30 Zilka'de 1438 | 22 Ağustos 2017 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
'Sel, hortum, dolu ile daha çok karşılaşabiliriz'
Günler öncesinden yapılan yağış uyarısı İstanbul’da hazırlıkları en üst seviyeye çıkardı. Dün özellikle Anadolu yakasında etkili olan yağış, Beykoz’da hortuma neden oldu.

15 bin Suriyeli bayramı için yola çıktı
Kurban Bayramı’nı ülkelerinde geçirmek için Kilis’in Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan Suriye’ye geçen sığınmacıların sayısı 15 bini aştı.

Kurban Bayramı öncesi emniyet tedbirleri artırıldı
Emniyet Genel Müdürlüğü’nce, yaklaşan Kurban Bayramı’nda alınacak asayiş tedbirleri açıklandı. Emniyet, bayram süresince asayiş ve genel güvenliğin sağlanması için alınacak ek tedbirleri duyurdu.

Hafriyat kamyonları tehlike saçıyor
İstanbul’da kentsel dönüşümün hızlanmasıyla şehir içinde hafriyat kamyonları ile beton mikserleri cirit atar oldu. Son bir yılda hafriyat kamyonları ile mikserlerin sebep olduğu kazalarda 26 kişi hayatını kaybetti. Kamyonlar kazaların yanı sıra çevre felaketine de neden oluyor.

Park Polisleri görevde
İstanbul'da 16 ay önce hayata geçirilen 'Mobil Park Polisi' uygulaması ile 39 ilçedeki parklarda mesaiye başlayan Park Polisleri bugüne kadar 20 bini aşkın şüpheliyi gözaltına aldı.

İstanbul'da servislere plaka düzenlemesi
Türkiye'de 80 bin civarında servis aracı bulunuyor. Bunun 35 binini okul servisleri oluşturuyor. Okul servislerinin 17 bini İstanbul'da bulunuyor. İstanbul'daki korsan servis sayısının 2 bin 500 civarında olduğu, Türkiye genelinde ise bunun 5 bini bulduğu öngörülüyor.

YÖK Raporu: 'Tıp asistanları sıkıntılı'
YÖK, tıpta asistan eğitimi çalıştayının raporunu yayınladı. 1.145 asistanla yapılan anketin de yer aldığı çalışmaya göre asistan/araştırma görevlilerinin yüzde 15.4’ü ‘neredeyse hiç’ öğretim üyeleriyle çalışmıyor.

Bayramda trafik güvenliğini 53 bin personel sağlayacak
Kurban Bayramı süresince polis ve jandarma trafik ekiplerinden toplam 52 bin 936 personel trafik güvenliğini sağlayacak. Bayram tatilinde geçen yıla oranla iki katına çıkarılan personel ile ilk kez bu kadar geniş kapsamlı trafik denetimi gerçekleştirilmiş olacak.

Özel okul teşvik başvuruları devam ediyor
MEB’in özel okullara gitmek isteyen öğrenciler için verdiği eğitim öğretim desteğine başvurular 6 Eylül’e kadar devam ediyor. Okul öncesinden liseye tüm eğitim kademelerinde geçerli olan destekten bu yıl 75 bin öğrenci ilk defa yararlanacak.

Üniversite kayıtları ve TEOG 1. nakilde son gün
Üniversitelerde kayıtlar, liselerde birinci nakil dönemi bugün sona eriyor. Üniversitelere kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için gerekli belgeleri tamamlayarak üniversitelere başvurmaları zorunlu.

Vaizler de sözleşmeli personel olabilecek
Devlet kadrolarına sınavla alınabilecek sözleşmeli personel listesine "vaizler" de eklendi. İlahiyat fakültesi mezunu vaizler de yazılı ve/veya sözlü sınav sonucu sözleşmeli personel olarak hizmete alınabilecek.

Kurban pazarlarında veteriner kontrolü
Vatandaşların yanlış yönlendirilmemesi için, kurban pazarlarında da önlem alınıyor. Bayram öncesi kurulan pazarlarda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından veterinerler görevlendirilmeye başlandı.

600 bin yapı risk altında
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, gereken önlemler zamanında alınmazsa İstanbul'da meydana gelebilecek olası depremin büyük bir felakete dönüşebileceği uyarısında bulundu.

Türkiye, 17 yılda 164 bin depremle sallandı
Türkiye'de 114 yılda can ve mal kaybının yaşandığı 6 büyüklük ve üzerinde 66 deprem meydana gelirken, son 17 yılda 164 bin 307 depremle ülke adeta beşik gibi sallandı.

Suriyeliler Kurban Bayramı için ülkelerine gidiyor
Kurban Bayramı’nı ülkelerinde geçirmek isteyen Suriyeli bir grup, Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan geçiş yaptı. Suriyeliler, Kilis Valiliği tarafından oluşturulan online randevu sisteminde kaydını yaptırdıktan sonra Öncüpınar Sınır Kapısı gümrük sahasına getiriliyor.