logo

Bayram öncesi yollarda son durum

Her bayram öncesi olduğu gibi bu bayram arifesinde de yola çıkan tatilciler, TEM otoyolunda araç yoğunluğuna neden oldu. Özellikle Ankara ve Karadeniz yönüne seyreden binlerce tatilci nedeniyle uzun araç kuyrukları oluştu. TEM ve D-100 karayolunda bakım onarım çalışmaları durduruldu. Gebze Eskihisar ile Yalova Topçular arasında araç taşımacılığı yapan feribot işletmeleri gemi sayılarını artırdı.

Feribotlarda yoğunluk

İDO dünden itibaren bu hattaki feribot sayısını 14’ten 18’e çıkarırken, en büyük feribotlardan biri olan ve bir seferde 250 otomobil taşıyabilen Balıkesir 10 adlı feribotu da bu hatta kaydırdı.

10 km’de bir trafik ekibi

TEM ve D-100 Karayolu’nda yaşanabilecek olumsuzluklara karşı 10 kilometrede bir trafik ekibi bulundurulmaya başlandı. Trafik yetkilileri, TEM Otoyolunda asıl yoğunluğun bugün öğlenden sonra veya akşam saatlerinde beklendiğini belirtirken, sürücülerin trafik kurallarına uymalarını, özellikle TEM otoyolunda emniyet şeridini kapatmamaları gerektiğini hatırlattı.

Çanakkale’nin Gelibolu ve Lapseki ilçelerindeki iskelelerde de tatil öncesi yoğunluk yaşandı. Yoğunluğun azaltılması için Gelibolu-Lapseki hattında 5 araba vapuru, Gelibolu-Çardak arasında ise 6 feribotla sefer saatlerini beklenmeden taşımacılık hizmeti verilmeye başlandı.

37 bin yolcu seyahat etti

Bayram yoğunluğu havalimanlarına da yansıdı. Geçtiğimiz 22 Mayıs’ta açılan Türkiye ve Avrupa’nın deniz doldurularak inşa edilen tek havalimanı Ordu-Giresun Havalimanı’nda da yoğunluk vardı. Bayram öncesi doluluk oranının yüzde 100’lere ulaştığı bildirilen havalimanında, şimdiye kadar 290 uçakla 37 bin 828 yolcunun seyahat ettiği bildirildi.

Milliyet