3 Şevval 1438 | 27 Haziran 2017 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Nice mübarek Ramazanlara, nice mes'ud bayramlara
Prof. Dr. M. Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi’nin İslam Mecmuası’nın Nisan 1992 nüshasında yer alan başyazısını Ramazan bayramı münasebetiyle yayınlıyoruz: Zevkli, şevkli, feyizli, nurlu mübarek bir ay geçirdik: Onbir ayın sultanı, mah-ı gufran: Ramazan! Mutlu ve mübarek bir bayrama doğru gidiyoruz.

Bakanlıktan 'bayram kahvaltısı' önerisi
Ramazanda günlük öğün sayısının azalması ve beslenme düzeninde yaşanan değişiklikler, bayramda öğün sayısının artması ve daha fazla yemek yeme isteği ile bazı sindirim problemlerinin de ortaya çıkması nedeniyle, Bakanlık tarafından bayram için örnek bir kahvaltı hazırlandı.

Bayram namazı saat kaçta? İl il namaz saatleri
Bayram namazı, 25 Haziran Pazar günü Ankara'da saat 06.06, İstanbul'da 06.19, İzmir'de 06.33, Iğdır'da ise 05.21'de kılınacak.

Ramazandan sonra ne olacak?
Prof. Dr. M. Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi’nin İslam Mecmuası’nın Haziran 1987 nüshasında yer alan başyazısını, Ramazan bayramı münasebetiyle istifadenize sunuyoruz."İbadetlerin bir "zâhir"i, yani dış görünüşü, şekli, zarfı, kalıbı, maddesi, merasim yönü, kabuğu vardır"

Tatil için yola çıkacaklar dikkat
Her yıl, okulların kapanması, yaz tatili döneminin başlaması ve bayram tatilleri gibi sebeplerle araçlarıyla uzun mesafe yolculuğa çıkanların sayısı artış gösteriyor.

Bayramda milli park ve tabiat parkları ücretsiz
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ramazan Bayramı'nda milli park ve tabiat parklarına girişlerin ücretsiz olacağını belirterek, faydalanacak vatandaşlarından gerekli hassasiyeti göstermelerini, orman yangınlarına yol açabilecek ihmallerden kaçınmalarını istedi.

Bayramda aşırı şeker tüketimine dikkat!
Ramazan Bayramı’nda en çok karşılaşılan klinik vakaların başında, aşırı şeker tüketimine bağlı hastalıklar geliyor. Başta astım krizi olmak üzere hastanelerin acil servislerine taşınmayı engellemek amacıyla aşırı şeker tüketiminin zararlarına dikkat çekiliyor.

Otizm özel bir diyetle iyileşebilir
Çin Pekin Üniversitesi'nde yapılan bir çalışma otizmli hastaları umutlandırdı. Araştırmacılar, yapmış oldukları incelemeler sonucunda glutensiz bir yaşamın otizm üzerinde olumlu etkiler oluşturduğunu belirledi.

Mahyalar, Ramazan Bayramı'nda da camileri süsleyecek
İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürü Mürsel Sarı, mahya geleneğinin bu yıl da sürdürüldüğünü belirterek, "Son olarak Sultanahmet Camisi'ne Ramazan Bayramı'nda asılacak 'Bayramınız Mübarek Olsun' mahyasıyla bu yıl ki serüven de bitmiş olacak." dedi.

Hurmanın şaşırtan faydaları
Varlığı sekiz bin senedir bilinen hurma, güçlü bir antioksidan ve hücre yenileyici oluşuyla tam bir kanser bariyeri olarak biliniyor.

Bu gece bin aydan hayırlı Kadir Gecesi
Kadir Gecesi, Ramazan-ı şerîf ayı içinde bulunan ve Kur'ân-ı kerîmde methedilen en kıymetli gecedir, Kur’an-ı Kerim’in ifadesiyle ‘Bin aydan daha hayırlı’ Kadir Gecesi. ‘Tan yeri ağarıncaya kadar esenliğin süreceği gece’yi Peygamberimiz ailesiyle birlikte ibadetle geçirmişti.

Temizlenmeyen klima tehlike saçıyor
Sıcaklarla birlikte artan klima kullanımına dair uzmanlar önemli uyarılarda bulunuyor.

İtikâfta İslam beldelerinin huzuru için dua ediliyor
Ramazanın son günlerinde gizli ve bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesinin sevabına erişmek için İstanbul'daki 253 camide itikâfa girenler, Kur'an okuyor, ibadet ediyor ve İslam beldelerinin huzura kavuşması için gece-gündüz dua ediyor.

Orman yangınlarına karşı bilinçli olunmalı
Barajların dolu olduğunu ve bu yaz su sıkıntısı yaşanmayacağını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, orman yangınlarına yönelik vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Kalp krizi nasıl anlaşılır?
Göğüs ağrısının her türlüsü bizi korkutur. Doğrusu da budur. Hafif bir göğüs ağrısı bile ciddi bir kalp krizinin ilk belirtisi olabilir. Kardiyologlar kalple ilişkili göğüs ağrılarını kalbin en değerli dokusunun, kalp kasının ‘feryadı’ olarak kabul ediyor.