25 Cemaziyelahir 1441 | 19 Şubat 2020 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Çevre kirliliği Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Kocaeli'nde 3.5 milyon liralık çevre cezası
Türkiye'nin en büyük sanayi merkezlerinden Kocaeli'de geçen yıl çevreyi kirlettiği tespit edilen 4 tesis kapatıldı, 173 tesise 3,5 milyon lira ceza verildi. Kocaeli Valisi Ercan Topaca, kentte çevrenin korunması konusunda tedbirler aldıklarını, sanayicilerle yaptıkları toplantılarda sanayi-çevre dengesinin çok iyi korunması gerektiğine dikkati çektiklerini ifade etti.

Türkiye çevrede küme düştü!
Dünyanın en saygın üniversitelerinden Yale Üniversitesi, 2012 Dünya Çevre Performansı Endeksi’ni yayımladı. Gelişmiş ülkeler ve dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmeye çalışan Türkiye, maalesef çevre sağlığı ve doğa korumada dünya ülkeleri arasında en son sıralarda ve birçok en az gelişmiş ülkenin arasında yer alarak değerlendirilen 132 ülke arasında 109. oldu.

Dilovası insan yaşamını da kirletmiş
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Dilovası’nda yaşanan sorunun sadece çevre kirliliği olmadığını anlattı.

Kalkınırken çevre ihmal edilmesin...
Brezilya'nın Rio de Jenerio kentinde yapılan Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı, sivil toplum örgütlerince düzenlenen Halklar Zirvesi ile renklendi.

Çevre kirliliği yüzünden her yıl 1,7 milyon çocuk ölüyor
Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) yayımladığı iki yeni rapora göre, çevre kirliliği her yıl 5 yaşın altında 1,7 milyon çocuğun ölümüne neden oluyor.

Plastik çevreyi kirletmemeli
Plastikler petrol rafinerilerinde kullanılan ham petrolün işlenmesi sonucu arta kalan malzemelerden elde ediliyor. Plastik atıkları karada en az 800 yıl, denizde en az 400 yıl yaşıyor. Atıklar zamanla kimyasal değişime uğrayarak doğayı kirletiyor.

Görevi biten elektronik eşyalar toplanacak
Çevre kirliliğinin önüne geçmek ve geri dönüşümü mümkün atıkları ekonomiye kazandırmak için belediye, alışveriş merkezi ve marketlerde atık getirme merkezleri kuruluyor.

Çevre cezaları cep yakıyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla sanayi tesisleri ve diğer faaliyetlere yönelik denetimlerini aralıksız sürdürürken, çevreyi kirletenlere kanun kapsamında uygulanan cezalar cep yakıyor.

1.8 milyar insanın içme suyu yok
Yeryüzündeki sular, güneşin sağladığı enerji ile sürekli bir döngü içinde bulunur. İnsanlar, ihtiyaçları için, suyu bu döngüden alır ve kullandıktan sonra tekrar aynı döngüye iade ederler.

Çevreyi kirletenlere 50 milyon TL ceza
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yılın 9 ayında yapılan denetimlerde, çevreyi kirlettiği belirlenen tesislere toplam 50 milyon 574 bin lira idari para cezası uygulandı. En çok ceza sırasıyla Kocaeli, Tekirdağ, Ankara, Bursa ve İstanbul’da kesildi.

60 şehir ‘yüksek kirli’ çıktı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tüm illere “Isınma, trafik ve sanayi kaynaklı kirleticilerin belirlenmesi için yerel emisyon envanterini hazırlayın” talimatı gönderdi.

Siyasi partilere ‘çevreyi kirletmeyin’ uyarısı
Mahalli idareler seçimleri öncesi partilerin seçmenlerini etkilemek için hazırlattığı bayrak, flama, afiş gibi materyallerin çevre kirliliğine neden olabileceği bildirildi

Çevre kirliliği ve yanlış beslenme kanser ve otizmi artırıyor
Uzmanlar , dünyada ve ülkemizde hızla artan kanser ve otizm vakalarının bağışıklık sistemiyle ilgili ilişkilerine değinerek sağlıklı bireylerin yetişmesi konusunda önemli uyarılarda bulunuyor.

En çok çevre cezası alan iller
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla sanayi tesisleri ve diğer faaliyetlere yönelik denetimlerini aralıksız sürdürüyor. Bakanlıkça en çok çevre cezası sırasıyla Kocaeli, Tekirdağ, Ankara, Bursa ve İstanbul’da kesildi.

Çevreyi kirleten tesislere ceza
Türkiye genelinde bu yılın 9 ayındaki denetimlerde Çevre Kanunu'na muhalefet eden tesislere 101 milyon 308 bin 331 lira idari para cezası kesildi.