30 Recep 1438 | 27 Nisan 2017 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Sebze meyve fiyatları ucuzlayacak
Pazarda el yakan, hatta mart başında çeyrek altın fiyatlarıyla yarışan yaz mevsimi sebze ve meyve fiyatları, artan sıcaklıkla birlikte ucuzlayacak. Hem sera hem de sezon ürünlerinin hallere girmesiyle birlikte fiyatlarda yüzde 60'a yakın düşüş olması bekleniyor.

Kıbrıs açıklarında doğalgaz arama izni
KKTC yönetimi, Kıbrıs Rum Kesimi yönetiminin Akdeniz’de doğalgaz arama çalışmalarına yönelik uluslararası şirketlerle anlaşma imzalamasından ardından, Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisine ‘sismik veri toplama izni’ verdi.

İstenmeyen mesajlara kesilen ceza 9 milyonu aştı
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, istenmeyen ticari ileti gönderenlere, uygulamanın yürürlüğe girdiği 2015 yılında bu yana 9 milyon 15 bin 225 lira idari para cezası kesti. Yılın ilk 3 ayında ise kesilen para cezası 32 bin 743 lira oldu.

Bakanlık’tan 'üçüncü köprü ücreti' açıklaması
Ulaştırma Bakanlığı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve bağlantı yollarına yüzde 23 oranında zam yapıldığı haberiyle ilgili açıklama yaptı.

‘Küreselleşme istihdam sorununu ve fakirliği getirdi’
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti’nin gerçekleştirdiği 41. İktisatçılar Haftası toplantıları başladı. 2425-26 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek toplantı kuşağının gündemi “Krizin yansımaları, iktisat, siyaset ve adalet” olarak belirlendi.

Konut satışları arttı
Türkiye genelinde martta 128 bin 923 konut satıldı. Geçen ay satılan konut sayısı, bir önceki aya göre yüzde 27, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 10 artış kaydetti.

Balda 'kimlik' ihracata destek olacak
Dünya bal üretiminde Çin'in ardından ikinci sırada yer alan Türkiye, kaliteli ballarına alacağı kimlik sayesinde ihracatını ikiye katlayacak.

'Hindistan ve Türkiye iş birliği Asya’da etkin olabilir'
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), Hindistan ile yatırım ve iş birliği olanakları bilgilendirme toplantısına ev sahipliği yaptı.

e-ticaret şirketleri mercek altında
Maliye Bakanı Naci Ağbal, elektronik ticaret (e-ticaret) yapan uluslararası firmalar nezdinde vergi incelemeleri yaptıklarını belirterek, "Türkiye'de kazanılan ve vergisi ödenmeyen tutarlarla ilgili muhataplara gerekli tebligatlar yapıldı" dedi.

Mart ayında 6 bin şirket ve kooperatif kuruldu
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) mart ayına ilişkin, kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini yayınladı. Buna göre, martta kurulan şirket sayısında, bir önceki aya göre yüzde 9,44, gerçek kişi ticari işletme sayısında yüzde 22,87, kooperatif sayısında yüzde 7,58 artış oldu.

İnternette adil kullanım kotası kalkıyor
İnternet kullanımında belirli bir limit aşımından sonra devreye sokularak kullanıcıları mağdur eden Adil Kullanım Noktası (AKN) uygulanmasına 1 Mayıs itibarıyla kademeli olarak son verilecek. Kotalı paketlerde 02.00-08.00 saatleri arasındaki internet kullanımları AKN'ye dâhil edilmeyecek.

Kuru fasülyede gümrük sıfırlandı!
Nohuttan sonra kuru fasulye ve barbunyada da gümrük vergisinin sıfırlanması sektörde olumlu karşılanırken soruları da beraberinde getirdi. Alınan ithalat kararları yerli ürünün çıkacağı eylüle kadar geçerli olacak.

Türk şirketler için Katar’da 20 milyar dolarlık fırsat
Havalimanı, otoyol, stadyum, metro ve konut alanlarında Katar’da 13 milyar dolarlık taahhüt işine imza atan Türk şirketleri, 5 yıl sonra bu ülkede yapılacak Dünya Kupası için ayrılan 170 milyar dolarlık yatırım bütçesinden pay almak istiyor.

Mevsimlik işçiye destek
Geçici tarım işçilerinin barınma ve geçinme sorunlarına devlet desteği geldi. Başbakanlık genelgesine göre, mevsimlik işçilere barınma ve sağlık hizmeti sağlanacak. Düzenlemeye hem işveren, hem de işçi kesiminden olumlu tepki geldi.

TMO’nun fındık alım fiyatı 10 TL
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, fındığın üretici fiyatlarında çok ciddi bir dalgalanma olduğunu belirterek, bu dalgalanmaları izlediklerini, TMO'nun, 24 Nisan Pazartesi gününden itibaren Giresun kalite fındığı kilogramı 10.5 liradan, levant kalite fındığı ise kilogramı 10 liradan almaya başlayacağını bildirdi.