23 Muharrem 1441 | 22 Eylül 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

trans yağ Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Kanada'da yapay trans yağlar yasaklandı
Kanada Sağlık Bakanı Ginette Petitpas Taylor, hidrojenize edilmiş yağların yasaklandığını duyurdu. Taylor, yasak kapsamına ülke içinde üretilen gıda ürünlerinin yanı sıra ithal gıdaların da dahil edildiğini aktardı.

Trans yağ kullanmayan ülkelerde kalp hastalığı riski az
Genellikle kraker, çikolata, kek, bisküvi, mayonez, hazır patates kızartması, işlenmiş ve paketli gıdalarda bulunan trans yağları yasaklayan ülkelerde, kalp ve damar hastalıkları, tip 2 diyabet ve karaciğer yağlanmasının yaklaşık yüzde 6 azaldığı bildirildi.

ABD’den trans yağlara yasak
ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), damar tıkanıklığı ve kalp krizi gibi birçok ciddi hastalığa neden olan yapay trans yağların gıda endüstrisinde kullanımını sonlandırmak için ilk adımı attı. Kalp hastalıklarının bir numaralı ölüm sebebi olduğu ABD’de trans yağları “kamu sağlığına yönelik tehdit” olarak niteleyen FDA, bu adımla yılda 20 bin kalp krizinin ve 7 bin kalp hastalığı kaynaklı ölümün önlenebileceğine inanılıyor.

Trans yağlı yiyecekler hasta ediyor
Çocukların tükettiği hazır gıdalarda daha çok bulunan trans yağ asitlerinin kolesterol düzeylerini etkileyerek hastalıklara neden oluyor.

Hazır gıdalarda 'trans yağ' oranı sıfırlanacak
Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen "Türkiye Sağlık Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" kapsamında yapılacak düzenleme ile hazır gıdalarda trans yağ kullanımı engellenecek.