19 Zilka'de 1440 | 22 Temmuz 2019 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Küresel ısınmanın iş hayatına etkileri
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından yayınlanan ‘Daha Sıcak Gezegende Çalışmak: Isı Stresinin İşgücü Verimliliği ve İnsana Yakışır İşe Etkisi’ başlıklı yeni raporuna göre, küresel ısınmanın işle ilgili ısı stresinde artışa yol açması yüzünden verimlilik zarar görebilir, dahası iş kayıpları yaşanacak ve dolayısıyla ekonomik zarar ortaya çıkabilir.

Taşınan numara sayısı 128 milyonu geçti
Cep telefonu operatörleri arasında numara taşıma işlemi sayısı 128 milyon 300 bine ulaştı. Sabit telefonlarda numara taşıma ise 1 milyon 884 bin 496 oldu.

Türkiye, Özbekistan’da en çok şirket kuran üçüncü ülke
Bu yılın ilk yarısında Özbekistan’da 231 şirket kuran Türkiye, en çok şirket kuran ülkeler arasında Çin ve Rusya'nın ardından 3'üncü oldu.

Yurt dışından yolcu ile gelen telefon harcı arttı
Yurt dışından getirilen telefon için ödenen harç tutarı Kasım 2018'de 150 liradan 500 liraya çıkarılmıştı. Yayınlanan karara göre yurt dışından getirilen telefonlar için ödenen harç 1500 liraya çıkarıldı.

Elektronik pasaportla geçişler hızlandı
Türkiye' de ilk kez İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda kullanılan ve 18 yaşını doldurmuş tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kullanımına sunulan Biyometrik Otomatik Geçiş Sistemi yoğun ilgi gördü.

Otomotivde küresel yavaşlama
Küresel otomotiv sektörünün elektrikli yeni çağa hazırlandığı bugünlerde, dünyada otomobil satışlarında gözle görülür daralma yaşanıyor.

Diyarbakır'da buğday ve arpa üreticisini sevindirdi
Diyarbakır'da, bu yıl buğday ve arpadan elde edilen yüksek verim çiftçiyi sevindirdi.

Gurbetçilere önceden kayıt çağrısı
Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, özel araçlarıyla Türkiye'ye girmek isteyen yolcuların, gümrük kapılarına gelmeden önce yapacakları 'ön beyan' sayesinde daha hızlı ve kolay geçiş gerçekleştirebilecekleri belirtildi.

Ekonomi alanındaki 'torba teklif' kabul edildi
Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

Türkiye'ye yatırım yapan 981 kişi Türk vatandaşı oldu
2018'deki Türk Vatandaşlığı Kanunu'nundaki değişikliğin ardından bugüne kadar ABD, Kanada, İran ve Irak vatandaşlarının aralarında bulunduğu 981 yatırımcı, Türk vatandaşlığı hakkını kazandı. Türk vatandaşı olmak isteyen 2 bin 700 yabancı, 1 milyar dolara yaklaşan tutarda yatırım yaptı.

Raylı sistemlerde yerli üretim payı artıyor
Türkiye, yerli üretim hamlesini raylı sistemler alanında da hızlandırıyor.

'Yenilenebilirde fırsat kaçmasın'
Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, “Son 5 yılda yenilenebilir enerjideki kapasite artışında Türkiye, Almanya ve İngiltere’nin ardından Avrupa’da üçüncü konumda. Bu alanda çok başarılı sayılan İspanya ve Fransa gibi ülkeleri geride bırakmak çok önemli” dedi.

Elektrikte yenilenebilir kaynaklar arttı
Türkiye'de bu yılın ilk yarısında üretilen elektrikteki yerli ve yenilenebilir kaynakların payı ortalama yüzde 66,22 oldu.

KOBİ'ler için dijital başarı formülleri
Bugün, şirketlerin dijital gündeminin belirlenmesi ve dönüşümü sağlayacak teknoloji ile ilgili kararların alınması üst düzey yöneticilere bağlı. Daha hızlı ve verimli hareket etmek için şirketler odaklarını değiştirmeli ve iş alanlarını mobil, bulut, sosyal, veri ve analiz gibi trendlerin etrafında inşa etmeli.

Ekonomi paketi Meclis'e sunuldu
TBMM’ye sunulan teklifle, varlık barışı süresi 6 ay uzuyor, yurtdışı çıkış harcı 15 liradan 50 liraya çıkarılıyor, Merkez Bankası ihtiyat akçesinin bütçeye aktarılması düzenleniyor.