29 Cemaziyelahir 1441 | 23 Şubat 2020 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

teravih Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Ramazan ayındaki mühim faaliyetler
Prof. Dr. M.Es’ad Coşan Hocaefendi’nin Kadın ve Aile dergisinde kaleme aldıkları Ramazan ayı ile ilgili başmakaleyi istifadenize sunuyoruz:"Candan dileğim hepinizin Ramazan ayının feyz ve bereketinden istifade etmeniz;Rabbimiz’in huzuruna razı olduğu kullar olarak alnı açık varmanız, O’nun cennet ve cemaliyle müşerref olmanız, ebedî saadete ermenizdir."

İlk teravih ve ilk sahur bu gece
Ramazan ayı bu gece kılınacak teravih namazı ile başlıyor. İlk oruç için bu gece sahura kalkılacak. Ramazan'ın ilk günü imsak vakti Ankara'da 03.18, İstanbul'da 03.25, İzmir'de ise 03.51 olacak.

Dünyada Ramazan coşkusu ilk teravihle başladı
İstanbul'da Sultanahmet, Eyüp Sultan ve Yeni Cami'nin de aralarında bulunduğu camilerde ramazan ayının ilk teravih namazı kılındı.Sultanahmet Camisi'ne "Hoş Geldin On Bir Ayın Sultanı", Eminönü Yeni Cami'ye ise "Oruç Tut, Sıhhat Bul" yazılı mahyaların asıldığı görüldü

Mescid-i Aksa'da teravih
Müslümanların kutsal mekânlarından Kudüs'teki Mescid-i Aksa'da Filistinli Müslümanlar ramazanın ilk teravih namazını kılmanın gururunu yaşadı.

Gazze halkı camiye bile gidemiyor
Gazze'de, çoğu sivillere ait binden fazla yerleşim yerini vuran İsrail'in 8 gündür aralıksız sürdürdüğü saldırılarından dolayı kentteki Müslümanlar teravih namazı için camilere gidemiyor.

İstanbul camileri ramazana hazır
İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, ramazan nedeniyle kentteki 3 bini aşkın camide her gün mukabele okunacağını, 83 camide hatimle teravih namazı kılınacağını, 21 akşam da enderun usulü teravih namazı programı yapılacağını söyledi.

İlk teravih namazı kılındı
Ramazan ayının başlamasıyla Türkiye'nin yanı sıra dünyanın çeşitli ülkelerinde camilere akın eden Müslümanlar, ilk teravih namazını kıldı. Sultanahmet, Süleymaniye ve Eyüp Sultan başta olmak üzere kentteki camilere akın eden vatandaşlar, ilk teravih namazıyla, ramazan coşkusunu yaşadı. Camileri dolduran kadın-erkek, genç-yaşlı çok sayıda kişi namaz kıldı, dua etti.

Dünya Müslümanları, Ramazanı coşkuyla karşıladı
Ortadoğu'dan ABD'ye, İngiltere'den Balkanlar'a kadar farklı coğrafyalardaki milyonlarca Müslüman'ı ramazanı sevinçle karşıladı. Rusya'nın başkenti Moskova'da yaşayan Müslümanlar yatsı namazına doğru Zafer Parkı'nda bulunan camiye akın etti. Cemaatin büyük kısmı camide yer kalmaması nedeniyle teravih namazını dışarıda kıldı.

'Çocukla oruç arasında iyilik ırmağı akar'
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, çocukla oruç arasında bir iyilik ırmağının aktığını belirterek, "Oruçla, teravihle, iftarla, sahurla çocuk kutsal bir dünyaya girer ve o dünyanın içinde yaşar. Bazen anneler, çocuklarına kıyamaz ve sahura uyandırmazlar ama bu neşeden onları mahrum etmemek hatta gönüllü olarak, ikna ederek çocukları sahura kaldırmak lazımdır" dedi.

Sunrooflu camide tasarruflu teravih
Bursa’da kubbesi açılıp kapanabilen sisteme sahip Safa Cami’nde teravih namazındaki kalabalık cemaate rağmen klimaya ihtiyaç duyulmuyor.

Son teravih kılındı son sahur yollarda yapıldı
Son teravih namazında vatandaşlar camileri doldurdu. Teravih dolayısıyla çok sayıda camide yoğunluk yaşandı. Bzı camilerde yer kalmayınca vatandaşlar avluda namaz kıldı. Son teravih hüzünlü anların yaşanmasına neden oldu.

Kabe'de son teravih
Suudi Arabistan'da astroloji araştırmacısı tarafından yapılan açıklamada Ramazan Bayramı'nın ilk gününün Cuma olduğunu söyledi.