logo

Bayramda beslenmeye dikkat

Yemek ve tatlı ikramında ısrarcı olunmaması sağlık açıısından önem arz ediyor. İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bayramda fazla tüketilen ağır şerbetli tatlıların ve yağlı yiyeceklerin sağlık problemleri yaşanmasına neden olabileceği belirtilerek, bayramda yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmesi gerektiği bildirildi.

İftar ve sahur şeklinde olan beslenme tarzının ramazandan sonra yerini 5-6 öğün beslenmeye bıraktığı kaydedildi. Açıklamada, toplumun bayram alışkanlıklarından biri olan ikramda aşırı ısrarın zaman zaman sağlık riskleri oluşturabildiğine işaret edilerek, bayram ziyaretlerinde yemek ve tatlı ikramında ısrarcı olunmaması gerektiği vurgulandı.

Bayram süresince aşırı tüketilen yağlı, şerbetli, yüksek kalorili besinlerin özellikle kolesterol, şeker, tansiyon, mide rahatsızlığı gibi problemleri olan insanlarda ciddi sorunlara sebeb olabileceği belirtilen açıklamada, "Özellikle bu rahatsızlığı olan bireylerin yemek seçimlerine daha dikkat etmesi gerekmektedir. Sıcak günlere denk gelen Ramazan Bayramı'nda su tüketiminin de mutlaka 2-2,5 litre olması gerekmektedir. Mümkün olduğunca bayram ziyaretlerine yürüyerek gidilmesi tercih edilmelidir. Ramazan boyunca genellikle hareketsizlik ve geç saatte yemek yemekten kaynaklanan kabızlık problemi, bayramda yerini aşırı yağlı ve fazla yemekten kaynaklı bağırsak sorunlarına bırakabilmektedir. Bu nedenle mümkün olduğu kadar yemek seçimlerine dikkat etmek gerekir" ifadelerine yer verildi.