logo

Kimlik, ehliyet ve pasaport randevularında yeni dönem

Kimlik, ehliyet ve pasaport işlemlerinde 61 güne kadar uzayan randevu sürelerine karşı harekete geçildi. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirler dahil olmak üzere işlemler için randevu süresi 1 güne düşürüldü.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 2 Nisan 2018'den itibaren kimlik, sürücü belgesi ve pasaportta "3'ü bir yerde" uygulaması hayata geçirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nce yürütülen pasaport ve sürücü belgelerine ilişkin iş ve işlemler bu tarihten itibaren Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne devredildi.

Böylece kimlik, sürücü belgesi ve pasaport tek bir yerden, il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden verilmeye başlandı.

Randevu sürelerinin uzaması sonucunda oluşan vatandaş memnuniyetsizliğinin ortadan kaldırılması için nüfus müdürlüklerinin kapasitesini ve personel sayısını artırıldı.

Nüfus müdürlüklerinin kapasitesinin artırılmasıyla randevular yakın tarihlere verilmeye başlandı.

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirler dahil olmak üzere işlemler için randevu süresi 1 güne düşürüldü. Böylece yeni dönemde kimlik, ehliyet, pasaport almak isteyenler, başvuru yaptığı güne randevu alabiliyor. Kimlik, ehliyet ve pasaport almak isteyenler yeni sistemde randevu tarihi ve saatini kendisi belirleyebiliyor.

Nüfus müdürlükleri, mevsimsel ve dönemsel farklılıklarla üç belge tipinde günlük ortalama 80 bin başvuru alıyor. En yüksek başvuru yeni randevu sisteminin devreye girmesinden sonra 172 bin başvuruyla kayıtlara geçti.

AA