25 Cemaziyelahir 1441 | 19 Şubat 2020 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Millet Kütüphanesi açılıyor
5 milyon cilt kitabın bulunacağı Millet Kütüphanesi, 20 Şubat’ta kapılarını açıyor. Çipli kimlik kartlarının ilk kez kullanılacağı Millet Kütüphanesi’ndeki kitaplıkların raf uzunluğu 201 kilometreye ulaşıyor, tarihi nadir eserler özel üretilmiş kutularda saklanıyor.

Bireyler aileleriyle daha mutlu
2019 yılına ilişkin "Yaşam Memnuniyeti Araştırması" sonuçları açıklandı. Buna göre, mutlu olduğunu beyan edenlerin oranı, yüzde 52,4 oldu.

Radyo en çok nereden dinleniyor?
Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK) Radyo Dinleme Eğilimleri Araştırması, kadınların çoğunlukla cep telefonunu, erkeklerin ise araç radyosunu kullandığını belirledi.

İstanbul'un 10 ilçesi nüfusta Avrupa ülkelerini geçti
"Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2019" ve Eurostat verilerine göre, İstanbul'un nüfusu 2019'da bir önceki yıla göre 451 bin 543 kişi arttı. Toplam nüfus 15 milyon 519 bin 267 kişiye ulaştı.

Aşırı hıza karşı radarla denetimi yapıldı
Ülke genelinde eş zamanlı gerçekleştirilen radarla hız denetimlerinde 122 araç trafikten men edildi.

2020 YKS başvuruları başladı
2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için başvurular alınmaya başlarken süre 3 Mart’a kadar devam edecek.

Doğu Anadolu'da karlı yolları açma çalışması
Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki 6 ilde, kar ve tipi nedeniyle yüzlerce köy ve mahalleye ulaşım sağlanamıyor.

Türkiye'nin nüfusu arttı
Türkiye'nin nüfusu, 2019'da bir önceki yıla göre 1 milyon 151 bin kişi artarak 83 milyon 154 bin 997 kişi oldu.

Çanakkale Köprüsü yükseliyor
Çanakkale Boğazı'nda inşası süren 1915 Çanakkale Köprüsü'nün ayaklarının yüksekliği montajı tamamlanan 15'inci bloklarla beraber 143 metreye ulaştı.

İstanbul trafikte dokuzuncu oldu
İstanbul, dünyada trafiğin en yoğun olduğu şehirler sıralamasında dokuzuncu sırada yer aldı. 416 kentte yapılan araştırmada trafik sıkışıklığında Ankara 100'üncü, İzmir 134'üncü ve Bursa 208'inci sırada.

Öğrenciler yeniden ders başı yaptı
Yarıyıl tatilinin ardından okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci için ders zili yeniden çaldı.

LGS 7 Haziran'da yapılacak
Milli Eğitim Bakanlığı'nın Sınav Uygulama Takvimi'ne göre Liselere Giriş Sınavı (LGS), 7 Haziran'da yapılacak. Sorular doğrudan bilgiyi değil, öğrencilerin muhakeme gücünü, okuduğunu anlama ve yorumlama becerisini ölçmeye yönelik olacak.

Deprem gibi acil dönemlerde haberleşme sistemi
Elazığ’da yaşanan depremin ardından bir kez daha gündeme gelen acil durum haberleşmesi, 2 ayaklı sistem ile hayata geçirilecek.

Elazığ ve Malatya'da iyileştirme çalışmaları
Sivrice’de meydana gelen 6,8’lik deprem sonrası, Elazığ ve Malatya'da arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığı ve iyileştirme çalışmalarının devam ettiği aktarıldı.

Yarıyıl tatili ne zaman bitiyor?
Kasım ayında uygulanan İlk ara tatilin ardından yarıyıl tatiline girilmişti. Öğrenciler ara karnelerini aldı. Peki okullar ne zaman açılacak?