24 Muharrem 1441 | 23 Eylül 2019 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Ağır okul çantaları omurgaya zarar
Okullar açıldı, çocuklar sırtlarında çantalarını taşımaya başladı. Sırt çantalarında özellikle ağırlıkla ilgili dikkat edilmesi gereken noktalar olduğunu söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Çağatay Öztürk "Okula gidip gelirken taşınan ağır çantalar çocuklarda bel, boyun ve sırt rahatsızlıkları riskini artırıyor.

Telefonların 'sürüş modu' kazaları azaltabilir
ABD'de trafik kazalarında 2015'de 30 bin, 2016'da 36 bin, 2017 ve 2018'de 40 bin kişi hayatını kaybederken, bu artışta baş şüpheli olarak özellikle genç sürücülerin cep telefonu ile mesaj yazmaları ve okumaları gösteriliyor.

Bu kelebek türü 50 yıl sonra yeniden görüldü
Son Buzul Çağı'ndan kaldığı bilinen, Türkiye'de ilk kez 1970'te Ağrı Dağı'nın 4 bin metre rakımında kaydedilen "Kuzeyli Nazuğum" isimli kelebek türü, yaklaşık 50 yıl sonra yeniden görüntülendi.

Evlerde kışlık hazırlıklar
Evde kışlık hazırlığı yapmak son dönemde yükselişe geçti. Salçalar, reçeller kaynatılıyor, turşular hazırlanıyor.

Yangın sonrası yağmura dikkat
İstanbul Tuzla’daki bir kimya fabrikasında çıkan yangın büyük zarara neden oldu. Yanan kimyasallardan kaynaklı dumanlar, çevrede yaşayanlar için endişe kaynağı oldu.

Isınan Karadeniz balıkları etkiliyor
Karadenizde küresel ısınma, kıyıların doldurulması ve oluşan deniz kirliliği ile son yıllarda kıyı balıkçılığında azalma yaşanıyor.

Baş dönmesinin sebebi kulaklar olabilir
Dr. Yavuz Selim Yıldırım, baş dönmesinde kulaklara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Sağlıklı bir yaşam için öneriler
Ünlü Japon doktor Shigeaki Hinohara, sağlıklı bir yaşam için önerilerini sırladı.

Egzersiz ve bilişsel zekâ arasında bağ var
Almanya'da yapılan bir çalışma, fiziksel egzersiz ile bilişsel yetenek arasında bir bağ olduğunu gösterdi.

Okuldan döner dönmez ödev yapılmamalı
Ders zili çaldı. 18 milyonunüzerinde öğrenci ve 1 milyon öğretmen dersbaşı yaptı. Uzun tatil dönüşü öğrencilerin en çok zorlandığı konu ise ödevler oluyor. Ödev yapmak istemeyen çocukların velileri de zorlanıyor. Bu konuda öğrenciyle birlikte öğretmen ve veliye de sorumluluklar düşüyor.

Okul dönemi çocuklar için 3 önemli öneri
Yeni eğitim öğretim yılı içinde okul dönemindeki çocuklar için 3 önemli öneri.

Faydalı böceklerle biyolojik mücadele
Ormanlarda çeşitli sebeplerle bozulan dengenin yeniden sağlanması ve zararlı böcek popülasyonunda meydana gelen artışların önlenmesi için bir dizi çalışmalar yürütülüyor.

Öğle uykusu kalbe iyi geliyor
İsviçre'de yapılan bir araştırma, kısa süreli öğle uykusunun kalp hastalıkları riskini düşürdüğünü gösterdi.

Tatlı krizlerini azaltmaya yardımcı tavsiyeler
Tatlı krizleri, özellikle “insülin direnci” sıkıntısı yaşayanlar için ciddi bir problemdir. Ruhsal dalgalanmalar, özellikle depresif hallerde de aynı krizler sık sık tetiklenir.

Skolyoz aynaya bakarak farkedilebilir
Skolyozun ilerlemeden tespit edilirse cerrahi girişim yapılmadan tedavi edilebildiğini belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Mustafa Çeliktaş, “Aynaya bakılınca omuz seviyeleri arasında eşitsizlik ve bel çukurlarındaki asimetri, hastalıkla ilgili önemli belirtileri verir” dedi.