|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Kazakistan Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Avrasya Birliği'nin ilk adımı atıldı
Kazakistan, Rusya ve Belarus'un öncülüğünde başlatılan Avrasya Birliği Projesinin ilk adımı hayata geçti. Kazakistan, Rusya ve Belarus Devlet Başkanlarının 19 Aralık'ta Moskova'da Kremlin Sarayı'nda bir araya gelerek imza attıkları üç ülke arasında 1 Ocak 2010 tarihinde kurulan Gümrük Birliği'nin 1 Ocak 2012 itibarıyla "Tek ekonomik bölge" haline gelmesine dair anlaşma bugün yürürlüğe girdi.

Kazakistan çok partili hayatla tanıştı
Kazakistan'da yapılan seçimde 3 parti meclise girmeye hak kazandı, liderliğini Nazarbayev’in yaptığı Nur Otan Partisi, oyların yüzde 81.3’ünü aldı. Ak Jol Partisi seçmenlerin yüzde 7.2 ve Kazakistan Komünist Halk Partisi ise oyların yüzde 7.1’inin oyunu alarak meclise girmeye hak kazanıyor.

Kazakistan'da cami inşaatında yangın
Kazakistan’ın en büyük camisinin inşaatında çıkan yangında bir kişi öldü. Yaklaşık on sekiz bin metre kare alana sahip caminin 800 metre kare alanının ağır hasar gördüğü ve sabotaj ihtimalinin de araştırıldığını kaydeden yetkililer, yapılacak incelemeler sonucunda kesin bir açıklama yapacaklarını kaydetti.

Nazarbayev'in partisine 83 vekil
Kazakistan parlamento seçimlerinin kesin sonuçlarına göre, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in partisi Nur-Otan, aldığı yüzde 80'lik oy ile 83 milletvekili çıkardı.

Uranyum üretimininde aslan payı Kazakistan'ın
Kazakistan'ın 2011 yılında uranyum üretimini yüzde 9 arttırarak 19 bin 450 tona çıkardığı açıklandı. Kazakistan Atom Enerjisi Kurumu 'Kazatomprom' tarafından yapılan açıklamada, 2011 yılında ülkede üretilen yaklaşık 20 bin ton uranyum ile Kazakistan'ın dünyada en çok uranyum üreten ülke konumuna geldiği açıklandı.

Sürgündeki 800 bin Kazak ülkesine döndü
Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in "Yurda dönüş" yasası ile son 20 yılda 800 bin Kazak vatandaşın ülkesine döndüğü açıklandı.

Kazakistan 500 büyük işletme açacak
Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, 2020 yılına kadar 500 büyük işletme açmayı planladıklarını belirterek, ''Toplamda 56 milyar dolarlık yatırım ve 1,5 milyon kişi için istihdam sağlayacak.

Kazakistan Kiril alfabesini bırakıyor
Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, ülkesinin 2025 yılına kadar tamamen Latin alfabesine geçmesi gerektiğini bildirdi.

Kazakistan'ın nüfusu 18 milyonu geçti
Kazakistan’ın nüfusunun, 1 Haziran 2017 tarihi itibarıyla 18 milyon 14 bine ulaştığı bildrildi.Buna göre, ülke nüfusu geçen yılın haziran ayına göre yüzde 1,3'lük (239,2 bin) artış göstererek 18 milyon 14 bin kişiye ulaştı.

Kazakistan kuzeye 'büyük göç' yapacak
Kazakistan'ın güneyinden kuzeyine göçü teşvik amacıyla hükümet ailelere 2 milyon dolardan fazla fon ayırdı. Konu ile açıklama yapan Kazakistan Çalışma ve Sosyal Koruma Bakan Yardımcısı Birzhan Nurymbetov, bu büyük göçün nedeni olarak ülke nüfusunun yüzde 55'inin güneydeki beş bölgede yoğunlaşmış olmasını gösterdi.

Kazakistan'da açıkta namaz yasaklandı!
Kazakistan Meclisi tarafından kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından onaylanan ülkedeki dini faaliyetleri düzenleyen yasaya tepkiler giderek artıyor. Ulusal ve uluslararası kuruluşlar yasanın ülkede meydana getireceği sıkıntılara vurgu yapıyor.

Kazakistan'da askeri uçak düştü
Kazakistan'da askeri bir uçağın düşmesi sonucu 27 kişi hayatını kaybetti. Yerel yetkililer, uçağın ülkenin güneyindeki Çimkent kenti yakınlarında düştüğünü duyurdu.

Rusya ve Kazakistan altın rezervlerini artırdı
Rusya ve Kazakistan, rezervlerini çeşitlendirmek amacıyla, altın varlıklarını Aralık ayında artırdı. Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) internet sitesindeki verilere göre, Rusya'nın altın varlıkları Aralık ayında yüzde 2.1 yükselerek 957.8 tona çıktı ve bu artışla birlikte rezervler 2012 yılında yüzde 8.5'a yükseldi.

İran'ın nükleer programı Kazakistan'da
İran'ın nükleer programı ile ilgili yeni uluslararası görüşmeler Kazakistan'ın Almatı kentinde başladı.

Kazakistan'da yabancı yayınlara engel
Kazakistan Kültür ve Enformasyon Bakanlığı, ülkenin çeşitli bölgelerinde yayın yapan ancak lisansı olmayan yabancı kaynaklı televizyon ve radyo kanallarına erişimi engelliyor.