|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

drone Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Drone’a Türkçe isim anketi
TDK, drone kelimesine Türkçe karşılık bulmak için bir anket başlattı. Selfie sözcüğüne karşılık olarak bulunan “özçekim” kelimesi hâlâ selfie kadar yaygın kullanılmıyor. Fakat Türk Dil Kurumu, zamanla kullanılması yaygınlaşan yabancı kelimeleri Türkçeleştirmekte kararlı.

Özel İHA için uçuş izni kriterleri
Sivillerin kullandığı insansız hava araçları (İHA) ve drone’lara uçuş ayarı geliyor. 500 gramdan ağır tüm İHA’ları ilgilendiren taslağa göre, İHA’ların uçacağı bölgeler, renklere göre sınıflandırılacak.

Ağrı’da drone yasaklandı
Ağrı Valiliği tarafından il genelinde insansız hava araçları (drone) yasaklandı. Yasağa uymayanların 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacağı bildirildi.

Drone pazarı büyüyor
Ülkemizdeki drone pazarının büyüklüğü 30 milyon dolara çıkarken, cihaz sayısı da 25 bine ulaştı. Drone pilotluğu da artık aranan mesleklerden biri haline geldi. Bu alandaki yerli üretim de giderek artıyor.

ABD'nin drone saldırıları sürecek
ABD'nin Yemen ve Pakistan'da son sekiz yıldan bu yana düzenlediği drone saldırıları sonucunda binlerce sivil hayatını kaybetti. ABD'nin Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA)'in kontrolünde gerçekleştirilen gizli drone programı gelen tepkiler üzerine Pentagon'un kontolüne verildi

İHA kullanımında yeni dönem başlıyor
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından hazırlanan yeni talimatla insansız hava araçlarının (İHA) kullanımında yeni bir dönem başlayacak.

İHA'larda rekor kayıt başvurusu
İnsansız hava araçlarına (İHA) getirilen kayıt ve tescil zorunluluğunun ardından ilk gün yoğun bir başvuru trafiği yaşandı.

Günlük hayatta 'drone'ların kullanımı yaygınlaşıyor
Güvenlik, arama-kurtarma gibi alanlarda "drone"lardan etkin biçimde yararlanmaya başlayan Türkiye, aynı zamanda "emlakçı", "garson", "kurbanlık kovalayan" "drone"larla tanıştı.

Drone kelimesinin Türkçe karşılığı: Uçangöz
Drone kelimesine Türkçe karşılık arayan Türk Dil Kurumu (TDK), yaptığı oylamanın sonucunu açıkladı. Beş seçeneğin sunulduğu oylamada, "uçangöz" kelimesi seçildi.