logo

Güneydoğu’da petrol Trakya’da gaz keşfi

Türkiye’nin denizlerin yanı sıra karada da arama çalışmalarına devam ettiğini söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Güneydoğu’da petrol, Trakya’da gaz bulundu” dedi.

Dönmez, şöyle devam etti: "Güneydoğu'da bir petrol keşfimiz var. Yakında açıklayacağız. Trakya'da da hem bir özel sektör kuruluşunun hem de TPAO'nun bir doğalgaz keşfi var. Dolayısıyla üretimde bir artış bekliyoruz. Testleri henüz tamamlanmadığı için lokasyonlarını açıklamıyoruz. Bunlar sevindirici gelişmeler. Türkiye uzun bir aradan sonra ilk defa günlük 50 bin varil ortalama üretim seviyesinin üstüne çıktı."

Güzelyurt’ta ilk sondaj

Öte yandan, Türkiye, Doğu Akdeniz’de Rumlar’ın özel şirketlere tek taraflı ruhsat verdiği 7. Parsel’deki Güzelyurt-1 kuyusunda sondaja başlıyor.

Dönmez, “İlk matkap döndü. Yavuz gemisi en derin noktalardan birinde sonuca ulaşmak için çalışıyor. Bölgeye üçüncü sondaj gemisini göndermek için girişimlere başladık. Fatih sondaj gemisi adanın batısında 4 bin 200 metreye ulaştı. 5 bin metrede hedefine ulaşacak. Yavuz sondaj gemimiz ise Karpaz’daki faaliyetlerinin ardından Güzelyurt-1 sahasında çalışmaya başladı. Dün sabitme çalışmaları tamamladı. Bugün ise ilk matkap döndü. Bu bizim için çok önemli bir adım" dedi.

Sabah, Hürriyet