12 Cemaziyelevvel 1440 | 19 Ocak 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Eğitimde bugün tatile giriliyor 2. dönemde ise sınav maratonu var
17 milyon 774 bin 780 öğrenci bugün karne aldıktan sonra 2 haftalık yarıyıl tatiline girecek. 2018-2019 eğitim öğretim yılının ikinci dönemi 4 Şubat Pazartesi başlayacak ve 14 Haziran 2019 Cuma günü sona erecek.

'Tatilde çocuğa ödev baskısı yapılmamalı'
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Ebeveynlerin çocuklarına ara tatilde ders çalışmaları konusunda baskı yapmamasını bekliyoruz. Anne babalar, ara tatilde çocuklarına ödev yapmaları ya da ders çalışmaları için baskı kurarlarsa bilin ki yeni dönem başladığında çocuğun huzursuzluğu artacak ve verimi düşecektir" dedi.

Adres bildirimi için süre doluyor
İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, adres kaydı olmayan 363 bin 555 vatandaşa ilçe nüfus müdürlüklerine müracaat ederek, güncel adres bildiriminde bulunmaları yönünde bilgilendirme yapıldığı belirtilerek, bilgilendirme sonucunda 40 bin 804 kişinin başvuruda bulunduğu kaydedildi.

Türkiye Ar-Ge’de 29’uncu sırada
Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği üyeleriyle toplamda 40 ülkede Ar-Ge yatırımlarını inceledi. Buna göre, GSYH’dan (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) Ar-Ge’ye en fazla pay ayıran ülke yüzde 4.22 ile Güney Kore oldu.

İngilizce eğitimine servet harcanıyor
Türkiye'de ağırlıklı olarak üniversite öğrencilerinden oluşan yaklaşık 250 bin kişi İngilizceyi öğrenmek için çeşitli kurslara gidiyor. Kursiyerlerden alınan ücret bin ila 5 bin arasında seyrediyor. İngilizce kurslarına ayrılan yıllık ücret ise yaklaşık 300 milyon lira. Ancak alınan verim çok iç açıcı değil.

Yarıyıl tatiline geri sayım başladı
2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilk dönemi Cuma günü sona eriyor. Milyonlarca öğrenci 18 Ocak'ta karne heyecanı yaşayacak. 15 günlük yarıyıl tatiline giren öğrenci ve öğretmenler 4 Şubat günü yeniden ders başı yapacak.

Nargile kafeler okullara yaklaşıyor!
Son yılarda kafelerde nargile, yasak olmasına rağmen kafelerin kapalı alanlarında içiliyor. En büyük tehlike ise eğitim kurumlarının çevresindeki nargile kafeler.

Tebligatta elektronik dönem
1 Ocak 2019'dan itibaren geçerli olan değişikliğe göre, tebligat çıkarmaya yetkili mercilerin, kamu kurum ve kuruluşları ile özel şirketler, avukatlar, noterler, arabulucular ve bilirkişiler gibi kanun kapsamında yer alan tüm gerçek ve tüzel kişilere de tebligatları elektronik yolla yapılması şartı getirildi.

Havaya atılan su buz olarak düşüyor
Kar ve soğuk hava Doğu Anadolu'da etkisini sürdürüyor. Doğu'da eksi 20 dereceyi bulan soğukta havaya serpilen sıcak su, buz tanecikleri olarak yere düşüyor. Bitlis, Van'ın Çatak ilçesi ile Iğdır'ın Tuzluca ilçesinde eğitime bir gün ara verildi.

Adresinde oturmayan seçmenlere uyarı
Yüksek Seçim Kurulunca (YSK), yapılan tahkikat sonucu beyan edilen yerleşim yerinde oturmadığı belirlenen seçmenlerin kayıtlarının dondurulacağı, bu durumdaki seçmenlerin askı süresi içinde gerçek yerleşim yerlerine kayıtlarını aldırmadıkları takdirde önceki yerleşim yerinde de oy kullanamayacakları bildirildi.

Kaynak suları sürekli izlenmeli
Bazı ambalajlı içme suyu numunelerinde ağır metal kirliliğinin tespit edilmesinden sonra, uzmanlardan vatandaşlar için önemli uyarılar geldi. İstanbul şebeke suyunun birçok ambalajlı suya göre daha güvenilir olduğunu dile getiren uzmanlar, ters ozmoz olmayan arıtma cihazlarının da musluk suyunu artıma için kullanılabileceği bilgisini paylaştı.

Akdeniz beşik gibi sallandı
Akdeniz'de ard arda iki deprem meydana geldi. Muğla'nın Datça ilçesi açıklarında dün meydana gelen 4.8 büyüklüğündeki depremden 11 dakika sonra 4.7 büyüklüğünde bir deprem daha kaydedildi.

Hac kesin kayıtları bugün sona eriyor
2019 hac kuralarında hacca gitmeye hak kazananlar için son tarih bugün. (11 Ocak Cuma) Kutsal topraklara gitmeye hak kazanmış hacı adaylarımızın gün sonuna kadar başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Yer değişikliği başvuruları başladı
Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı eğitim kurumlarında görevli kadrolu öğretmenlerin 2019 yarıyıl tatili yer değişikliği için başvurular başladı. Değişikliler aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri veya engellilik durumuyla ilgili nedenlere bağlı olarak gerçekleştirilecek.

Barajlarda kar bereketi
İstanbul’da etkili olan kar yağışı nedeniyle 2010 yılından bu yana barajların doluluk oranları en yüksek seviyeye olan yüzde 87,12’ye kadar çıktı.