12 Recep 1440 | 19 Mart 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Srebrenitsa soykırımı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Srebrenitsa soykırımının yıldönümü
İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Avrupa'da yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen, en az 8 bin 372 Boşnak sivilin katledildiği Srebrenitsa soykırımının 23. yıl dönümü sebebiyle anma töreni düzenlendi.

Bosna'da ölüm yolunda barış yürüyüşü
Bosna Savaşı sırasında Srebrenitsa soykırımından kaçanların orman yolundan “güvenli bölge” Tuzla şehrine ulaşmak için kullandığı güzergahta, geleneksel olarak düzenlenen “Barış Yürüyüşü”ne (Marş Mira) katılacak grup başkent Saraybosna’dan hareket etti.

Srebrenitsa'nın yıldönümünde cenazeler Potoçari Anıt Mezarlığı'nda
Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen Srebrenitsa soykırımında hayatını kaybeden 71 kurbanın cenazeleri, defnedilecekleri Potoçari Anıt Mezarlığı'na taşındı.

Srebrenitsa'da anma töreni
Avrupa'da, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen Srebrenitsa soykırımında katledilenlerden 71 kurbanın cenazesi, kılınan namazın ardından Potoçari Anıt Mezarlığı'nda toprağa verildi. Potoçari Anıt Mezarlığı'na defnedilen kurbanların sayısı, bugünkü cenaze törenin ardından 6 bin 575'e yükseldi.

19 yıl geçti unutulmadı, unutulmayacak
İkinci Dünya Savaşından sonra Avrupadaki en büyük insanlık trajedisi olan Srebrenitsa soykırımından kaçmak isteyen Boşnakların kullandığı ve ölüm yolu olarak bilinen orman yolunda, dünyanın farklı ülkelerinden gelen binlerce kişinin katılımıyla üç gün sürecek Barış Yürüyüşüne (Marş Mira) Türkiye'den de çok sayıda vatandaş katılıyor.

175 Bosnalı son yolculuğuna uğurlanıyor
Srebrenitsa soykırımında hayatını kaybeden kurbanlardan, kimlikleri tespit edilenlerin cenazelerini taşıyan TIR konvoyu, 11 Temmuz'da Potoçari'de yapılacak cenaze töreni için Visoko şehrinden yola çıktı

175 Srebrenitsalı toprağa verildi
Srebrenitsa soykırımında hayatını kaybeden 175 KİŞİNİN cenazesi gözyaşları arasında toprağa verildi

Srebrenitsa soykırım tasarısı bugün oylanacak
İngiltere'nin, Bosna'daki savaş sırasında Sırplar tarafından Srebrenitsa'da katledilen Boşnakların anılması amacıyla hazırladığı BM Güvenlik Konseyi karar tasarısı bugün BM Güvenlik Konseyi'nde oylamaya sunulacak.

Srebrenitsa soykırımı tasarısı bugüne ertelendi
İngiltere tarafından sunulan ve Srebrenitsa soykırımını kınayan BMGK karar tasarısının oylanması bugüne ertelendi. Tasarının bugün TSİ 17.00'de oylanması bekleniyor.

Srebrenitsa soykırımı tasarısı kabul edilmedi
İngiltere'nin, Bosna'daki savaş sırasında Sırplar tarafından Srebrenitsa'da katledilen Boşnakların anılması amacıyla hazırladığı BM Güvenlik Konseyi karar tasarısı için yapılan oylamada, 15 üyeden 10'u tasarı lehinde oy kullanırken Çin, Nijerya, Angola ve Venezuela çekimser oy kullandı.

Srebrenitsa soykırımı 21. yılında
Soykırımın 21. yılında, bugün düzenlenecek cenaze töreninde kimlik tespiti yapılan 127 soykırım kurbanının daha toprağa verilmesiyle Potoçari Anıt Mezarlığı’ndaki kurbanların sayısı 6 bin 504’e yükselecek.

'Srebrenitsa soykırım delilleri gizleniyor'
Bosna Hersek'teki savaş sırasında Srebrenitsa'da 8 bin 400 Müslüman erkeğin Sırplar tarafından katledilmesine tanık olan Hollandalı askerler, Lahey yönetiminin elinde soykırıma ilişkin çok sayıda görüntü ve ses kaydı bulunduğunu açıkladı.