23 Muharrem 1441 | 22 Eylül 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

İstanbul’da Hicri yılı karşılama programı

Son Güncelleme: 20 EYLÜL 2017 - TSİ 09:10

Hicri Takvim Araştırmaları Merkezi (HİTAM) ve İstanbul Sosyal Gelişim Derneği(İSGD), 20 Eylül 2017 Çarşamba günü, akşam namazı ile başlayacak olan Hicri 1439 yılına özel olarak Üsküdar Müftülüğü ile birlikte bir dizi etkinlik düzenliyor.

Üsküdar’da gerçekleştirilecek olan programda; akşam namazını müteakiben Üsküdar Yeni Valide Camii’nde Kur’an-ı Kerim tilavetinin yanı sıra,  Muharremiye ilahileri okunacak.  Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Yasin Pişgin “Zaman-İnsan ilişkisi” konulu bir konuşma yapacak.

Programda ayrıca Hicri yıl başlangıcı olan 1 Muharrem vesilesi ile Üsküdar Yeni Valide Camii önünde aşure tatlıları dağıtılacak. Ziyaretçilere Hicri doğum günlerini gösteren doğum günü kartı da hediye edilecek.

 

Kamuoyunda Hicri başlangıç farkındalığının artırılması amacıyla programı düzenlediklerini belirten Hicri Takvim Araştırmaları Merkezi (HİTAM) Başkanı Erhan Bağ, “Peygamber Efendimizin (SAV) Mekke'den Medine'ye hicretini tarih başlangıcı olarak alan Hicri takvim, Ay hareketlerine göre zamanı bölümlere ayırır. Hicri takvim bilincini geliştirmek günlük hayatımızı daha düzenli bir şekilde organize etmemizi sağlayacaktır. Hicri Takvim Başlangıcını çok önemsiyoruz. Zira Kur’an-ı Kerim, mesajının tamamı ay takvimi esâsına göre.  Hicri Takvim ay takvimidir. Biz, ibadet hayatımızın düzenlemelerini buna göre yapmaktayız.  Önemli günleri, doğum günlerimizi de buna göre kutlamamız yerinde olacaktır" dedi.  

Detaylı bilgiye www.hicritakvim.org adresinden ulaşılabilmekte.