|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

yorgunluk Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Hep yorgun hissediyorsanız...
“Yorgunum, halsizim, elimi kolumu kıpırdatacak gücü bile bulamıyorum” diyenlerin, “bu unutkanlık meselesi, bu konsantrasyon zaafı da nereden çıktı?” diye düşünenlerin, “neden her sabaha yorgun ve baş ağrısıyla uyanıyorum?” sorusuna yanıt bulamayanların...

Hareketsizlik yorgunluk hissini azaltmıyor aksine arttırıyor
Düzenli fiziksel egzersizin psikolojik sağlığımızı olumlu etkilediğine dair oldukça fazla bilimsel kanıt var. Fiziksel egzersiz bir zamanlar Time Dergisi’nin kapağında doğal ilaç olarak tanımlanmıştı. 20 dakikalık bir egzersiz; kendimizi daha iyi hissetmemize neden oluyor, stresimizi azaltıyor, enerji düzeyimizi arttırıp yorgunluğumuzu azaltıyor.

Yanlış beslenme alışkanlığı yoruyor
Dr. Akif Nuri Doğan, yorgunluğun nedenleri ve yorgunluktan kurtulmak için yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

Yanlış beslenme alışkanlığı yoruyor
Dr. Akif Nuri Doğan, yorgunluğun nedenleri ve yorgunluktan kurtulmak için yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

Bahar yorgunluğu ve reçetesi
Çağımızın hastalığı olarak bildiğimiz yorgunluk, sık sık karşılaştığımız problemlerden birisidir. Her mevsim geçişinde karşı karşıya kaldığımız bu adaptasyon süreci olarak da yorumlayabileceğimiz yorgunluk en sık da bahar aylarında görülür.

Yorgunsanız yürüyün!
Yorgunluk önemli ve yaygın bir problem. Belki de bu nedenle sık kullandığımız bazı deyimleri unuttuk! "Nasılsın?" sorusuna "Turp gibiyim!" veya "Taş gibiyim!" demek anılarda kaldı.

Adrenal yorgunluğun belirtileri
Stres kaynaklı “adrenal yorgunluk” deyimi, böbreküstü bezlerinin beyinden gelen olumsuz uyarılar nedeniyle bitkin ve bitap düşmesi anlamına geliyor. Bu ciddiye alınması gereken bir sorun.

Neden yorgun hissederiz?
Araştırmalar, yorgun hissetmenizin altında yatan birçok sebep olabileceğini söylüyor. Strese maruz kalmak, uykusuzluk, yoğun çalışma hayatı, motivasyon kaybı, yetersiz ve dengesiz beslenme gibi faktörler, bireylerin yaşam kalitesini etkiliyor.

Yorgun hissetmemizin sebepleri
Her gece erkenden de uyusak geçte uyusak sabah uyandığımızda ve uyandığımız günün devamında yorgun hissetmemiz sadece uyku yüzünden olmayabilir.

Yorgunluk ve stres uyku problemine sebep oluyor
Bilgisayar başında uzun oturma ile sürekli gergin ortamlarda çalışmak uykuya dalma güçlüğü ve uykunun kalitesinde bozulmaya neden oluyor.

Stres ve yorgunluk çarpıntıya sebep oluyor
Günümüzde trafik ve yoğun iş temposunun sebep olduğu strese; düzensiz ve sağlıksız beslenme, spordan uzak hareketsiz yaşam da eklenince özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar, kalp çarpıntısı sorunuyla giderek daha sık karşılaşıyor.