12 Rebi'ül-ahir 1441 | 9 Aralık 2019 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Sağlık Bakanlığı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Zararlı ürünlerin internet satışı önlenemiyor
Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun denetime tabi tuttuğu kozmetik ürünlerin yüzde 80’inden fazlası ya mevzuata aykırı ya da güvensiz bulundu.

‘Anne dostu şehir İstanbul’
Sağlık Bakanlığı, İstanbul’da normal doğumu destekleyen hekim ve hastaneleri ödüllendirdi. İlk kez gerçekleşen törenle, İstanbul’da yüzde 20’yi bulan sezaryen oranlarını düşürmek hedefleniyor

Öğrencilere sağlık karnesi!
Çocukların artık derslerinin yanı sıra sağlıklarıyla ilgili de karnesi olacak. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın hayata geçirdiği Sağlıkla İlgili Fiziksel Uygunluk Karnesi Programı için 15 Nisan’da başlayan veri girişi 15 Mayıs’a kadar devam ediyor

Çay ve kahveyi azalt bel ağrısından kurtul
Bel ağrısı çekenleri uyaran Sağlık Bakanlığı, ‘Uzun süre ayakta durmayın, çay ve kahve tüketimini azaltın, düzenli egzersiz yapın, kilo verin’ dedi.

Acil servislere kırmızı-sarı-yeşil ayarı
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun imzasıyla geçen hafta ‘Acil Sağlık Hizmetlerinde Yeşil Alan Uygulaması’ başlığı ile yayınlanan gönelgede şöyle denildi: “Acil servislere başvuran tüm hastaların ilk müracaatta acil hasta olarak değerlendirilerek acil servislere kabul edilmesi ve buna göre işlem yapılması esastır.

Sağlık Bakanlığı kısa mesajla bebek takibi yapacak
Sağlık Bakanlığı, yeni doğum yapan annelere bebek gelişimiyle ilgili bilgileri kısa mesajla iletecek. Kısa mesajlarla ulaşılacak annelere aşı takvimi, işitme, yürüme ve anne sütü gibi konularda önemli hatırlatmalar yapılacak.

Sağlık Bakanlığı’ndan nargile uyarısı
Mantar gibi türeyen nargile kafelere yaptırım kararı alan Sağlık Bakanlığı, nargilenin yapısı konusunda rapor hazırladı

'Kendiniz için yarım saat'
‘2014 Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı’ kapsamında dün 81 ilde ‘Sağlıklı Kentler İçin Sağlığa Yürüyoruz’ etkinliği vardı. İstanbul ’da yürüyüşe katılan ve bisiklete binen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, herkesten günde 24 saatin yarım saatini kendilerine ayırıp sağlıkları için hareket etmelerini istedi.

Mide küçültme ameliyatları için genelge
Sağlık Bakanlığı, medyada yer alan ve kendilerine de bildirilen, obezitede giderek yaygınlaşan bir tedavi yöntemi olarak uygulanan ve "obezite cerrahisi" şeklinde adlandırılan operasyonlara bağlı olarak bazı vakaların ölümle sonuçlanması üzerine harekete geçti.

Sağlık Bakanlığı’ndan hipnoz alanları
Sağlık Bakanlığı, hipnoz yapılacak alanları belirledi. Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Daire Başkanlığı, hipnozun psikiyatri, diş hekimliği, kadın hastalıkları, bağımlılıklar, cerrahi alan, dermatoloji alanlarında başarıyla uygulanabildiğini bildirdi.

'Cips, kola reklamları çocuk programlarında yayınlanmasın'
Sağlık Bakanlığı, cips, kola, çikolata ve şeker gibi ürünlerin reklamlarının çocuk programlarında yer almaması için çalışma başlattı.

Bitkisel ilaçlar için yeni düzenleme
İlaç formatındaki bitkisel ürünlerin ruhsatını Tarım ve Orman Bakanlığı’nın vermesi tartışmalara neden olurken; yeni taslağa göre artık bitkisel ilaç ruhsatları da Sağlık Bakanlığı’nca verilecek.

Hipertansiyon, sesizce öldürüyor!
Sağlık bakanlığı verilerine göre her dört ölümden biri, çoğu zaman belirti vermediğinden sessiz öldürücü olarak adlandırılan, yüksek tansiyona bağlanıyor.

‘Antibiyotik sonrası çağı yaşıyoruz’
Sağlık Bakanlığı Hastane Enfeksiyonları Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi Prof.Dr. Recep Öztürk, antibiyotik çağı sonrası dönemin yaşandığını belirterek, “Türkiye kendi sınıfında en çok antibiyotik kullanan ülke konumunda. Direnci kıyasladığımızda bu durum, Türkiye’yi ortak olduğumuz diğer ülkelere göre çok daha yukarıya taşıyor. Sonuç, hastaları tedavi edemiyoruz” diye konuştu.

'İyotlu tuz' tavsiyesi
Sağlık Bakanlığı iyot eksikliğinin önlenebilir zeka geriliğinin önde gelen nedenlerinden biri olduğuna dikkati çekerek "zeki nesiller için iyotlu tuz kullanın" tavsiyesinde bulundu.