logo

Evlerde kışlık hazırlıklar

Evde kışlık hazırlığı yapmak son dönemde yükselişe geçti. Salçalar, reçeller kaynatılıyor, turşular hazırlanıyor.

Bir dönem ilkokullarda hayat bilgisi dersinin bile konusu olduğu halde şehirleşmenin, endüstriyel yiyeceklerin yaygınlaşması ve hızlanan yaşam temposu içinde geri plana düşen ‘kışlık hazırlıkları’ yeniden trend oldu. “Salçamı, reçelimi, turşumu evde yaparım” diyenlerin birinci gerekçesi ‘sağlıklı yaşam’. En az onun kadar etkili bir diğer motivasyon kaynağı ise ‘sosyal medya’. Zira son dönemde sosyal medyada kaynayan salça ve reçel, özenle dizilmiş renk renk turşu kavanozu fotoğrafları çok revaçta. Öyle ki, kimi yerlerde kavanoz kapağı bulabilmek sorun olmaya başladı.

Kasayla alıyorlar

Semt pazarlarından, manavlardan kışlık ürün için meyve-sebze isteyen tüketiciler, bunun yanı sıra kendileri de meyve-sebze haline gidip kasa kasa ürün alımı yapıyor. Esnaf, satışların bu dönemlerde son birkaç yıldır özellikle yükseldiğini anlatıyor.

Fiyatlar uygun

Özellikle domates fiyatlarının düşük olduğunu söyleyen sektör temsilcileri, bunun da vatandaşı salça kurmaya yönelttiğini belirtiyor. 1 kilogram domates salçası yapmak için ortalama 7-8 kilogram domates kullanılıyor. 1 kilogram kapya biber salçası için 5-6 kilogram bibere ihtiyaç duyuluyor. Reçel reçeteleri ise meyveye göre değişiyor. Örneğin, 1 kilogram şeftali reçeli yapmak için 6-7 kilogram şeftali gerekiyor.

Kavanoz kapağı yok satıyor!

Kışlık hazırlıkları, kavanoz ve özellikle kavanoz kapağı satışlarını da artırdı. Kavanozlar defalarca kullanılsa bile içindeki ürünün bozulmaması için kapağın hava almayacak şekilde kapanması gerekiyor. Bu nedenle de ‘yeni kapak’ kullanmak gerekiyor. Bu gereksinimle son dönemde kimi yerlerde kavanoz kapağı bulmak zorlaştı, fiyatlarda da artış gözleniyor.

Milliyet