklaşık 19 milyon kişi, insani yardıma ve korunmaya ihtiyaç duyuyor.

Körfez gündeminde bu hafta...26.04.2017
Suudi Arabistan ve Kuveyt, OPEC üyeleri ile Opec üyesi olmayan petrol üreticileri arasındaki üretimi düşürme anlaşmasının, 2017 yılının ikinci yarısında da uzatılarak devam etmesi yönünde açık bir işaret verdi.

Etiyopya'da Afrika Barış ve Güvenlik Forumu
6. Tana Afrika Barış ve Güvenlik Forumu, Etiyopya'nın Bahar Dar kentinde başladı."Afrika'daki Doğal Kaynaklar Yönetimi" başlığıyla düzenlenen forumda, Afrika Kıtası'ndaki zengin doğal kaynakların yönetimi ele alınıyor.

Bulgaristan okullarında helal gıdaya onay çıktı
Bulgaristan mahkemesi, okullarda helal gıda verilmemesinin ayrımcılık olduğuna karar verdi. Kırcaali İdare Mahkemesi, Müslüman ailelerin çocuklarına okullarda İslam dininde helal olan yiyeceklerle beslenmesine imkan verilmemesinden dolayı ayrımcılık uygulandığı yönündeki şikayetini haklı buldu.

Özbekistan'dan yabancı şirketlere vergi imtiyazı
Özbekistan'da 1998 yılında kabul edilen Yabancı Yatırımlar Yasasında yapılan değişikliğe göre, yabancı sermaye ile yeniden üretim şirketi olarak kurulacak işletmeler, vergi ödemelerini 5 yıl boyunca kuruldukları tarihte yürürlükte olan oranlarda ödeme hakkına sahip olacak.

'Brexit' AB'deki ayrılık yanlılarını cesaretlendiriyor
İngiltere'nin AB'den ayrılma sürecini başlatmasının ardından kıtada AB karşıtı seslerin artması, birliğin geleceğine yönelik durumu belirginsizleştirdi.

'Kıtlık değil, israf var'
Kızılay Başkanı Kerem Kınık,“Dünyada bütün insanlığı 3-4 kere besleyecek, refahını ve mutluluğunu temin edecek kaynak olmasına rağmen maalesef bugün dünyayı kabaca ikiye böldüğümüzde Kuzey’in fazla tüketmekten kaynaklanan obeziteler, şeker hastalıkları ve kanserlerle boğuştuğu, Güney’in ise açlıklarla boğuştuğu bir dünya düzeni var” dedi.

Orta Asya’daki su sorununda adımı Özbekistan attı
Özbekistan'ın komşularıyla ilişkilerini düzeltme hamlesi Orta Asya'da uzun yıllardır devam eden su sorunundaki bir hareketlenme olarak yorumlandı.

Zimbabve'de okul ücreti canlı hayvanla ödenebilecek
Doğu Afrika ülkesi Zimbabve'de çocuklarının okul ücretlerini parayla ödeyemeyen aileler, karşılığında hayvanlarını verebilecek.

Çin'in hukuk ihlalleri artıyor
Mısır'da okuyan 5 bin civarında ve Türkiye'de bulunan binlerce Uygur öğrenci potansiyel suçlu olarak görülüp geriye çağrılıyor ve hiçbir yargılama olmadan tutuklanıyorlar.

Avustralya yabancılara vize koşullarını ağırlaştırıyor
Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, yabancılar için geçici çalışma vizesi uygulamasını kaldıracaklarını ve daha iyi İngilizce bilgisi ve iş becerisi şartı getiren yeni bir vize programı uygulayacaklarını söyledi.

Myanmar petrolüne İngiliz ortaklığı
Bir İngiliz şirketi Myanmar firması ile denizcilik endüstrisine ve petrol ve doğalgaz sektörüne girmek üzere ortak girişim kurdu. Şirketin, petrol ve doğalgaz çıkarma şirketlerine hizmet ve destek sağlamaya devam edeceği, teknolojik yardımlar sunacağı ve ülkedeki yerel mühendis mezunlarını eğitmeye devam edeceği belirtildi.

Musul'da yerlerinden edilenlerin sayısı yarım milyona yaklaştı
Yapılan açıklamada, 6 ay önce evlerini terk etmek zorunda kalan kişi sayısının 493 bine ulaştığı kaydedildi. Musul'da halen 500 bin sivilin bulunduğu belirtilen açıklamada, bu kişilerin 400 binin merkezdeki eski yerleşim bölgesinde bulunduğu vurgulandı.