9 Zilka'de 1439 | 23 Temmuz 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
KPSS'de oturumlar tamamlandı
KPSS Lisans Genel Yetenek ve Genel Kültür ile Eğitim Bilimleri oturumları gerçekleştirildi.

Kapıkule Sınır Kapısı'nda gurbetçi yoğunluğu
Yıllık izinlerini Türkiye'de geçirmek için yola çıkan gurbetçiler, Kapıkule Gümrük Kapısı'nda uzun kuyruklar oluşturdu.

KPSS'ye 1 milyon 234 bin aday girecek
ÖSYM'nin 22 Temmuz'da düzenleyeceği KPSS-Genel Yetenek ve Genel Kültür Sınavı'na 1 milyon 234 bin 617 aday katılacak.

Yetenek sınavları Ağustos ayında yapılacak
Üniversite sınavları bitti, sonuçlar 31 Temmuz’da açıklanacak. Tercihler ise 7-14 Ağustos’ta yapılacak. Ancak yetenekli olan ve 150 puan barajını aşanlar için sınav maratonu devam ediyor.

Tütünle mücadele eylem planı hazır
Tütünle mücadelede, “Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planı (2019-2023)” ile yeni yol haritası hazırlandı. Eylem planında öne çıkan başlıklar şöyle:

Bedelli askerliğin de yer aldığı torba tasarı Meclis’te
Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu.

Kapıkule'de rekor geçiş
Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan Türklerin yıllık izinlerini geçirmek için Türkiye'ye gelişi sürerken, Kapıkule Sınır Kapısı'nda 37 bin 138 yolcu geçişiyle tüm zamanların rekoru kırıldı.

Sözleşmeli öğretmen tercih başvuruları başladı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 11 Temmuz'da sözleşmeli öğretmenlik mülakat sözlü sınav sonuçlarını internet adresinden açıklamıştı. Mülakat sonuçlarının ardından bugün de sözleşmeli öğretmen tercih başvuruları başladı.

Üsküdar- Ümraniye metrosu kapalı
Türkiye'nin ilk sürücüsüz metrosu Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı'nın ikinci etabının test sürüşleri yeniden başladı. Deneme sürüşleri 30 Temmuz'a kadar deam edecek. Tüm hat boyunca yapılan testler sebebiyle metro 17-18-28-29 ve 30 Temmuz'da 6 gün çalışmayacak.

Eğirdir ve Kovada Gölleri kirlilikten korunacak
Isparta’da “Eğirdir ve Kovada Göllerinin Evsel ve Zirai Atıkların Tespit Edilmesi ve Kirliliğin Önlenmesi İçin Politikaların Geliştirilmesi Projesi” başladı.

Tüketici hakeminde yeni dönem
Tüketici hakem heyetleri, nüfus yoğunluğu, başvuru sayıları gibi hususlar göz önünde bulundurularak yeniden yapılandırıldı.

Helal Akreditasyon Merkezi kuruldu
Helal Akreditasyon Merkezi kuruldu. Kısa adı HAK olan özel bütçeli kurum, Türkiye’de helal akreditasyon hizmeti sunma yetkisine haiz tek kurum olacak.

Sel ve hortum
Ordu, Kars ve Erzurum’da şiddetli sağanak sele neden oldu. Rize’de ve Bartın’ın tatil beldesi İnkumu’nda hortum korkuttu.

İlk hacı kafilesi çarşamba günü uğurlanacak
Hacca gidiş tarihleri bu yıl 18 Temmuz-16 Ağustos, dönüş tarihleri ise 27 Ağustos-19 Eylül olarak belirlendi. Bu çerçevede, kutsal topraklara gönderilecek ilk kafile, Antalya'da düzenlenecek özel programın ardından havalimanından uğurlanacak. Son kafile ise 16 Ağustos'ta İstanbul'dan hareket edecek.

KPSS'ye 1 milyon 234 bin aday girecek
ÖSYM'nin 22 Temmuz'da düzenleyeceği KPSS-Genel Yetenek ve Genel Kültür Sınavı'na 1 milyon 234 bin 617 aday katılacak.