13 Muharrem 1440 | 23 Eylül 2018 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Kira artışı ve taşınmaz değerlemesinde yeni dönem
Alınan karara göre, kira artış oranına dair üst sınır, döviz kuru ve emtia fiyatlarındaki gelişmelere duyarlılığı yüksek üretici fiyatları yerine tüketici fiyatları çerçevesinde belirlenecek.

Yapı Kayıt Belgesi koşullarında değişiklik
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, imar barışı kapsamında yapı kayıt belgesi verilmesine ilişkin usul ve esasları belirleyen tebliğde değişiklik yaptı. Enerji üretim tesisleri için belirlenen arsa maliyet bedeli metrekare başına 2 milyon lira olarak belirlendi.

Çin'den ABD'ye vergi misillemesi
Çin Devlet Konseyi Gümrük Tarifesi Komisyonundan yapılan açıklamada, ABD'den ithal edilen 60 milyar dolar tutarındaki 5 bin 207 ürüne yüzde 5 ila yüzde 10 oranında vergi getirildiği belirtildi.

AB’den otomobil üreticilerine emisyon soruşturması
Avrupa Birliği Komisyonu, bazı firmaların rekabete aykırı biçimde temiz emisyon teknolojileri geliştirilmesini engelleyecek eylemlerde bulunup bulunmadıklarını belirlemek için resmi soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Etikette yerli ürüne özel logo
Ticaret Bakanlığı, son dönemde kurlardaki artışı fırsata çeviren, üretim artışıyla ilgisi olmaksızın fiyatlarını artıran esnafı takip etmek için yeni bir önlem aldı.

Maketten konut alımına dikkat
Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Aziz Koçal, son günlerde kamuoyunca bilinen, sıkça reklamları yapılan büyük projelerde maketten satış yapan inşaat şirketlerinin olduğunu söyledi.

'Kira sözleşmelerinde piyasa koşulları esas alınmalı'
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, kira sözleşmelerinin Türk Lirası’na dönüştürülmesine yönelik kararın ekonomi açısından çok olumlu bir gelişme olduğunu belirtti.

Dünyada enerji dönüşümünün etkileri
Küresel enerji sistemi; fosil yakıt temelli bir sistemden, yenilenebilir enerji kaynaklarını temel alan bir sisteme geçiyor. Bu dönüşümün sonunda, fosil yakıt talebinin sonlandığı bir dönem başlayacak. Enerji dönüşümünü tetikleyen unsurları üç temel başlıkta özetlemek mümkün: Gereklilik, politika ve teknoloji.

Tekstil endüstrisinin su tüketimi dikkat çekici boyutta
Tekstil sektörü, petrol sektörünün ardından, dünyanın en büyük ikinci kirleticisi. Sadece bir T-shirt ve kot pantalon üretimi için yaklaşık 20 bin litre su tüketiliyor.

Türkiye Sudan'da ürettiği meyveleri getirecek
Türkiye’nin Sudan’da tarımsal üretim için kullanacağı arazinin yeri belli oldu. Kasımda teslim alınacak arazide tropikal ürünler ile pamuk, soya gibi sanayi ürünlerinin üretilmesi planlanıyor.

İthal çerez yerli üreticiyi zorluyor
Türkiye’de yıllık 2,5 milyon ton ayçiçeği tüketiminin 1 milyon tonu ithal ürünlerden oluşurken, Çinli şirketlerin ülke pazarındaki hakimiyetinin devam etmesi durumunda yerli üretim durma noktasına gelecek.

Çalınan kartta zarardan banka sorumlu
Yargıtay, zorla, tehditle, gasp edilerek çalınan bankamatik veya kredi kartı sahiplerinin 24 saat içinde bankaya durumu bildirdiği durumlarda, çekilen paraların sahibine banka tarafından iade edilmesi gerektiğine karar verdi.

Leblebide bu yıl ithal nohut kullanılmayacak
Türkiye'de leblebi denilince ilk akla gelen Kütahya'nın Tavşanlı ilçesi ile Çorum'daki üreticiler, yerli nohut rekoltesinin bu yıl yeterli olması dolayısıyla üretimlerinde ithal nohut kullanmayacak.

Gıdada hile yapana hapis cezası
Gaziantep 4. Asliye Ceza Mahkemesi, ayçiçeği yağında hile yapanlar için hapis cezası kararı verdi. Kararın gıda güvenliği için emsal niteliğinde olduğunu belirten Tahir Büyükhelvacıgil, "Karar, sadece bitkisel yağ için değil tüm gıda ürünleri için örnek oluşturacak. 'Cezayı öderim, yoluma devam ederim' devri bitti" dedi.

İkinci el taşıt ticaretine yeni düzenleme
İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının ticareti yeniden düzenlenerek, arazi taşıtları için ekspertiz raporu düzenleme yükümlülüğü getirilerek, bu taşıtlar garanti kapsamına alındı.