9 Zilka'de 1439 | 23 Temmuz 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Konut satışları arttı
Konut satışları haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 22.4 artarak 119 bin 413’e yükseldi. Aylık bazda konut satışındaki çift haneli artışın sebebi, konut satışlarındaki tapu harcı ve KDV’nin indirilmesi oldu.

Serbest çalışanların küresel iş gücündeki payı artabilir
İş yaşamının geleceği yeniden şekillenirken, bireyler ve kurumlar ciddi bir dönüşüm sürecinden geçiyor. Bireyler açısından serbest çalışma ortamı ve esnek çalışma koşulları söz konusuyken, kurumlar için rekabet artıyor, bulut sistemler ve otomasyon ivme kazanıyor.

Hububat rekoltesi yüz güldürdü
Türkiye’nin buğday ihtiyacının önemli bölümünün karşılandığı Konya’da hasadı devam eden hububat, verim ve fiyatıyla çiftçiyi sevindirdi.

Rüzgar gücü kapasitesi artıyor
Türkiye’nin rüzgar enerji santrali (RES) kurulu gücü bu yılın ilk altı ayında 140 megavatlık ilave kurulumla, toplam 7012 MW’ye yükseldi.

Buğdayın atası 'siyez'in hasadı başladı
Kastamonu'da geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan ve "Hitit Buğdayı" olarak anılan siyezin hasadı başladı. İhsangazi ilçesinde yaklaşık 15 bin dekar alanda ekilen siyez buğdayı, iç ve dış piyasada ham ve işlenmiş şekilde talep görüyor.

AB-Japonya ticaret anlaşması imzalandı
Avrupa Birliği (AB) ve Japonya, serbest ticaret anlaşması imzaladı. Anlaşma, dünya ticaretinin üçte birini oluşturan 650 milyon kişi için serbest ticaret alanı sağlayacak.

Meslek hastalıklarına ‘erken uyarı’ sistemi
Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı bünyesinde iş sağlığı ve güvenliği ile iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesi konularında inceleme ve araştırma çalışmaları kapsamında “İş Yeri Bilgi Yönetim Sistemi” hayata geçirildi.

Türkiye dijital dönüşümde büyük potansiyel taşıyor
Bir firmanın hızlı tüketim ürünleri perakende ve alışverişçi trendleri konusunda gerçekleştirdiği araştırma, Türk alışverişçisi online ve mobilde dünya ortalamasının üzerinde olduğunu ve dijital dönüşüme uyum sağlamada Türkiye’nin potansiyelini ortaya koydu.

İstanbul ucuzlukta devleri geride bıraktı
2018 'Fiyatlar ve Kazançlar' raporu açıklandı. Raporda en pahalı şehirler sıralaması yapılırken, alım gücü, çalışma saatleri gibi veriler de yer alıyor. 128 mal ve hizmet ile bunların tüketiminin araştırıldığı rapora göre dünyanın en pahalı şehri İsviçre'nin Zürih kenti olurken, Cenevre ikinci, Oslo ise üçüncü sırada yer aldı.

İşsizlik tek hanede
İşsizlik nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 0.9 puan azalarak yüzde 9.6 seviyesine geriledi. Verilere göre, tarım dışı işsizlik oranı geçen yıla göre 1 puanlık azalış ile yüzde 11.4 olarak tahmin edilirken, 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik 2.9 puanlık azalış ile yüzde 16.9 oldu.

Bankalarda 98 milyon lira unutuldu
Unutkan mudiler, 10 yıldır işlem yapılmayan 838 bin adet hesapta 98 milyon lira unuttu. Son 10 yılda ise 830 milyon lira TMSF'ye devredildi.

Japonya'ya ihracat atağı Türk mutfağı ile başladı
Japonya'ya yapılan toplam ihracatı, 'potansiyelin altında' olarak değerlerdiren ihracatçılar, ülkeye Türk gıda ürünleri ile çıkarma yaptı. Düzenlenen Türk Gıda Ürünleri Festivali'nde; simitten pideye, çiğ köfteden bulgur pilavına kadar 25 farklı geleneksel Türk yemeğine Japonlar yoğun ilgi gösterdi.

Nadir madenler için özel enstitü
ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı ‘Nadir Toprak Elementleri Araştırma Enstitüsü’ (NATEN) kuruldu.

'İndirimlere kanmayın!'
Bendevi Palandöken, mağazalarda yapılan yaz indirimlerinin etiket kandırmacası olduğuna dikkat çekerek; "Vatandaşımız tüm piyasayı kontrol ederek ve karşılaştırma yaparak alışveriş yapmalı. Önce sessiz sedasız fiyatlara zam yapıyorlar, daha sonra da üzerine indirim yazarak normal fiyatını yazıyorlar” dedi.

Liderlik ve iletişim taktikleri!
Şirketler kurulup kaldırılıyor, üst orta her seviyeye atamalar yapılıyor, kariyer yolculukları her şeye karşın süratle devam ediyor, ister yığınları ister küçük grupları etkilesin, “liderlik” önemini koruyor…