|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Sahil Güvenlik Komutanlığı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Denizlerde 56 farklı ülkeden 37 bin kaçak yakalandı
Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, insan kaçakçılığına yönelik yürüttüğü çalışmalarda 2016 yılında Türk karasularında 56 farklı ülkeye mensup 37 bin 130 kaçak yakaladı. Denizlerde 192 kaçağın da cesedi bulundu.

Göçmen sayısı 10’a katlandı
Sahil Güvenlik Komutanlığı (SGK) verileri, umuda yolculuğun çarpıcı yüzünü ortaya koyuyor. Türkiye sularından Avrupa’ya geçmek isterken yakalanan düzensiz göçmen sayısı son 5 yılda yüzde 1000 arttı. 2010 yılında bin 129 göçmen yasadışı yollarla Avrupa’ya gitmek isterken yakalanırken bu sayı daha 2014 yılı tamamlanmadan 10 bin 902 göçmene ulaştı.

Yunanlının ölüme terk ettiği kaçaklar kurtarıldı
Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada Dikili’den Midilli’ye geçmek isteyen kaçakların lastik botlarının Yunan Sahil Güvenlik ekipleri tarafından patlatılıp, 16 kaçağın denizin ortasında ölüme terk edildiği bildirildi.

Ege'de 7 ayda 24.831 göçmen kurtarıldı
Sahil Güvenlik komutanlığı'nın verilerine göre Yunan adalarına geçerken Ege Denizi'nden kurtarılan göçmen sayısı şimdiden geçen senenin iki katına ulaştı.

Umuda 'bütçeye göre' yolculuk!
Savaş, ekonomik ve siyasi belirsizlik gibi nedenler ile Türkiye üzerinden Avrupa'ya geçmek isteyen göçmenlerin umuda yolculukta tercih ettikleri deniz araçları, gelir durumuna göre değişiyor. Göçmenlerin büyük kısmı lastik şişme botu tercih ediyor, bazıları ise umuda yolculukta yat, sürat teknesi, yelkenli gibi daha lüks deniz araçları kullanıyor.

Mülteci yolculuğu azalışa geçti
Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin mayıs ayının 15 gününde Ege Denizi ve Akdeniz'de yakaladığı göçmen sayısı, nisan ayının aynı dönemine göre yüzde 50 azaldı.

Denizde yakalanan göçmen sayısı 4 ilin nüfusunu geçti
Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin son 3 yılda Ege Denizi ve Akdeniz'de yakaladığı kaçak göçmen sayısı, Kilis, Ardahan, Tunceli ve Bayburt'un nüfusunu geçerek 143 bini buldu.