27 Cemaziyelahir 1441 | 21 Şubat 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
'Bal görünümlü şurup' üretilemeyecek
Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği yürürlüğe girdi. Buna göre, pekmez olmadığı halde pekmez izlenimi veren meyveli şekerli şurup, meyve tatlısı, pekmez şurubu, meyveli şekerli şerbet ve benzeri isimlerle ürünler üretilemeyecek.

Her ‘organik' diye satılan organik mi?
Sektör temsilcilerinden Bendevi Palandöken, marketlerde ve köy pazarlarında satılan sebze meyvelerin organik olup olmadığı hususunda hem ürünlerin kalitesine hem de bu yolla fiyat artırılmasına dikkat çekti.

Trans yağa sınırlama getiriliyor
Kalp hastalığı, obezite, diyabet riskini artırması nedeniyle trans yağ kullanımında düzenlemeye gidildi. Tüm gıdalarda trans yağ oranı 100 gramda 2 gramın altına düşecek. Bunun için harekete geçen Tarım ve Orman Bakanlığı trans yağların sınırlanması için yönetmelik hazırlığına başladı.

Türkiye, Özbekistan'da ticareti artırıyor
Türkiye, Özbekistan’da en çok şirket kuran üçüncü ülke oldu.

Köye dönüşe destek projesi
Köye dönüş için başlatılan kırsal kalkınma desteklerine ilgi büyük oldu. Projenin son etabına 6.500’ü aşkın başvuru yapıldı. 2.745 projeyi kabul eden bakanlık 970 milyon lira hibe verecek.

Gıda denetimleri sıklaştı
81 ilde 6 gün boyunca gerçekleştirilecek ürün bazlı gıda denetimleri başlatıldı. Açıklamada, "İlk denetim alan süt ve süt ürünleri. Usulsüz gıda üretenlere göz açtırılmayacak" denildi.

İmar düzenlemesi yasalaştı
Değerli Konut Vergisi ile İmar Kanunu'nda önemli değişiklikler içeren yasa tasarısı Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Yasayla, Değerli Konut Vergisi uygulaması bir yıl ertelenirken, vergi uygulamasının kapsamı da daraltıldı.

Değerli konut vergisi bir yıl ertelendi
İmar kanununda değişiklik yapan teklif Meclis Genel kurulunda görüşülüyor. Değerli konut vergisinin 1 yıl ertelenmesine ilişkin düzenleme de bu kapsamda kabul edildi.

10 yıldır kullanılmayan hesaplar devredilecek
Bankalardaki hesaplarını 10 yıldır aktif kullanmayanların hakları, 15 Haziran 2020'den sonra Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilecek.

Sigaranın ekonomiye maliyeti ne kadar?
Sigara bağımlılığının Türk ekonomisine ve tiryakiye yıllık maliyeti 120 milyarı buluyor. Bu faturanın 24 milyarını ise sigara kaynaklı harcamalar oluşturuyor.

Afrika ile ticaret hacmi genişliyor
Türkiye ile Afrika kıtası arasındaki toplam ticaret hacmi 2010-2019 döneminde 186,5 milyar dolar oldu. Bu rakamın yüzde 65 kısmı Kuzey Afrika ülkeleri, kalanı diğer Afrika ülkeleriyle yapılan ticaretten kaynaklandı.

Akdeniz’de yerli sondaj çalışması
Doğu Akdeniz’de 4 sismik arama ve sondaj gemisiyle hidrokarbon aramacılığında çalışmalar yapan Türkiye, petrol arama ve üretim süreçlerinde kullanılan teknolojinin yerlileştirilmesi için harekete geçti.

Yenilenebilir enerji için özel tarife
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sadece yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği tüketmek isteyen kullanıcılar için bir tarife üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Aboneler, tedarik şirketleri vasıtasıyla bu tarifeden yararlanabilecek” dedi.

Tüketiciler şüpheli gıdaları inceletebilecek
Gerek vatandaş şikayetleri gerekse de kurumların denetimleri sonucunda gıda ürünlerine yapılan denetimlerle taklit ve tağşiş ürünler tespit edilip ifşa ediliyor. Bu işlem dışında dileyen vatandaşlar da şüphelendiği gıda ürünlerini analiz ettirebiliyor.

Elektrikli araçlar öne çıkıyor
Küresel ölçekte ağırlaşan emisyon kısıtlamalarıyla otomobil satışları her geçen yıl daha da azalıyor. Dünya çapında 2017’de 81.8 milyon yeni otomobil satılırken, 2018’de bu rakam 80.6 milyona, geçtiğimiz yıl da yüzde 4 daha azalarak 77.5 milyon adede düştü.