15 Şaban 1440 | 20 Nisan 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat
Berat Kandili bu gece idrak edilecek
11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif ayının müjdecisi kabul edilen Berat Gecesi bugün idrak edilecek.

TV’den gözünü ayırmayan çocuklara dikkat
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzm. Dr. Hozan Saatçıoğlu, otizmin gelişimsel bir bozukluk olduğunu belirterek, son yıllarda hızla arttığını ifade etti.

Bahar alerjisi ve polenler
Havaların ısınmasıyla alerjik hastalıkların da görülme sıklığı artıyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri, ağaç, çiçek ve çimenlerin oluşturduğu polenler.

Türkiye'de geçen yıl 61 bin kitap yayımlandı
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından geçen yıla ait uluslararası standart kitap numarası (ISBN) istatistikleri açıklandı. Buna göre, yayımlanan materyallerin sayısı 2018'de bir önceki yıla göre yüzde 11,3 artarak 67 bin 135'i bulurken, kitap sayısı ise 61 bin 265 olarak kayıtlara geçti.

Fotoğraf çekmek için tehlikeye girmeyin
Antalya'da gezginler tarafından 2017'de keşfedilen Köprülü Kanyon Milli Parkı sınırları içindeki Tazı Kanyonu'nda blok kayalarda yaşanan korozyon ve çatlaklar korkutuyor. Tehlikeye aldırış etmeyen ziyaretçiler, fotoğraf çekmek için kayaların üzerine çıkıyor.

'Kalbiniz sizden daha yaşlı olabilir'
Son yıllarda genç yaşta görülen kalp krizinin nedenlerini açıklayan Dr. Ali Metin Esen, “Kalbiniz sizden daha yaşlı olabilir” dedi. Esen, “Yaşınız 35 veya 40 olabilir ama tatlıya düşkünlüğünüz varsa, tuz kullanırken ölçünüz yoksa, yürümek yerine her yere araçla gidiyorsanız, sigara tiryakisiyseniz bir de üzerine stres eklenince kalbiniz 50-55 yaşındadır” ifadelerini kullandı.

Sebze ve meyveleri sirke ile yıkamak doğru mu?
Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Dr. Seda Genç, hemen hemen her gün mutlaka tükettiğimiz meyve ve sebzelerin sağlığımız açısından nasıl ve hangi yöntemle yıkanması gerektiğini anlattı.

Öğrenilmiş çaresizliğin üstesinden gelmek...
Başarısızlık, çoğu öğrencinin korkulu rüyası. Bazen o kadar çok korkuyorlar ki denemeden yenilgiyi kabul edenler bile olabiliyor. Öğrenilmiş çaresizlik’ adı verilen bu psikolojik rahatsızlık, başarıya giden yoldaki önemli engellerden.

Aile sevgisi kalp sağlığına iyi geliyor
Dr. Mehmet Öz, güçlü ve yakın aile bağlarının stresi azalttığını ve kalp sağlığına iyi geldiğini belirtti.

Everest'in yüksekliği yeniden ölçülecek
Dünyanın en yüksek dağı Everest'in yüksekliğini yeniden ölçmek için Nepal’in görevlendirdiği ekip yola çıktı. 2015'teki depremden bu yana dağın yüksekliğinin değiştiği iddia ediliyor.

Tehlikeli 'oyunlar'a karşı sosyal aktivite önerisi
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, çocuklar için oyun görünümündeki tuzaklara dikkati çekti.

Günde 20 dakika doğada olmak stresi azaltıyor
Yapılan araştırmada, haftada en az 3 gün, 20 dakika doğada zaman geçirmenin stres seviyesini düşürdüğü tespit edildi.

Trans yağlar hastalık ve erken yaşta ölüm sebebi
Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Alpaslan Tanoğlu, trans yağların, vücut ve sağlık için gerekli ve vazgeçilmez yağ asitlerinden olmadığını belirterek, bu yağların, et ve süt ürünlerinde doğal halde eser miktarda bulunabildiğini ancak sağlığı tehdit edecek düzeyde hazır gıdalar içinde bulunabilenlere karşı dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Gökdelenler kuşların ölümüne neden oluyor
ABD'deki gökdelenlerin yılda yaklaşık 600 milyon kuşunun ölümüne neden olduğu öne sürüldü. Gökdelenlerin yapay ışıkları nedeniyle yön duygularını kaybeden hayvanlar binalara çarparak yaralanıyor, çoğu kez de ölüyor.

Bu yılki fitre miktarı açıklandı
Din İşleri Yüksek Kurulu, 2019 fitre miktarını 23 lira olarak belirledi.