30 Recep 1438 | 27 Nisan 2017 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Kabartmalı ilaç kutuları görme engellilere kolaylık sağlayacak
Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından hazırlanan yönetmelik değişikliği kapsamında bundan böyle ilaç kutularında ilaçların isimleri, görme engelliler için aynı zamanda Braille formatında kabartma yazı ile yazılacak.

ÖSYM'den sınav başvurusu yapmayan adaylara yeni imkan
ÖSYM Başkanı Ömer Demir, "Başvuru tarihleri sona eren LYS, ALES, KPSS ve Adalet Bakanlığı sınavlarına süresi içinde başvuru yapmayan adaylar için bir günlük süre ile başvuru sistemini açacağız." dedi.

Sağlıkta istihdam artışı ve acil servis düzenlemesi
Sağlıkta dönüşümün ikinci fazı için çalışmalarını yürüten Sağlık Bakanlığı, 20 bin olan aile hekimi sayısını 42 bine çıkaracak ve 30 bin aile sağlığı elemanı daha istihdam edecek.

TEOG için son hatırlatmalar...
Sonuçları Anadolu, fen, sosyal bilimler başta olmak üzere devlet liseleri ile kolejlere girişte kullanılan ve karnede etkili olan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) kapsamındaki merkezi ortak sınavların ikincisi yarın başlıyor.

Akdeniz'de petrol ve doğalgaz sondajı
Petrol ve doğalgaz arama çalışmalarında önemli bir aşamaya geçildi. “Türkiye’nin Akdeniz’de çok boyutlu sismik ve sondaj stratejisi” 21 Nisan’da resmen başladı. Türkiye ilk etapta Barbaros Hayrettin Paşa Gemisi ile 3 boyutlu sismik arama yapacak.

Mi'rac gecesi camiler doldu taştı
Yurdun dört bir yanında vatandaşlar Miraç Kandili nedeniyle camilere akın etti. Kur'an-ı Kerim, Mevlid-i Şerif ve ilahiler eşliğinde eller semaya açılıp dua edildi.

AKRA'DAN Mİ’RAC KANDİLİ ÖZEL…
Mübarek üç ayların kutlu zaman dilimlerinden ikincisi teşrif etti… Feyzin ve bereketin arttığı Mi’rac Kandili’ni AKRA’da özel yayın akışıyla idrak ediyoruz. Sohbet, söyleşi ve belgesellerden oluşan programlarımızı, 23 Nisan 2017 Pazar günü AKRA’da dinleyebilirsiniz.

Eczacı sayısına sınırlama geliyor
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, eczacılık fakültelerinin ihtiyaçtan fazla mezun verdiğini belirterek, “YÖK ile konuşacağız, 2030’a kadar olan eczacı ihtiyacını belirleyip, bu sayıyı dolduracak kadar yeni öğrenci alımı planlayacağız” dedi.

Minibüslere panik butonu
Dolmuşta kadınlar, minibüsten indirilen engelli çocuklar, şoför ve yolcu arasında bitmek bilmeyen tartışmalar artık son bulacak. İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje ile İstanbul'daki tüm minibüs ve taksi dolmuşlara panik butonu takılıyor.

Çocuk - medya ve şiddet...
2010 yılında yaptığı araştırma sonucunda çocuklardaki şiddet eğiliminin %18’inin kaynağının medya olduğunu ortaya koyan Doç. Dr. Serdal Seven, 2015 yılında farklı bir teknikle yaptığı benzer bir çalışmada ise bu oranın arttığını tespit etti.

İkinci YÖKDİL sınavının tarihi duyuruldu
YÖKDİL sınavı hakkında yeni gelişmeler, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından gündeme getirildi. Bu yıl ilk kez hayata geçirilen YÖKDİL sınavı hakkında, 2. kez düzenlenme kararı alındı.

11 milyar metreküplük gaz deposu hazırlığı
EPDK lisanslarına göre 10.1 milyar metreküplük doğalgaz depo kapasitesi geliyor. Bu ilave kapasite için 20-25 milyar liralık yatırım yapılacak. Projelere göre bu yatırımın yarıdan fazlası özel sektörden gelecek. Böylece mevcut 3.8 milyar metreküp doğalgaz depo kapasitesi 14 milyar metreküpe çıkacak.

TEOG’da son hafta önerileri
Sonuçları Anadolu, fen, sosyal bilimler başta olmak üzere devlet liseleriyle kolejlere girişte kullanılan Temel eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) kapsamındaki merkezi ortak sınavların ikincisi 26-27 Nisan 2017 tarihlerinde yapılacak.

İnternet kafelere düzenleme
BTK'nın İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcıları Hakkında Yönetmeliği, yürürlüğe girdi. Buna göre, ticari amaçla internet toplu kullanım sağlayıcılar, aile ve çocukların korunması, konusu suç oluşturan içeriklere erişimi önleyici tedbirleri almak amacıyla içerik filtreleme sistemini ve güvenli internet hizmetini kullanacaklar.

Binalara 'yeşil sertifika' geliyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan "Sürdürülebilir Binalar ile Yerleşmeler için Yeşil Sertifika Yönetmelik Taslağı" ile Türkiye genelinde "çevreyle dost" ilkeleri baz alarak inşa edilen binalara "yeşil sertifika" verilmesine yönelik yasal altyapı oluşturuldu.