logo

Liselere giriş sınavı yaklaşıyor

1 Haziran’da yapılacak LGS için 7. örnek soru kitapçığı yayınlandı. Sınava 1,5 aydan kısa bir süre kala öğrenciler, bu sorular çerçevesinde çalışmalarını hızlandırdı.

Uzmanlar öğrencilere öneriyor: Son haftalarda bol bol soru çözün, kısa tekrarlar yapın, test çözme tekniğinizi geliştirin, uyku ve yeme düzeninizi oturtun

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 1 Haziran’da yapılacak merkezi sınav için başvurular, 14 Nisan’da sona erdi, sınava kaç öğrencinin başvurduğuna dair MEB’den bir açıklama gelmedi. Sınava girmek zorunlu olmasa da Anadolu, fen ve sosyal bilimler başta olmak üzere sınavla öğrenci alan okullar, pek çok öğrencinin hedefi olduğu için yaklaşık 1 milyon öğrencinin sınava katılacağı tahmin ediliyor. Bu öğrencilerin sınava hazırlanmak için önlerinde 1,5 aydan kısa bir süre kaldı; o nedenle heyecan giderek artıyor.

MEB de LGS’ye girecek öğrencilere yol gösterici olması için hazırladığı örnek soru kitapçığının 7.’sini yayınladı. Kitapçıkta sayısal testte 20, sözel testte 25 olmak üzere 45 soruya yer verildi. Uzmanlar, öğrencilerin bu soruları da dikkate alarak son haftaları çok iyi değerlendirmelerini öneriyor.

Diğer tavsiyeler ise şöyle:

- Etkili ve kısa süreli tekrar; bilginin uzun süreli hafızaya gönderilmesinde yararlı.

- Başarı için olumlu bir duygu durumuna da ihtiyaç var. Örneğin “Ya düşük puan alırsam?” yerine “Çalışırsam karşılığını alırım” şeklinde düşünülmeli.

- Son haftalarda uyku ve beslenme rutinine özen gösterilmeli.

Milliyet