27 Cemaziyelahir 1441 | 21 Şubat 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Çiğdemler çiçek açtı
Ana yurdu Alpler Güney Avrupa ve Akdeniz olan, Türkiye'de ise açık alanlarda ve yüksek kesimlerdeki dağ eteklerinde bakım istemeden zor yaşam koşulları arasında yetişen, "baharın müjdecisi" olarak bilinen çiğdemler çiçek açtı.

Üç aylar ne zaman başlıyor?
Ramazan'ın müjdecisi olarak da belirtilen 'üç aylar' ne zaman başlıyor? Tevbe, bağışlanma ve ibadette yoğunlaşma ayları olarak bilinen üç aylar mevsimine sayılı günler kaldı.

Cemreler ne zaman düşüyor?
Halk arasında birer hafta arayla düştüğü kabul edilen cemrenin, soğuk kış günlerinin ardından havayı, suyu ve toprağı ısıttığına inanılıyor. Peki, Havalarının ısınmasının ilk işareti olarak görülen “cemre” ne zaman düşecek?

Kemik erimesi nedir, nasıl korunulur?
Kemik erimesi, vücudumuz çok fazla kemik kaybettiğinde, çok az kemik oluştuğunda veya her ikisinde meydana gelen bir hastalıktır. Osteoporoz olarak ifade edilen kemik erimesi durumu, kemiği zayıflatır ve kemiklerin kırılma riskini artırır.

Toroslar'da kardelenler erken çiçek açtı
Toros Dağları'nın zirvesinde, ilkbaharın müjdecisi sayılan kardelen ve çiğdemler bu yıl erken açtı.

Yeterli su içilmediğinde ne olur?
Su, vazgeçilmez bir besin. Herkesin, her yaşta düzenli ve sürekli kaliteli su tüketmesi yaşamsal bir zaruret.

Son 141 yılın en sıcak ocak ayı yaşandı
Okyanus ve Atmosfer Dairesinden yapılan açıklamada, 141 yıldır tutulan iklim kayıtlarına göre, kara ve deniz yüzeyinde 20. yüzyıl ortalaması 12 santigrat olan ortalama sıcaklığın, bu yıl ocak ayında 1,14 derece aşıldığı bildirildi.

Atmosferdeki karbondioksit oranı arttı
Fosil yakıtların aşırı kullanımı, kaynaklarda yapılan israflar ve diğer insan faaliyetleri sonucu atmosferdeki sera gazları artmaya devam ediyor. Atmosferdeki karbondioksit oranı 1880 yılından bugüne yüzde 42 artarak en yüksek seviyeye ulaştı.

Uykusuzluk unutkanlığı tetikleyebilir
Birçok insan gün içinde bazen isimleri, rakamları, yapılacak işlerini unutabiliyor. Stres ve yoğun iletişim trafiği beynin yakın bellek merkezini aşırı şekilde zorluyor.

Beslenmenin rehberi hazırlandı
Türkiye’ye yönelik “toplu beslenme rehberi” hazırlandı. Lokantalar, üniversiteler, resmi kurumlar dahil olmak üzere dağıtılacak rehberde, geleneksel beslenme alışkanlıkları, yaşa ve kiloya göre beslenme ve pratik beslenme yolları gösteriliyor.

Şükür ve iyimserlik kalbe iyi geliyor
Günümüzde stres hayatımızda çok yer kaplıyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için neredeyse günün her anı stresle dolu. Stres hastalıkların temelini oluşturuyor. Kalp hastalığı, kalp krizi ve felç gibi vakaların temelinde çoğunlukla stres yatıyor.

Tatilde çocuklar camiye koştu
Yarıyıl tatilinde düzenlenen Haydi Çocuklar Camiye etkinliğine anne ve babalarıyla birlikte binlerce çocuk katıldı. Server Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından 20-30 Ocak tarihlerinde Türkiye’nin farklı şehirlerinde belirlenen camilerde çeşitli etkinlikler yapıldı.

Kapalı çalışma ortamı farenjiti tetikleyebilir
Kış aylarında kapalı ortamlarda çok daha fazla zaman geçirilmesi nedeniyle hastalıkların ortaya çıkma ihtimali artıyor.

Gripten korunmada temizlik şartı
Grip, etkeni influenza virüsü olan; üst solunum yollarına yerleşen ve insanlarda halsizlik, yorgunluk, ateş, eklem ağrısı, burun akıntısı ve bulantı, hapşırma gibi şikayetlere neden olan bulaşıcı mevsimsel bir hastalık olarak tanımlanıyor. Peki bu kadar yaygın olan gripten korunmak için ne yapılmalı?

Ergenlerde depresyon ve nedenleri
Ruhsal çöküntü, duygu durumu bozukluğu gibi anlamlara gelen depresyon, kişinin hayata karşı tutumunda, davranışlarında artış ve azalma tepkilerinin görüldüğü psikolojik bir rahatsızlıktır.