logo

Güneydoğu Asya'da tayfun alarmı

Güneydoğu Asya ülkelerinden en az 66 kişinin ölümüne yol açan Mangkhut Tayfunu rotasını Çin’in güneyine çevirdi. Hong Kong ve Makau bölgeleri ile güney eyaletlerinde etkili olan tayfun nedeniyle kırmızı alarm verildi.

Filipinler'in kuzey kıyılarını etkisi altına alan ve gücünden dolayı “süper” olarak adlandırılan Mangkhut Tayfunu’nun yol açtığı bir altın madenindeki heyelanda en az 30 işçinin hayatını kaybetmesiyle ölenlerin sayısı 60’ı geçti.

Ölenlerin çoğunun tayfunun sebep olduğu toprak kaymalarında yaşamını yitirdiğini belirten Emniyet Müdürü Oscar Albayalde, 100 binden fazla kişinin de güvenli yerlere tahliye edildiğini kaydetti. Yaklaşık 250 bin kişinin tayfundan etkilendiği ifade edildi.

Çin Ulusal Meteoroloji Merkezi, Hong Kong ile Çin’in güney vilayetleri Guangdong, Fucien ve Haynan’da etkili, bu yılın 22’nci tayfunu Mangkhut nedeniyle en üst alarm seviyesi olan kırmızı alarm uyarısı yaptı.

Medyada paylaşılan görüntülerde, fırtınanın ağaçları, kaldırımları, çatıları, pencereleri söktüğü ve insanları yerde sürüklediği, kurtarma ekiplerinin sel altında kalan bazı yerlerde botlarla kurtarma faaliyetleri yürüttüğü görüldü. Tayfunun hızı, Çin’in güney eyaletlerinde 165 kilometreyi aştı. Tayfun, balıkçılık, havayolu, demiryolu ve denizyolu ulaşımı ile eğitimi durma noktasına getirdi. Mangkhut Tayfunu nedeniyle Hong Kong, Haynan ve Guangdong’a bağlı Şıncın ile Guangcou’da çok sayıda uçak seferi iptal edildi. Ayrıca hızlı tren ve feribot seferleri durdurulurken, balıkçı tekneleri kıyılara bağlandı.

ABD'de Florence kasırgası

Mangkhut Tayfunu Güneydoğu Asya’da hayatı olumsuz etkilerken, ABD’nin doğu kıyılarını etkisi altına alan Florence Kasırgası gücünün yitirerek tropik fırtınaya dönüştü. Bununla beraber kasırganın en fazla etkili olduğu Kuzey ve Güney Carolina eyaletlerinde 13 kişi öldü.

Yetkililer, sel sularının bir metreye ulaşabileceği uyarısında bulunurken iki eyalette bir milyondan fazla kişi elektriksiz kaldı. 10 milyon kişiyi etkileyebileceği belirtilen kasırganın, 170 milyar dolarlık hasara neden olabileceği belirtildi.

Kasırga mı tayfun mu?

Tayfun ve kasırga terimleri Dünya’da gün değiştirme hattı olarak tanımlanan çizgi ile Ekvator çizgisindeki konumlarına göre birbirinden ayrılıyor. Gün değiştirme hattının batısında Ekvator’un kuzeyinde kuzeybatı Pasifik’te meydana gelen şiddetli doğa olayları “tayfun”, bu hattın doğusunda ve yine Ekvator’un kuzeyinde kuzeydoğu Pasifik’teki ve kuzey Atlantik’tekiler ise “kasırga” olarak niteleniyor.

Uzmanlara göre farklı iklim ve coğrafi şartlardan ötürü Mangkhut Tayfunu çok şiddetli rüzgârlara, Florence Kasırgası ise çok şiddetli yağışlara yol açtı.

Hürriyet