|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

gıda israfı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Çöpe giden gıdalar yılda 250 milyon dolara maloluyor
Dünyada 2,1 milyar insan açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Buna rağmen üretilen gıdanın üçte biri sofraya gelmeden çöpe gidiyor.

Ramazanda gıda israfına dikkat
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da ramazan ayı alışverişleri konusunda vatandaşlara bilinçli tüketim yapmaları konusunda uyarılarda bulunuldu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ramazan ayının gelmesiyle yayımlanan gıda reklamlarında artış görüldüğü ifade edildi.

'Açlık sorununu çözmek için israf önlenmeli'
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, her yıl üretilen 4 milyar tonluk gıdanın sadece 2.7 milyar tonunun tüketildiğini, 1.3 milyar tonluk gıdanın israf edildiğini belirterek, açlık sorununu çözmenin yolunun israfı önlemekten geçtiğine dikkati çekti.

'Oruç diyet programı değil niyettir'
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Gültekin, orucun bir ibadet olduğuna dikkat çekerek, "Oruç sabahtan akşama kadar aç kalmak demek olmadığı gibi bir diyet programı da değildir" dedi.

İsrafa karşı porsiyon küçültme teklifi
Tarım Bakanı Fakıbaba, dünyada yaşanan büyük israfa vurgu yaparak, porsiyonların küçülmesi önerisinde bulundu. Lokantacılar, çalışma yapmaya hazır. Artan yemekler için ise bir ‘gıda bankası’ kurulması hedefleniyor.

Gıdanın 3’te 1’i çöpe, zarar ‘Türkiye’ kadar
Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Gıda ve Tarım Organizasyonu (FAO), dünya genelinde üretilen yiyeceklerin üçte birinin ziyan edildiğini ve bunun küresel ekonomiye yıllık faturasının 750 milyar dolar olduğunu açıkladı.

İsrafın dörtte biriyle dünyada aç insan kalmaz
Dünya çapında 800 milyondan fazla insan şiddetli kötü beslenme koşullarından muzdarip ve yaklaşık 36 milyonu gıda kıtlığından ölüyor. Yüksek gelirli ülkelerdeki tüketiciler ise satın aldıkları meyve ve sebzelerin yüzde 30’unu israf ediyor. Bir Amerikalı tüketici, Afrikalı tüketiciden 15 kat daha fazla yemek israf ediyor. İsraf edilen gıdanın sadece dörtte biri, dünyada açlık çeken 795 milyon insanı doyurmaya yeter.

Gıda israfına karşı Türk çözümü yankı uyandırdı
Birleşmiş Milletler Gıda Örgütü’ne (FAO) göre her yıl 1.3 milyar ton gıda çöpe gidiyor. Bunun parasal değeri 800 milyar dolar. Çöpe giden bu yiyecekler aslında 1.8 milyar insanın doymasına yetiyor. Dünyada yaklaşık 842 milyon insanın kronik olarak yetersiz beslendiğini düşünürsek aslında çöptekiler insanların hayatta kalmasına fazlasıyla yetiyor…

Gıda israfını önleyebilecek çalışma
Dünyada israf edilen gıdaların sadece dörtte biri ile tüm açlık çeken insanları doyurmak mümkün. Hem Türkiye, hem dünya açısından bir yandan artan gıda fiyatlarını tartıştığımız bugünlerde, gıda israfına karşı geliştirilen çözümler kritik önem taşıyor.

'Her şey dahil otellerde israf 5 kat daha fazla'
Türkiye'de bir yılda 214 milyar liralık gıda israfı yapıldığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye'de israf yüzünden yılda 214 milyar lira zarar edinildiğini açıkladı.

Yıllık gıda israfının boyutu 214 milyar lira
Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu Başkanı Şemsi Kopuz, "Tüketicinin ne yediğini içtiğini öğrenmesine imkan veren ambalajlı gıdalar, israfın önlenmesinde de önemli rol oynuyor" ifadelerini kullandı.

1.2 trilyon dolarlık gıda çöpe atılıyor
Bir araştırmaya göre, dünyada çöpe atılan gıdan gıda miktarı yıllık olarak 1.6 milyar tona ve 1.2 trilyon dolara karşılık geliyor. Dünyadaki üretilen gıdanın yaklaşık üçte biri israf ediliyor.

Her 9 kişiden 1'i açlıkla mücadele ediyor
Dünyada üretilen 4 milyar ton yiyeceğin 1,3 milyar tonu israf oluyor. Bu tablo, gıda krizinin günden güne artmasına, açlık rakamlarının aynı orantıda yükselmesine neden oluyor.

Plansız üretim ve tüketimin sonucu, gıda israfı...
Dünya gündeminde ilk sıralara yerleşen konulardan biri de gıda israfı. Milyonlarca insan açlıkla mücadele ederken gıda israfı da her geçen gün artıyor.

Ekmek, gıda ve enerji israfında çarpıcı rakamlar
Hazırlanan bir rapor, Türkiye’nin enerjide, suda, gıdada, meyve-sebzede yaptığı israfın boyutlarını gözler önüne serdi. En büyük israf kalemlerinden biri enerji.