logo

LGS’de düzenlemeler yapılacak

Liselere girişte TEOG yerine getirilen ve geçen yıl ilk kez uygulanan LGS’de yaşanan sorunların bu yıl da tekrar etmemesi için harekete geçen MEB, sistemde yeni düzenlemeye gidiyor.

Yaklaşık 1 milyon 8. sınıf öğrencisinin isteğe bağlı olarak girdiği LGS’de, MEB’in belirlediği 1367 okuldaki 126 bin 240 kontenjan için öğrenciler yarıştı. Yeni sistemde adrese dayalı yerleştirmenin yanı sıra sınavla öğrenci alan Anadolu, fen, sosyal bilimler, Anadolu imam hatip, mesleki ve teknik Anadolu liselerine, Türk ve yabancı kolejlere yerleştirmeler yapıldı. Ancak sınav sisteminin birçok kez değişmesi, yeni değişiklikle adrese dayalı yerleştirmede yaşanan sorunlar, boş kontenjanlar, yüksek puanlı öğrencilerin hiçbir tercihine yerleşememesi çok tartışıldı.

Yerleştirmede karşılaşılan sorunları çözebilmek için yeni düzenlemeler yapıldığını belirten Ziya Selçuk, “Yerleştirmede karşılaşılan sorunları çözebilmek için elimizde çok güçlü argümanlar var. Önümüzdeki yıl yerleştirmeye esas olacak kuralları, kaideleri biz belirleyeceğimiz için bu sorunların çok büyük ölçüde azalacağına eminim. Çünkü simülasyonlar yapıyoruz” dedi.

Milliyet