13 Muharrem 1440 | 23 Eylül 2018 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Hızlı yeme alışkanlığını yenmek için öneriler
Hızlı yemek sindirim sistemine en çok zarar veren beslenme alışkanlığı olarak kabul ediliyor. Bu alışkanlık, başta mide ve bağırsak hastalıkları olmak üzere, yaşam kalitesini önemli oranda etkileyen sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Balın tıbbi faydaları
ABD'de bal üretimiyle geçimini sağlayan Clay County'deki arı bakıcıları, "sıvı altın" balın faydalarını anlattıkları bir araştırma yayımladı. Balın antioksidan etki yaptığını ve 300 farklı bal çeşidinin her birinin vücuda farklı biçimlerde koruma sağladığını kaydeden üreticiler, balın aynı zamanda iltihapları engelleyici özelliğine vurgu yaptı.

Çocuğunuza sevginizi somut olarak gösterin
Bu hafta okullar açıldı. Yeni bir eğitim yılının sorumlulukları da başladı. Çalışma hayatının yoğun temposunda anne-babalar ne çocuklarına, ne de kendilerine kaliteli zaman ayırabiliyor. Miniklerse neredeyse tüm gün okulda oluyor.

'Unutkanlık her yaşta önemsenmeli'
Nöroloji ve Klinik Nörofizyoloji Uzmanı Dr. Remzi Yiğiter, 21 Eylül Alzheimer Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, günümüzde unutkanlığın en çok şikayet edilen durumlardan biri haline geldiğini ifade etti.

Bolluk ve bereketin simgesi 'aşure'
Buğday, nohut, fasulye, incir, tarçın ve şeker gibi 40'a yakın malzemeyle yapılan, bolluk ve bereketin simgesi aşure, muharrem ayında sofraları tatlandırıyor.

Unutkanlığa karşı hafızanızı sürekli test edin
Yaşam kalitesini ve süresini önemli ölçüde düşüren hastalıklar arasında ilk sıralarda yer alan Alzheimer, dünyada 30 milyona yakın kişide görülüyor. Bu hastaların yaklaşık 600 bini Türkiye’de bulunuyor.

'Abur-cubur ve kakaolu gıdalar alerji sebebi'
Alerj uzmanı Dr. Yonca Tabak, kakao içeren abur cuburların çocukları hasta ettiğini söylüyor. Okulla birlikte nezle ve viral enfeksiyon dönemi de başladı. Ebeveynlerin bu dönemdeki en önemli sıkıntısı tekrarlayan hastalıklar.

Öğrenmek kalpten kalbe geçiştir!
“Her çocuğun müfredatı kendi içinde gizli.” Biri bir binaya bakıp taş yığını görürken, biri de ona baktığında mana görür. Bizzat içinden bakmaktadır çünkü. İşte varlığa içinden bakana, eşyanın vücuda gelme hikmetinde kendi kalbinin yansımalarını bulan gençlere ne vaat ediyor mesela bugün üniversiteyi kazanma kriterlerimiz, başarı ölçülerimiz?

Avrupa'da hava kirliliği ölüme yol açıyor
"Hava Kirliliği: Sağlığımız Yeterince Korunmuyor" başlıklı raporda, hava kirliliğine ilişkin genel bilgiler paylaşılırken, kıta genelinde bu alanda yasal eksiklikler olduğuna dikkat çekildi.

Eğitimin başarısı sağlıklı uykuya bağlı
Kulak Burun Boğaz Kliniğinden Dr. Vural Fidan, öğrenci ve ailelere uyku tavsiyelerinde bulundu. Fidan, teknoloji ve sanal ortamların çocukların uykusunu ciddi derecede etkilediğini ve ailelerin uyku düzenini bir düzene oturtmaları gerektiğini kaydetti.

Sera gazı ve iklim değişiminin etkileri
"Yıllardır küresel ısınma uyarılarını dikkate almayan dünya, şimdi sonuçlarını yaşamaya başladı. Su baskınları, fırtına, tayfun, uyutmayan gökgürültüsü ve şimşek hayatın merkezine yerleşti. Dr. Orhan Şen’e göre, insanoğlu konforlu yaşamı kendisine yol seçmeye başlayınca kendi sonunu getirdiğinin farkında değil.

Vitamin eksikliği, çocuğun başarısını olumsuz etkiliyor
Dr. Coşkun Usta, vitamin eksikliklerinin çocuğun okul başarını olumsuz etkilediğini belirterek, "Hiçbir zaman vitaminleri eksik olan bir çocuktan yüzde 100 bir performans, başarı bekleyemeyiz." dedi.

Çocuklar için en önemli öğün kahvaltı
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Filiz Bakar, kahvaltının çocuklar için de en önemli öğünü oluşturduğunu, bu nedenle birkaç dakika fazla uyumak uğruna kahvaltının kesinlikle geçiştirilmemesi gerektiğini belirtti.

Öğretmenler eklem hastalıkları riski taşıyor!
Yeni eğitim-öğretim yılı nedeniyle genellikle öğrencilerin sağlık sorunlarına veya muhtemel problemlere dikkat çekiliyor ancak öğrenciler için olduğu kadar öğretmenler için de oldukça yorucu bir dönem başlıyor.

Bağışıklığı güçlendirme yöntemleri
Vücudun savunma sistemi olarak bilinen bağışıklık sistemi, zayıfladığında bazı mesajlar verebiliyor. Sürekli yorgunluk, tekrarlayan enfeksiyon ve ciltteki yaraların geç düzelmesinin bu sinyallerden bazıları...