12 Cemaziyelevvel 1440 | 19 Ocak 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Teşvik belgesinde ağırlık tekstilin
Kasımda toplam 409 teşvik belgesinin 59’u konfeksiyon ve tekstile verildi. 5 bin 450 kişiye istihdam sağlayacak olan bu yatırımların önemli bölümü ise Doğu ve Güneydoğu’da.

Bazı alanlarda vergi istisnaları getirildi
Yenilenebilir enerji tesislerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca yayıncılık sertifikası verilmiş yayıncılar tarafından yapılan kitap ve süreli yayınların tesliminde KDV istisnası uygulanacak.

Gümrüksüz tahıl ithalatı yetkisi
Kuru soğandan sonra hububat ve bakliyatın da gümrük vergisi sıfırlandı. TMO'ya buğday, arpa, mısır, pirinç ve kuru baklagil için sıfır gümrüklü ithalat yetkisi verildi.

2018 Konut satış istatistikleri açıklandı
Türkiye genelinde konut satışları aralık ayında yüzde 2,9 artarken 2018 yılının tamamında 2017 yılına göre yüzde 2,4 azalışla 1,38 milyon oldu.

Dünya Türk ayvası yedi!
Türkiye’nin armut ve ayva ihracatında geçen yıl rekor kırıldı. Bursa başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli kentlerinde yetiştirilen armut, geçen yıl 53 ülkede ağızları tatlandırdı.

Balığın künyesi etiketinden öğrenilecek
Fiyat etiketlerine, ‘çiftlik balığı’ düzenlemesi geliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hazırladığı taslağa göre, bir balığın deniz, tatlı su ya da çiftlik balığı olup olmadığı ve nerede yakalandığı da etiketine yazılacak.

Koruma altındaki çocuklara meslek eğitimi
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, devlet koruması ve bakımı altında bulunan çocuklar için harekete geçti. Koruma altında bulunan ve eğitim öğretime devam etmeyen çocukların meslek sahibi olmasını isteyen bakanlık, 15-18 yaş aralığındaki çocuklara açtığı kurslarda meslek edindirecek.

81 ilde ev kadınlarına e-ticaret eğitimi
Ev kadınları için girişimcilik seferberliği başlatılıyor. Tüm illerde el becerisi olan ev kadınları eğitime alınacak.

Fındık fiyatlarında artış
Ordu’da serbest piyasada işlem gören 50 randımanlı kabuklu fındığın kilogram fiyatı 14 liraya yükseldi. Sektör temsilcilerinden Arslan Soydan, Ordu da fındık fiyatının 2 lira artış göstererek 14 liraya çıktığını söyledi.

Drone pazarı büyüyor
Ülkemizdeki drone pazarının büyüklüğü 30 milyon dolara çıkarken, cihaz sayısı da 25 bine ulaştı. Drone pilotluğu da artık aranan mesleklerden biri haline geldi. Bu alandaki yerli üretim de giderek artıyor.

Türkiye'den 15 saniyede bir uçak geçiyor
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, geçen yıl Türkiye hava sahasından ortalama her 15 saniyede bir uçak geçtiğini bildirdi.

Maden kanunu teklifi komisyondan geçti
Maden Kanunu'nda değişiklik yapan yasa teklifi, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda kabul edildi.

Asgari ücret desteğinden 9.3 milyon kişi faydalanacak
2019 yılında 12 ay olarak devam edecek olan asgari ücret desteğinin yıllık maliyeti 13.5 milyar TL olarak hesaplanırken, 9.3 milyon çalışan faydalanacak.

Günlük doğalgaz tüketiminde rekor kırıldı
Soğuk hava nedeniyle doğalgaza talebin rekor seviyede arttığına işaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "8 Ocak günü tüm zamanların rekorunu kırarak ülke çapında 245 milyon metreküpü aşan doğalgaz tüketimi gerçekleşti. Doğalgaz arz güvenliğimizi sağlamaya yönelik aldığımız önlemler sayesinde bu rekor artışı hiçbir kesinti ya da kısıntıya gitmeden karşıladık." ifadesini kullandı.

Ekspertiz raporu zorunlu oluyor
Nisan 2019'dan itibaren ikinci el araç alış satış işlemlerinde gerekli belgelere yetkili ekspertiz merkezi raporunun da eklenmesi zorunlu hale gelecek.