logo

Kalkınırken çevre ihmal edilmesin...

Brezilya'nın Rio de Jenerio kentinde yapılan Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı, sivil toplum örgütlerince düzenlenen Halklar Zirvesi ile renklendi.  Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı, Brezilya'nın Rio de Janeiro Kenti'nde dün de devam etti. 190 ülkeden toplam 60 bin davetlinin katıldığı zirveyi 2 bin gazeteci takip etti. Açılış konuşmasını BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon yaptı. 
"HATALARI İÇİN BİR ŞANS" 
Moon, "20 yıl önce yapılan Yeryüzü Zirvesi, sürdürülebilir kalkınma kavramını dünya gündemine taşıdı. Açıkça söylemek gerekirse şimdiye kadar harcadığımız çabalar, çözüm bulmaya yetmedi. Uzunca bir süredir, sanki dünyanın kaynaklarını sürekli kullanabilirmişiz gibi davrandık. Artık böyle davranmaya devam edemeyeceğimizi biliyoruz. Eski ekonomik kalkınma ve sosyal ilerleme yöntemlerinin daha fazla geçerli olamayacağını anladık. Rio +20 Zirvesi, hatalarımızı düzeltmek için eşsiz bir olanak sunuyor" dedi. Euro Bölgesi'ndeki borç krizi nedeniyle Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İtalya Başbakanı Mario Monti konferansa katılmazken, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ise, zirvenin sonuçları konusunda çok büyük beklentileri olmadığını belirtti. Taslak metinde kalkınma için uluslararası bir ajansın kurulmasının yer almadığına dikkati çeken Hollande, yine de umutlu ve inançlı olduğunu göstermek için Rio'ya geldiğini söyledi. 
KÜRESEL KALKINMA PLANI 
Aylar süren çabaların sonunda hazırlanan ve yerkürenin kaynaklarını tüketmeden ekonomik ilerlemeyi sağlayacak küresel bir kalkınma planını oluşturmayı hedefleyen zirvede kabul edilmesi beklenen taslak bildirgede, yenilenebilir enerji kullanımının artırılması, ormanların korunması için daha fazla önlem alınması, dünyada yoksulluk ve açlığa karşı mücadeleye hız verilmesi gibi hedefler yer alıyor. Sanayileşmiş ülkelerden yoksul ülkelere teknoloji transferi ve gelişmekte olan ülkeler için yeni mali kaynakların yaratılması gibi konuların yer almadığı taslak metin, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması için hazırlanacak yol haritasına doğru atılmış ilk adım olarak kabul ediliyor.
Sabah