15 Şaban 1440 | 20 Nisan 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Türkiye’de çocuk nüfusu azalıyor
Türkiye’nin çocuk nüfusu, geçen yıl sonu itibarıyla 22 milyon 920 bin 422 olarak belirlendi. 1970’de toplam nüfusun yüzde 48.5’ini oluşturan çocukların oranı geçen yıl yüzde 28 olarak saptandı.

Üniversiteye girişte değişiklik yok
YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversite adaylarının bu yıl sınav değişikliği olacak mı diye kaygılanmasına gerek olmadığını belirterek, “Bu sene, hatta önümüzdeki sene yeni bir sistem arayışımız yok. Baraj puanlarında da bir değişikliğe gidilmeyecek. Testlerde belirlenen sürelerde de bir değişiklik olmayacak” dedi.

AKRA'dan Berat Kandili Özel Yayın Akışı
Hayat kılavuzumuz Kur’an-ı Kerim’in Levh-i Mahfuz’dan dünya semasına indirildiği, semadan rahmetin yağdığı, tevbe edenlerin kurtuluşla müjdelendiği mübarek Berat Kandili özel akışımızı 19 Nisan 2019 Cuma günü radyonuz AKRA’dan dinleyebilirsiniz.

Bor temelli yakıt pili üretildi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yüksek teknoloji açısından hayati önem taşıyan elektrikli araçlar için menzili ve İnsansız Hava Araçları (İHA) için uçuş süresini artırmaya yönelik bor temelli yerli yakıt pili sistemlerini üretmeyi başardıklarını açıkladı. Dönmez, "Şu anda ürün geliştirme ve ticarileştirme çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

Okul çevresi ve servislere denetim
Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı, 81 ilde eş zamanlı okul çevreleri, servis araçları ve genel trafik denetimi uygulaması gerçekleştirdi. 48 bin 576 personelin katıldığı uygulamada 34 bin 259 okul servisi denetlendi.

Modifiye egzoza 346 bin lira ceza
Antalya Emniyet Müdürlüğü ekiplerince, vatandaşın huzur ve güvenini bozacak şekilde modifiye edilmiş abartılı egzoz takılı araç kullanan sürücülere yönelik denetim yapıldı.

Ovada çiçek, dağda yedi metre kar var
Muş İl Özel İdaresine bağlı ekipler, yaklaşık 5 aydır yolu kapalı olan yüksek rakımdaki merkeze bağlı Cevizlidere ve İnardı köylerinde çığ tehlikesine rağmen çalışma yürütüyor.

LGS başvuru süresi uzatıldı
Milli Eğitim Bakanlığınca, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 1 Haziran 2019'da yapılacak merkezi sınav başvuruları 17 Nisan saat 17.00'ye kadar uzatıldı.

7. 'Ufka Yolculuk' kazananları ödüllerini aldı
Server Gençlik tarafından düzenlenen “7. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması’nda dereceye girenler, ödüllerini düzenlenen törenle aldı.

7. Ufka Yolculuk Türkiye ödülleri verildi
Server Gençlik ve Spor Kulübü tarafından uluslararası çapta düzenlenen “7. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması’nda dereceye girenler, ödüllerini düzenlenen törenle aldı.

Trafik en büyük gürültü sebebi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 23 il için 2012'de başlatılan ve 2016'da tamamlanan "şehirlerin stratejik gürültü haritaları" çalışmalarına 23 il daha eklendi. Harita sonuçlarına göre, şehirlerde gürültü kirliliği nedenleri arasında "trafik" başı çekti.

Öğrencilerin sosyal etkinlikleri değerlendirilecek
Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin akademik başarılarının yanında "bilim", "sanat", "kültür", "spor" ve "toplum hizmeti" gibi başlıklarda yaptıkları her türlü sosyal etkinliği e-okul sistemindeki yeni modülde kayıt altına almaya başladı.

Sürücülere direksiyonda mesajlaşma uyarısı
Anlık mesajlaşma uygulamasının yaygınlaşmasıyla araçla seyir halindeyken mesaj yazmanın trafik güvenliğini tehdit ettiğine dikkat çekildi.

Noterlerin nöbet mesaisi yoğun geçti
6 Nisan Cumartesi ve 7 Nisan Pazar günleri saat 09.00-17.00 arasında İstanbul’da 4, Ankara ve İzmir’de 2’şer, diğer illerde ise birer noter ilk nöbetleri için mesai yaptı.

LGS adaylarına öneriler
İlk kez geçen yıl uygulanan Liselere Geçiş Sınavı (LGS) için başvurular 14 Nisan’da bitecek. 1 Haziran’da yapılacak sınava katılmak isteyen 8’inci sınıf öğrencileri, başvurularını elektronik ortam üzerinden okullarına yapacak.