24 Muharrem 1441 | 23 Eylül 2019 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Şanlıurfa isotundan sabun üretildi
Şanlıurfa'da yemek ve kebapların vazgeçilmez lezzetlerinden isotun çekirdeğinden sabun üretildi.

Yenilenebilir enerjiye yatırımda artış öngörüsü
Dünya genelinde yenilenebilir enerji kapasitesinin bu yıl geçen yıla göre yüzde 12 artması bekleniyor. Böylece yıl sonunda küresel elektrik sistemine yaklaşık 200 gigavatlık temiz enerji kapasitesi eklenmiş olacak.

Sarımsak pazarı hareketli
Kastamonu Taşköprü’nün coğrafi işaretli ünlü sarımsağı martta başladığı fiyat artışıyla üreticisini de şaşırtmaya devam ediyor. Martta bölgedeki pazarlarda 6-15 lira arasında değişen fiyatlarla satılan sarımsak, İstanbul’da market raflarında bu fiyat 40 liraya kadar çıkıyordu...

Çöpte servet yatıyor!
Geri dönüştürülebilecek atıklarla ilgili açıklama yapan Osman Kaytan, Türkiye'de her yıl 6,5 milyar TL'lik ham maddenin çöpe atıldığını söyledi.

Sürücüsüz otoya en çok ilgi Türkler'de
Otonom araçlara Türk halkı yoğun olarak ilgi duyuyor ve merak ediyor.

Rüzgârda yeni rekor
Türkiye’de önceki gün rüzgardan elektrik üretiminde rekor kırıldı. Türkiye verilerine göre, önceki gün Türkiye’de toplam 699 bin 610 megavatsaatlik elektrik üretimi yapıldı.

Çukurova'da pamuk hasadı başladı
Türkiye'nin tarımsal üretim merkezlerinden Çukurova'da, 450 bin dekarda ekilen ve hasadına başlanan pamukta 250 bin- 270 bin tonluk üretim bekleniyor.

Bitkiler ekonomiye katkı sağlıyor
Türkiye, biyolojik çeşitlilik açısından tüm Avrupa'nın sahip olduğu zenginliği tek başına bünyesinde barındırıyor.

Otomotivde çevre mi kâr mı?
Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı, otomotiv endüstrisinde “Çevre mi kâr mı?” sorularının sorulmasına sebep oldu

Avrupa Türkiye'den giyiniyor
TÜİK verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye örülmemiş giyim eşyası ve aksesuarı ihracatında son yıllarda yakaladığı ivmeyi bu yıl da sürdürüyor.

Plastik poşete gümrük kıskacı
Yerli poşet üreticilerini korumak için ithalata kısıtlama getirildi.

Türkiye iki kıtada maden taraması yapacak
Türkiye, maden arama ruhsatı aldığı ülkelerde harekete geçiyor. MTA, Özbekistan’da çalışmalarına başladı. MTA’nın bir diğer sahası olan Sudan’da ise havadan jeofizik çalışması kasım-aralık aylarında yapılacak.

Gelir dilimini düşürenlere inceleme
Maliye Bakanlığı, yapılan bir çalışma ile ücret geliri elde edenlerin aynı yıl işyeri değiştirdikten sonra girdiği gelir vergisi diliminde yüksek dilimden devam etmesi gerekirken bir alt dilimden kadrosunun başlatıldığını tespit etti.

Teknolojiyle değişen iş pozisyonları
Gelişen teknolojiyle mesleklerde de hızlı bir değişim ve dönüşüm yaşanıyor. 2018 Geleceğin Meslekleri Raporu’na göre 2018-2022’de yüksek hızlı internet, yapay zekâ, büyük veri analitiği ve bulut teknolojisi firmaları yeni teknolojilere adapte olmaya itiyor. Bunların sonucunda da robotlar günlük hayatımızda daha çok yer almaya başlıyor.

Hindistan'dan yatırım mesajı
Hindistan’ın Türkiye’ye açmak istediği farklı pencereden biri ticaret. 1.3 milyar nüfusa sahip ülke, 2025 yılında sayının 1.5 milyara ulaşacağını hesaplıyor. Böylece dünyanın en kalabalık ve aynı zamanda en genç nüfusuna sahip olacağı tahminleri yapılıyor. Nüfusun yarısı 25 ve altı, üçte 2’sinin de ortalama 35 yaşında olacak.