|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

doğalgaz boru hattı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Bulgaristan ile çift yönlü doğalgaz akışı
Doğalgazda dışa bağımlılığı azaltmayı ve doğalgaz ihracatçısı olmayı hedefleyen Türkiye, önemli bir yatırımı tamamladı.

Nijerya ve Fas iş birliğiyle 15 ülkeye gaz sağlanacak
Nijerya Ulusal Petrol Şirketi Genel Müdürü Baru, Nijerya ile Fas arasında inşa edilecek 5 bin 660 kilometrelik doğal gaz boru hattı ile en az 15 Batı Afrika ülkesine doğal gaz ulaştırılacağını bildirdi.

Türk Akımı‘nda Kıyıköy güzergahı
Rusya'dan Avrupa'ya Türkiye üzerinden taşınacak doğalgaz boru hattının geçeceği güzergah üzerinde görüşmeler sürüyor. Ruslar, Karadeniz’in altından geçecek Türk Akım doğalgaz hattını Kıyıköy’den karaya çıkarıp, Lüleburgaz’dan Türkiye’ye, İpsala’dan da Avrupa’ya doğalgaz dağıtmak istiyor.

'Türk Akımı, enerji yapbozunun hayati bir parçası'
Türk Akımı ile Türkiye-Rusya enerji ilişkilerinde yeni çağın başlangıcına imza attı. İki ülke, 2014 yılının Aralık ayında bu yeni doğalgaz boru hattının yapımı konusunda mutabakat sağladığında hem enerji yapbozunun kritik bir parçasını yerine koymuş, hem de Türkiye’nin uluslararası enerji arenasındaki duruşunu güçlendirmek için tarihi bir fırsat sağlamış oldular.

TANAP’ta aslan payı Türk müteahhitlerin
Azerbaycan’dan Avrupa’ya doğalgaz taşıyacak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Genel Müdürü Saltuk Düzyol, projede en büyük payı yüzde 80’e yakın iş hacmiyle Türk müteahhitlik sektörünün aldığını söyledi.

Türk Akımı doğalgaz hattı 2019'da başlayabilir
Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinde ilk hat inşaatının 2019'un ikinci yarısında başlayabileceğini söyledi.

Rusya'dan Türk Akımı’na onay
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesine ilişkin anlaşmayı onayladı. Rusya’nın Federal Yasası Hukuki Bilgi sayfasından yapılan açıklamada Putin’in Türk Akımı projesinin onaylanmasını öngören kararnameyi imzaladığı bildirildi.

TANAP açılıyor
Türkiye üzerinden geçerek Avrupa’ya doğalgaz tedarik edecek iki önemli boru hattı projesi Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) ve Türk Akım’da sona gelindi.

TürkAkım ve TANAP ile enerji merkezindeki Türkiye
Türkiye, hem kendi enerji arz güvenliği için, hem de enerjide kavşak ülke olma hedefine yönelik birbiri ardına önemli adımlar atıyor. Azerbaycan gazını taşıyan TANAP’ın ardından TürkAkım ile Türkiye enerjide hem merkez, hem de stratejik bir köprü oluyor.