logo

TEOG adaylarına 'bugünü sakin geçirin' tavsiyesi

TEOG’da son 24 saate girildi. Adaylarda heyecan dorukta. Uzmanlar öğrencilerin motivasyonlarını yüksek tutarak bugünü dinlenerek geçirmelerini öneriyor. Ancak son gün ders çalışmadığı için huzursuz olan öğrencilerin ise bugünü de ders çalışarak geçirebileceklerini söylüyorlar.

Sınavda başarılı olmak için kaygıyı yenmek de şart. Bu noktada rehberlik uzmanlarının öğrencilere önerileri şöyle:

Başarıya odaklanın

- Sınav evraklarınızı, nüfus cüzdanınızı, en az iki adet yumuşak uçlu kalemi, leke bırakmayan bir silgi, kalemtıraş ve imza için bir adet tükenmez kalemi sınav sabahı yayınızda bulunduracak şekilde bugünden ayarlayın.

- Hava durumuna göre sınavda rahat edeceğiniz bir kıyafet giyin.

- Sınav günü yüksek performans sağlayabilmeniz için iyi uyumuş olmanız gerekiyor. İyi uyumak için hafif yemek yiyin ve yatmadan önce ılık suyla duş alın.

- Sınav sabahı her zamanki gibi bir kahvaltı yapın. Daha önce denemediğiniz hiçbir yiyeceği sınav öncesinde ve sınav günü tüketmeyin.

- Uyku düzeninize ve hastalanmamaya dikkat edin. Çünkü vücut direnciniz düşerse sınavda istediğiniz performansı sergilemekte zorlanabilirsiniz.

- Sakatlanmaya, yaralanmaya yol açabilecek ağır sporlardan uzak durun.

- Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın, motivasyonunuzu bozacak konuşmalardan uzak durun, başarıya odaklanın.

- Sınavdan en az 20 dakika önce okul bahçesinde olun.

Ailelerin tutumu önemli

Sınava hazırlanan öğrencilerde yoğun kaygı ve stres halinin yaşanmasında ailenin önemli etkisi var. Çocuklar ailelerinin duyduğu kaygıyı anlıyor. Çocuğunuza çok fazla kendi beklentilerinizden bahsetmeyin. Ona sevginizi doğru ifade edin. Sınavlarda başarılı olmazsa yaşayacaklarını ceza olarak göstermeyin. Ona verdiğiniz değer, alacağı not ya da puana bağlı olmasın. Çabasını takdir edin.

Maraton iki gün sürecek

TEOG kapsamında 23-24 Kasım'da yapılacak birinci dönem ortak sınavlara, yurt içinde 970 merkezde, 16 bin 235 okulda, 93 bin 342 salonda, yurt dışında ise 7 ülkede, 14 merkezde, 21 okulda, 72 salonda 1 milyon 190 bin 826 öğrenci katılacak.

Öğrenciler, 23 Kasım Çarşamba günü yapılacak olan birinci oturumda, Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden, 24 Kasım Perşembe gün yapılacak ikinci oturumda ise Fen Bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Yabancı Dil derslerinden sınava girecek.

Milliyet