9 Şaban 1439 | 25 Nisan 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
2. Uluslararası Kritik ve Analitik Düşünme Sempozyumu İstanbul’da yapılacak
Akademik Platform ile Kritik ve Analitik Düşünme Platformu tarafından organize edilen 2. Uluslararası Kritik ve Analitik Düşünme Sempozyumu 27 Nisan 2018 Cuma günü İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Adıyaman'da deprem
Adıyaman'da saat 03.34'te merkez üssü Samsat ilçesi Kırmacık köyü olan 5,1 büyüklüğünde deprem gerçekleşti. Sarsıntı, yerin 7 kilometre derinliğinde meydana geldi. Depremin ardından geçen ilk 8 saatte 43 artçı sarsıntının hissedildiği ilçede, hasar tespit çalışmalarına da başlandı.

Melen Barajı’nın % 95’i tamamlandı
İstanbul'un 2071 yılına kadar su ihtiyacını karşılayacak Melen Barajı'nın yüzde 95'i tamamlandı.

Yeni havalimanına taşınma detayları
İstanbul’a yapılan yeni havalimanında taşınma detayları belli olmaya başladı. Buna göre, 30 Ekim günü saat 00.01’den itibaren Atatürk Havalimanı’ndan, İstanbul Yeni Havalimanı’na tek hamlede taşınma yapılacak.

Oy verme saatleri ve milletvekili dağılımı belli oldu
YSK'nın, 24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne katılacak partilere ilişkin kararı yayınlandı.

Bitkisel tedaviler ruhsatlandırılıyor
Geleneksel tıp, uzman hekimler tarafından hastanede Batı tıbbıyla beraber uygulanacak. Bitkisel ilaçları Sağlık Bakanlığı ruhsatlandıracak, hekimler yazacak ve eczaneler satacak.

Erdoğan: 'Çok yönlü kampanyalarla manevi değerler tahrip edilmeye çalışılıyor'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Nisan 2018’de Yeşilay Zümrüdüanka Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada Yeşilay’ın kuruluşuna vesile olan olayların günümüzde de benzerlerinin yaşandığını vurguladı.

İşte yeni dönem
Türkiye, 16 Nisan 2017'de halk oylamasında kabul edilen anayasa değişikliğiyle 24 Haziran 2018'den sonra yeni bir döneme girecek. Buna göre, yeni parlamentoda milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkacak. Bundan sonra TBMM ve Cumhurbaşkanı seçimleri 4 yıl yerine, 5 yılda bir aynı gün yapılacak. Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiği kesilmeyecek.

YKS'de sonuçlar yine 31 Temmuz’da açıklanacak
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Mahmut Özer, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) tarihi değişse de, sonuçlarının daha önce belirtildiği gibi 31 Temmuz’da açıklanacağını söyleyerek, “Biz biraz daha yorulacağız. Ancak, adayların daha fazla kafalarının karışmaması için bu tarihte sınavı açıklayacağız. Takvimde bir değişiklik yapmayı düşünmüyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin havası temiz tek ili Artvin
2017 yılında Türkiye’nin havası en kirli şehri Amasya Şehzade olurken, havası temiz olan tek ilin Artvin olduğu saptandı. 2017 yılında Türkiye’nin havası en kirli şehri Amasya oldu.

Çoğunluk sağlanmazsa ikinci tur yapılacak
Mevcut Anayasa’ya göre Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin seçimleri 5 yılda bir yapılıyor. Ancak, Meclis, bu süre dolmadan seçimin yenilenmesine karar verebiliyor. Erken seçim teklifi öncelikle TBMM Anayasa Komisyonu'nda görüşülecek, ardından Genel Kurul'da öncelikli olarak ele alınacak. Burada yapılacak oylamada nitelikli çoğunluk aranacak. Meclis’te alınan kararın ardından YSK seçim sürecini ve takvimi başlatacak.

YKS sınavı bir hafta ertelendi
24 Haziran'daki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri nedeniyle Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın 30 Haziran ve 1 Temmuz'da yapılacağı açıklandı

Türkiye nüfusunun %28’i çocuk
Türkiye’nin çocuk nüfusu, geçen yıl sonu itibarıyla 22 milyon 883 bin 288 olarak belirlendi. Çocuklar, ülke nüfusunun yüzde 28.3 ünü oluşturdu.

Meslek lisesi mühendisler
Milli Eğitim Bakanlığınca, bu yıl merkezi sınavla öğrenci yerleştirilecek 449 Anadolu teknik programı uygulayan lisede “çekirdekten mühendis yetiştirilmesi” vizyonu doğrultusunda fen liseleri ayarında müfredat uygulanacak.

Bu yaz sıcaklar mevsim normalleri üzerinde
Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş, yaz aylarında hava sıcaklığının mevsim normallerinin 1,5-2 derece üstünde seyredeceğini öngördüklerini belirtti.