18 Safer 1441 | 17 Ekim 2019 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Farkındalık Sergisi Sultanbeyli’de

Son Güncelleme: 29 AĞUSTOS 2014 - TSİ 10:02

Kur’an’ın Anlamıyla Buluşmak (KAB) Platformunun hazırladığı eserlerden oluşan Farkındalık Sergisinin açılışı Çevre Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (ÇEVDER) tarafından yapıldı. Hafta başında Sultanbeyli Plato AVM'de yapılan sergi açılışına yoğun bir katılım gerçekleşti.

Günümüz insanının ilgisini Kur’ân-ı Kerîm’e çekmeyi, onları Kur’an’la ve anlamıyla buluşturmayı amaçlayan ve 2007 yılında kurulan Kur’an’ın Anlamıyla Buluşmak Platformu göze ve gönle hitap eden çalışmaları halkımızla buluşturmaya devam ediyor.

Geçen yıllarda, “Kur’ân-ı Kerîm’i Anlamıyla Okuyorum” kampanyası düzenleyen platform, bu yıl da Kur’ân-ı Kerîm’den âyet meallerinin yer aldığı sanatsal çalışmalar ve KAB Platformu için usta karikatürist Osman Suroğlu tarafından çizilen Kur’an konulu karikatürlerden oluşan sergiyle farkındalık oluşturmaya çalışıyor.

Açılış konuşmasında söz alan ÇEVDER Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Yalçın, katılımcılara teşekkür ederken, serginin anlam ve önemine işaret etti. Yalçın; “ Bu sergiye, vermek istediği mesajların farklılığından dolayı, farkındalık sergisi diyoruz. Sergimizin kalplerimizde, davranışlarımızda değişime vesile olmasını umuyor, emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.

Sultanbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürü Yaşar Çağlar ise Kur’an-ı Kerim’in verdiği evrensel mesajlar bakımından önemine dikkat çekerek, bu kutlu sözlerin herkes için rehber olduğunu belirtti. Çağlar sözlerini şöyle sürdürdü; “ Nasıl ki en basit elektrikli aletlerin bile kullanma kılavuzu var, o aletleri sağlıklı ve verimli kullanmak için bu kılavuzlardan yararlanıyoruz. Kur'an-ı Kerim de kendimizi, hayatı tanımamızın yoludur, bizler için kılavuzdur.”

KAB Platformu başkanı Abdurrahman Katlan da konuşmasında platformun kuruluş amaçlarından bahsetti. Katlan; “ Kur'an-ı Kerim her yönüyle anlaşılması, bunun da ötesinde idrak edilip yaşanması gereken ilahi mesajlar bütünüdür. Platformumuz da bu amaçla kurulmuştur. Kur'an-ı Kerim’i anlamak için sahih tercümelerden yararlanmaya ve burada örneğini gördüğümüz çalışmalara ihtiyaç vardır. ÇEVDER yetkililerine ve programda emeği geçen herkese şükranlarımı arz ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından serginin açılışı yapıldı. Katılımcılar ney dinletisi ve yapılan ikramların eşliğinde, sergilenen eserleri ilgiyle inceledi. Farkındalık Sergisi Kur’ân-ı Kerîm’den âyet meallerinin yer aldığı sanatsal çalışmalarla Kur’an konulu çizgi çalışmaları ve karikatürlerden oluşuyor. Sergi, 31 Ağustos 2014 Pazar akşamına kadar Sultanbeyli Plato AVM’de ziyarete açık olacak.