25 Cemaziyelahir 1441 | 19 Şubat 2020 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

İnci kefali Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
İnci kefalinin şaşırtıcı göçü başladı
Bölgenin önemli değerlerinden olan ve Alaska'daki somon balıkları gibi akıntının tersine yüzerek adeta uçarcasına derelere akın eden inci kefalinin göçü başladı.

İnci Kefali'nin bekçileri
Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayabilen ve nesli koruma altında olan inci kefalinin üreme döneminin girmesiyle birlikte av yasağı da başladı. Avlanmanın yasak olduğu 15 Nisan- 15 Temmuz tarihleri arasında jandarma, kaçak avcılara göz açtırmamak için hem kıyıda hem de gölde gece gündüz nöbet tutuyor.

İnci kefallerinin tersine göçü
Doğu Anadolu Bölgesi’nin önemli değerlerinden olan ve somon balıkları gibi akıntının tersine yüzerek adeta uçarcasına derelere akın eden inci kefalinin göçü başladı. Balıklar izlemeye gelenlere eşsiz görüntü ortaya çıkarırken, polisler de avlanmayı önlem için yoğun üreme göçünün görüldüğü bölgelerde görev yaparak uyarılarda bulunuyor.

İnci kefalinin tersine yolculuğu
Van Gölü'nde yaşayan ve üreme döneminde tatlı sulara göç eden inci kefalinin suyun akışının tersine gerçekleştirdiği yolculuğu devam ediyor.

İnci kefalinin 'tatlı yolculuğu'
Van Gölü'nde yaşayan ve yılın belli döneminde üreme için Norveç'teki somon balıkları gibi suyun akışının tersine yüzerek, tatlı sulara göç eden inci kefalinin yolculuğu izleyenleri adeta büyülüyor.