23 Cemaziyelevvel 1441 | 18 Ocak 2020 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Hayvanlar tescil edilecek, kayıtlar 3 yıl saklanacak
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hayvancılıkla ilgili önemli bir düzenlemeye imza attı. Bakanlık büyükbaş ve küçükbaş hayvanların tamamını küpeleyerek tescil edecek.

Gıda yüzsüzleri artık açıklanacak
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, laboratuvar sonucunda taklit veya tağsiş (karıştırma) yapıldığı kesinleşen veya bozulmuş gıdaları ve yemleri ithal eden veya üreten firmaları kamuoyuna duyuracak. Bakanlığın yayımlayacağı bilgilerle kamuoyu, bakanlıkça faaliyeti durdurulan işletmeleri, onaylı işletmeleri, onayı askıya alınan veya iptal edilen gıda işletmelerini de öğrenebilecek.

Üreten de tüketen de zarar görüyor
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ''Yapısal sorunlarımız çözülerek rakip ülkelerin şartlarına kavuştuğumuzda Türk çiftçisi 85 milyonluk Türkiye nüfusu ile 50 milyon turisti besleyecek, çevre ülkelerin gıda açığını kapatacak, 30 milyar dolar ihracat geliri ve ekonomimize 150 milyar dolar hasıla sağlayacak gıda üretimini gerçekleştirecektir'' dedi.

Hayvansal ürünlere yönelik yeni tedbirler
Gıda güvenliği için çıkarılan yönetmeliklerle yeni bir dönem başlattıklarını belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, sistemin detaylarını anlattı. Bakan Mehdi Eker'in verdiği bilgiye göre hayvan nakli artık herkes tarafından yapılamayacak. Sadece özel eğitim almış, sertifikalandırılmış kişiler bu işi üstlenebilecek. Aracın bile standardı olacak. Firma istediği kadar hayvanı yolda götüremeyecek.

Karışık salam, sucuğa yasak geliyor
Et ürünlerinde dana, tavuk ve hindi karışımını önlemek için çalışma başlatan Tarım ve Gıda Bakanlığı, gıda güvenliği için mekanik kıymaya da el attı. Et üreticileriyle bir araya gelen Bakanlık temsilcileri, kemik unundan yapılan mekanik kıyma uygulamasını masaya yatırdı.

Hububatta Sürpriz Yok
GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında hububat müdahale alım fiyatını açıkladı

İstanbul'da fırıncılar hijyen eğitimi alacak
İstanbul'da ekmek ve unlu mamul üretiminde çalışan yaklaşık 50 bin işçiye, 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek ekmekte yeni standartlar getiren düzenlemeler uyarınca hijyen eğitimi verilecek.

Kimyasala ayar geliyor
Tarım ürünleri ihracatında sıkıntı çıkaran kimyasal kalıntısına karşı bakanlık kolları sıvadı. Bazıları tamamen yasaklanacak. Tarım ürünlerinde kullanılan kimyasallara yeni ayar geliyor.

Beş ilçede pullu sazan balığı takviyesi yapıldı
İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, sazan sayısında büyük azalma görülen sulara pullu sazan balığı takviyesi yaptı.

Üzümde ilaç kalıntısı yok
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, bir basın organında "Türk üzümü bombası'' başlıklı yer alan ve Almanya'daki süpermarketlerden alınan sofralık üzümlerde kimyasal ilaç kalıntısı bulunduğu iddia edilen habere açıklık getirildi.

2 bin 500 tarım danışmanı alınacak
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na 2 bin 500 yeni tarım danışmanı alınacak.

Bala katkı maddesi katılamayacak
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca hazırlanan ''Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği'' ile balın prolin değeri artırılırken, piyasaya sürülen balların ambalajında işletme numarası bulundurma şartı aranacak.

Yeni et düzenlemesi salı günü başlıyor
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın etle et ürünlerindeki taklit ve tağşiş olaylarını önlemek amacıyla yeniden düzenlediği Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği 5 Mart Salı günü resmen yürürlüğe giriyor. Önümüzdeki Salı gününden itibaren piyasada artık tavuk, kuzu, hindi karışımlı sucuk ve soyalı köfte satılamayacak.

EBK'dan sıkı denetim
Et ve Balık Kurumu'na (EBK) bağlı 89 satış mağazasına geçen yıl 5 bin denetim yapıldı. EBK, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yaptığı rutin denetimlerin dışında kendi bünyesinde ve franchise usulüyle faaliyet gösteren satış mağazalarını sıkı denetimden geçiriyor.

2 günde 8 ton balığa el konuldu
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı 44 kişilik ekip, saat 03.00’da Kumkapı Balık Hali’nde denetim gerçekleştirdi. Yapılan denetimlerde 2 günde yaklaşık 8 ton balığa el konulduğu, 24 iş yerine de 923 TL para cezası kesildiği belirtildi.