19 Zilka'de 1440 | 22 Temmuz 2019 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Klimalara dikkat!
Klimalara bağlı yapay ve ani serinlemenin zararları hakkında konuşan Gülşah Kınalı, “Yaz aylarında araç sürücüleri tarafından zorunlu olarak tercih edilen klima kullanımları yüz felcine neden olabilir” dedi.

Migren ağrısına karşı öneriler
Migren hastalığın genellikle 20-40 yaş arasında ortaya çıkan, 4-72 saat süren, tekrarlayan baş ağrısı ataklarıyla seyreden kronik bir hastalık...

'Şekerli içecekler kanser riskini artırıyor'
Fransız bilim insanlarının yaptığı araştırma, günde fazladan 100 mililitre şekerli içecek tüketmenin, kansere yakalanma riskini yüzde 18 artırdığını gösterdi.

Koruma altındaki ceylanlar çoğaldı
Şanlıurfa'nın adeta simgesi haline gelen ve sayıları git gide azalan ceylanların korunması adına Doğa Koruma ve Milli Parklar tarafından çalışma başlatıldı.

İklim değişikliği nasıl algılanıyor?
Küresel ısınma ve iklim değişikliği artık etkilerini üretim zincirinden toplumsal yaşama kadar hayatın her alanında oldukça fazla göstermeye başladı. Dünyada sel, hortum, kuraklık ve orman yangınları gibi doğal afetlerin gerçekleşme sıklığı artarken Türkiye de bu olaylardan en fazla etkilenen ülkelerin başında geliyor.

Kırsalda büyüyen çocuklar daha hızlı gelişiyor!
Kırsal kesimde büyüyen çocukların motor becerilerinin daha iyi olduğu ve kendilerini daha hızlı geliştirebildikleri kaydedildi.

Kamikatsu'da atıklar 45 kategoriye ayrılıyor
Kamikatsu, Japonya'nın güneyinde bir kasaba. Sokaklarında çöp kamyonu dolaşmıyor çünkü bu küçük kasaba, hayata geçirdiği 'Sıfır Atık Projesi' ile örnek.

'Vegan beslenme sağlıklı değil'
Hayvansal gıdalardan alınan proteinlerin aminoasit dengesi açısından daha zengin olduğunu belirten Beslenme ve Diyetetik Bölümü Araştırma Gör. Gökçen Özüpek, “Vegan beslenmede tüm hayvansal kaynaklı gıdalar reddedilir. Sadece bitkisel kaynaklı besinler tüketilir. Ancak bu istediğimiz bir beslenme şekli değildir...

Güneş alerjisi nasıl oluşur?
Yaz aylarının gelmesiyle birlikte sıcağın ve güneşin neden olduğu rahatsızlıklar da kendini gösterdi. Bunlardan biri de güneş alerjisi.

Yaz aylarında gıda zehirlenmesine dikkat
Yaz aylarında sıcaklıkların artmasıyla birlikte besin zehirlenmesi vakaları da artıyor. İlk belirtiler tüketimin hemen sonrasında görülebildiği gibi 72 saate de yayılabiliyor.

Antalya'nın halı tarlaları
Antalya'da, mikroplardan arındırılmak ve renkleri pastele dönüştürülmek üzere tarlalara serilen binlerce el dokuması halı ve kilim, görsel bir şölen sunuyor.

Ailelere 'dijital dünya' ile ilgili uyarılar
Ailelerin çocuklarının kullandığı dijital medya araçları ve yeni internet akımları hakkında araştırmalar yapması gerektiği kaydedildi.

'Karbon ayak izi' bilinmiyor
İklim değişikliği ve küresel ısınmanın insan hayatı üzerindeki etkisi her geçen gün daha da önem kazanıyor.

Anne adaylarına D vitamini uyarısı
Uzmanlar anne adaylarındaki en ufak D vitamini eksikliğinin çocuklarının tansiyonlarını olumsuz etkileyebileceğini bildirdi.

Buğday sonrası balya mesaisi
Türkiye'nin önemli tahıl üretim merkezlerinden Trakya'da, buğday tarlalarındaki hasat mesaisi, yerini saman balyası taşıyan işçilere bıraktı.