25 Cemaziyelahir 1441 | 19 Şubat 2020 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

DGS Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
DGS için 150 bin aday yarışacak
Meslek liselilerine tanınan sınavsız geçişle Meslek Yüksekokullarına girme hakkı kazanan öğrenciler, temmuz ayında yapılacak Dikey Geçiş Sınavı ile üniversiteli olabilecek. Bu öğrenciler ayrıca, okudukları Vakıf Meslek Yüksekokulu'nun, üniversitelerine başvurdukları takdirde yüzde yüz burs kazanma şansına da sahipler.

Dikey ve yatay geçişlerde değişiklik
Şiddet olayları ve insani kriz nedeniyle eğitim öğretimin sürdürülemez olduğu Yükseköğretim Kurulunca tespit edilen ülkelerde öğrenim gören öğrenciler, Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarına yatay geçiş başvurusu yapabilecek

DGS ile 4 yıllık üniversiteye geçiş
Meslek yüksekokulları ile açıköğretim ön lisans programları mezunlarına dört yıllık lisans programlarına geçiş hakkı sunan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) için başvurular sürüyor.

DGS artık 81 ilde yapılacak
ÖSYM Başkanı Mahmut Özer, DGS'nin ön lisans mezunları için oldukça kritik bir sınav olduğunu belirterek, sınavın meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin lisans programlarına devam edebilmelerine imkan verdiğini anımsattı.

DGS yerleştirme sonuçları açıklandı
ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, DGS sonuçları doğrultusunda tercih yapan adayların, yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemleri tamamlandı.