12 Cemaziyelevvel 1440 | 19 Ocak 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Tütün kullanımı ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda
ABD'de yürütülen bilimsel bir araştırmayla 1990'da ölüm nedenleri arasında 4. sırada yer alan tütün kullanımının, 2017'de yüksek tansiyondan sonra 2. sıraya yükseldiği belirlendi.

Kalp sağlığı için sarımsakla birlikte çayın yeşili, üzümün kırmızısı
Dengeli beslenmenin ve her gıdadan gerektiği ölçüde faydalanmanın, kalp sağlığı açısından çok önemli olduğunu belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ali Eminlatif, "Kalbinizin 'iyi' olmasını istiyorsanız her gün bir diş sarımsak, haftada üç kez fındık, haftada üç gün kuru fasulye ve nohut yiyin. Çayın yeşilini, üzümün kırmızısını tercih edin" dedi.

Burun spreyi bağımlılık yapabilir
KBB Uzmanı Dr. Müzeyyen Doğan özellikle kış aylarında kullanılan burun spreyleriyle ilgili olarak; "İçerdiği etken maddeye göre kısa süreli kullanılanlar ve uzun süre kullanılması gerekenler şeklinde iki grup halinde düşünebiliriz. Doktorlar tarafından önerilen burun spreyleri, süre ve önerilen doz dışında kesinlikle kullanılmamalıdır" diye konuştu.

Canan Karatay: Okul kantinleri çocukların sağlığını düşünmüyor
İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Dr. Canan Karatay, katıldığı bir televizyon programında okul kantinleri ile ilgili konuştu. Okul kantinlerinin kar amacıyla bulunduğunu söyleyen Karatay, anne babaları uyararak çocuklarının sağlığına dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

Tek kullanımlık plastiklerden uzaklaşmak mümkün
Türkçemizde “Tek” çok sayıda anlama sahip bir sözcük. “Tek Kullanımlık” ürünler dediğimizde yalnızca bir kez, bir kere kullan-at tüketim davranışı sonucunda tüketimimizde doğayla bencil bir ilişkiye giriyoruz. Böylesi tek kullanımının zorunlu olduğu, sağlık ve hijyenin ille de gerektirdiği alanlar gayet tabii ki var. Bir de satın aldığımız ürünlerin tek kullanımlık ambalajları var.

Sigarayı bırakmak isteyene ücretsiz sağlık hizmeti
Sigarayı bırakma tedavisi alan hastalar herhangi bir sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın Sağlık Bakanlığınca temin edilecek ilaçlardan ücretsiz yararlanacak.

Gripte ilk 48 saat uyarısı
Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Son haftalarda Avrupa'da ve Kuzey Yarım Küre'de yer alan ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de grip olan hasta sayılarında artış görülmektedir ve artış devam edebilir. Grip hasta sayılarındaki artış olağan bir durum olup geçmiş grip sezonları ile kıyasladığımızda benzer olduğu görülmektedir" denildi.

Ailelere yarı yıl tatilinde tablet, bilgisayar ve telefon uyarısı
Okullar yarıyıl tatile girmeye hazırlanırken, okul ve göz sağlığı arasındaki ilişkiye dikkat çeken Dr. Aydın, "Tatil döneminde, evde ya da okul harici ortamlarda bulunan çocukların televizyon, bilgisayar, tablet ve telefona bakma süresi yani mavi ışığa maruz kalma süreci artıyor. Bu durum gözlerinde görme kusuru olan çocuklardaki görme bozukluğunun artmasına sebep oluyor" dedi.

Grip döneminde ballı süt yerine propolis tavsiyesi
Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Aytuğ Altundağ, “Süt, laktik asit içerdiği için gribe iyi gelmez. Bal da çok fazla şeker içerir. Enfeksiyon sırasında bal kullanılması bu yüzden yanlış...

Açlığın korkulanın aksine vücuda faydaları daha çok
Açlık mı, susuzluk mu daha tehlikeli? Yanıt net ve açık: Susuzluk, açlığa göre çok daha büyük ve acil bir tehdit. Bedenlerimizin susuzluğa dayanma gücü, gıdasız kalmaya oranla çok daha zayıf. Bunun nedeni bedenimizdeki “yağ rezervi”nin “su rezervi”ne oranla daha güçlü olması.

Vitaminler kilo aldırır mı?
Vitaminler kalori içermeyen “mikro besin unsurları”dır. Görevleri yiyip içerken kazandığınız besinlerin ve bedeninizdeki bazı metabolik süreçlerin daha düzgün, düzenli ve sorunsuz çalışmasını sağlamaktır.

Yapay zekayla kişiye özel eğitim mümkün
Yapay zekâ, çok konuşulan teknolojilerin başında geliyor. ABD’li yükseköğretim teknolojisi araştırma grubu, üniversitelerde yapacağı beş değişimi inceledi. Mentörlük sisteminden kişiselleştirilmiş öğrenmeye kadar öğrenci hayatını kolaylaştıracak yapay zekâlar uzakta değil.

Ambalajlı sularda kurşun riski
Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden 4 akademisyenin gerçekleştirdiği “Ambalajlı İçme Suyu Örneklerinde Ağır Metal Analizi ve Risk Değerlendirmesi” başlıklı analiz çalışması kapsamında 43 farklı markanın içme suyu örneği üzerinde 16 farklı ağır metalin analiz işlemi gerçekleştirildi. Anaziler 250 ml’lik plastik ambalajlı su örneğine yapıldı.

Burun spreyi bağımlılık yapabilir
Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Doç. Dr. Müzeyyen Doğan özellikle kış aylarında kullanılan burun spreylerine yönelik uyarılarda bulundu.

Üstün zekalı çocuklar doğru eğitimle büyük buluşlara imza atabilir
Türkiye’de, Wechscler 156+ IQ olarak tanımlanan dâhi çocuklara 10 bin 500 kişinin 1’inde rastlanıyor. Dünyadaki örneklerine bakıldığında dâhi çocuklar uygun eğitimi aldıklarında dünyayı değiştirecek buluşlara imza atabiliyor.