logo

Çöpte servet yatıyor!

Geri dönüştürülebilecek atıklarla ilgili açıklama yapan Osman Kaytan, Türkiye'de her yıl 6,5 milyar TL'lik ham maddenin çöpe atıldığını söyledi.

Kaytan, "Bu atıkların ekonomi üzerinde büyük olumsuz etkileri olduğunu kaydederek, "Birçok kişinin çöp zannederek attığı kağıt, plastik, metal atıklar aslında bizim sanayimizin ihtiyaç duyduğu ham maddeler. Bu ham maddeler sisteme geri kazandırılabilirse, Türkiye 6,5 milyar TL'lik ithalat yapmaktan kurtulacak. Bu rakamın içinde bu atıkları toplamak için ihtiyaç duyulan emek, yakıt, nakliye, temizleme vb. maliyetler yok. Bunları da eklerseniz, 10 katı bir rakama ulaşıyorsunuz" dedi.

"Kaynaklar çöpe atılmamalı"

Vatandaşların bilinçli olması durumunda ülkemizin kendi kaynakları ile kendi kendine yetebileceğini belirten Kaytan, "Aslında israf etmezsek, kağıt, plastik ve metal gibi ham maddeleri çöpe atmazsak, kendi kendimize yetebiliriz. Sanayi, bu hammaddeyi işleyip, nitelikli ürün haline getiriyor ve buradan elde ettiği ürünleri ihraç ediyor. Bu rakamı da eklerseniz, 100 milyar TL'lik bir kaynağa ulaşıyorsunuz. Tek ihtiyacımız olan şey kaynaklarımızı çöpe atmamak" ifadelerini kullandı.

Milli Gazete