logo

YGS öncesi son 15 günü iyi değerlendirin

Üniversiteye giriş sınavlarının birinci basamağı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) iki hafta gibi kısa bir süre kaldı.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 12 Mart Pazar günü yapılacak YGS’ye yaklaşık 2,5 milyon aday girecek. YGS’nin üniversiteye girişte ikinci basamak olan Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) yüzde 40 katkısı var. Merkezi yerleştirme yapılan lisans programlarını tercih edebilmek için YGS’den 180 puan barajını geçmek gerekiyor.

160 sorudan yaklaşık 35-36 net çıkaran 180 barajını geçebilecek. Önlisans programlarına girişte gerekli olan 150 puan barajı için ise adayların yaklaşık 20-21 net çıkarması gerekiyor. Sınava kalan süreyi çok iyi değerlendiren adayların net sayılarını artırarak istedikleri puanları alabilmeleri mümkün. Bunun için kalan sürenin nasıl değerlendirilmesi gerektiği konusunda Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt, adaylara şu önerilerde bulundu:

Moralinizi yüksek tutun

Sınavdan bir gün öncesine kadar çalışma temposu düşürülmemeli. Artık konu eksiklerini tamamlayın, son tekrarları yapın, deneme sınavı ve geçmiş yılların YGS sorularını çözün. Deneme sınavlarında boş bırakılan ya da yanlış yanıtlanan soruların çözümlerini öğrenin.

Bu dönemde biraz gergin ve heyecanlı olabilirsiniz. Bu duyguların doğallığını kabul edin. Fiziksel egzersizler, açık havada yürüyüşler gerginliğinizle baş etmenize yardımcı olabilir.

Moralinizi yüksek tutun. Eksiklerinizi ve yapamadıklarınızı düşünmek yerine yapabildiklerinizi ve kat ettiğiniz mesafeyi düşünün. Kendinize güvenin, emeklerinizin karşılığını alacağınıza inanın.

Son hafta her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkarak uykunuzu düzene koyun. Son günlerde ve sınav sabahı alışkın olduğunuz beslenme düzeninizi koruyun.

Milliyet