|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

bahar alerjisi Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Bahar alerjisi en çok İstanbul’u vuruyor!
Bahar aylarında çim, ağaç ve yabani ot polenlerinin artması alerjik sorunları da beraberinde getiriyor. Hava kirliliği ve kalabalıklaşan şehirler gibi nedenlerle son 10 yılda bahar nezlesinin arttığını dile getiren uzmanlar, Türkiye’de en çok İstanbul’da yaşayanların etkilendiğini belirtiyor.

Bahar alerjisi ve polenler
Havaların ısınmasıyla alerjik hastalıkların da görülme sıklığı artıyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri, ağaç, çiçek ve çimenlerin oluşturduğu polenler.

Bahar alerjisi için öneriler
Uzmanlar, “Uygun şekilde tedavi edilmeyen alerjik hastalıklar kronikleşebilir ve tedavisi daha güç hale gelebilir. Çünkü alerjinin etkilediği doku yeniden ve farklı bir şekilde yapılanmaya gider. Bunun sonucunda astım, kronik bronşit, kronik ürtiker, sinüzit gibi hastalıklar görülebilir” diyor.

Çocuklarda bahar alerjisine dikkat!
Bahar ayları çocuklar için özgürce doğanın keyfini çıkartmak anlamına gelse de, hapşırma krizleri, burun akıntısı ve kaşıntısına yol açan “alerjik nezle (rinit)” ya da bilinen diğer adıyla “saman nezlesi” oldukça rahatsız edici bir sağlık sorunu olarak yaşanabilmekte

'4 kişiden biri alerjik'
Öğretim üyesi Can Kocabaş, dünya genelinde alerjik hastalıkların sıklığının 20-30 yıldan beri giderek arttığını belirterek, "Ülkemizde de yapılan çalışmalarda her 4 kişiden birinin herhangi bir alerjik hastalığa sahip olduğunu söyleyebiliriz." dedi.