28 Cemaziyelevvel 1441 | 23 Ocak 2020 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

İftar sofraları Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
'Oruç diyet programı değil niyettir'
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Gültekin, orucun bir ibadet olduğuna dikkat çekerek, "Oruç sabahtan akşama kadar aç kalmak demek olmadığı gibi bir diyet programı da değildir" dedi.

Diyanet'ten 'gösterişli iftar' uyarısı
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Gösterişli iftar programları, sınıf ve itibar esasına dayalı ihtişamlı davetler, ramazanı yanlış bir şekilde bir tür eğlence, karnaval ve festival havasında terennüm eden eğilimlerin mevcut gidişatı ciddi olarak dikkat çekmeye başlamıştır" dedi.

Sofranıza fakirleri çağırın
Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necdet Çağıl, Ramazan ayının sıcak günlere denk gelmesinin ayrı bir imtihan olduğunu söyledi. Ramazan ayında vaktin iyi geçirilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Çağıl, “Malum Ramazan ayı sıcak günlere denk geliyor. Ramazan-ı Şerif’te şerefiye bulacağız. Sıcak günlere denk gelmesi ayrı bir imtihan.

Bayramda beslenmeye dikkat
Yemek ve tatlı ikramında ısrarcı olunmaması sağlık açısından önem arz ediyor. Bayramda fazla tüketilen ağır şerbetli tatlıların ve yağlı yiyeceklerin sağlık problemleri yaşanmasına neden olabileceği bildirildi.

'Sofranızda gerçekten ihtiyacı olanları ağırlayın'
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Temel Yeşilyurt, ramazanın yardımlaşma ayı olduğunu belirterek, bu ayda ihtiyaç sahiplerinin ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

Karatay'dan Ramazanda beslenme önerileri
İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Dr. Canan Karatay oruç tutmayla ilgili önemli beslenme uyarılarında bulundu. Karatay, ramazan ayının insan sağlığı için çok önemli olduğunu, sıcak ve uzun günlerde oruç tutarken sahura kadar bol su tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Geleneksel Bosna iftarı çiçekleri andırdı
Bosna Hersek'in Varoska Rijeka köyünde, 500'den fazla kişinin katılımıyla geleneksel iftar programı düzenlendi.