|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Belçika Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Belçika'da binlerce kişi ölümcül 'hastane mikrobu' kaptı
Belçika'da Kamu Sağlığı Enstitüsü, geçen yıl ülkedeki hastanelerde 7 bin 600 kişinin kan yoluyla bulaşan ve ölümcül olabilen bir "hastane mikrobu" kaptığını bildirdi.

Belçika'da göçmen çocukların hakları için gösteri
Belçika'da oturum izni olmayan göçmen aileler, çocuklarının haklarının ihlal edilmesine karşı eylem yaptı. Başkent Brüksel'de bir metro durağı önünde toplanan yaklaşık yüz kişi, Göçmen Ofisi'ne doğru yürüdü.

Belçika’da kamuda başörtüsü adımı
Belçika’da Flaman Sosyalistler Partisi (Sp.a) dün paylaştığı yeni ilkeler beyannamesinde ülkedeki kamu kurumlarında başörtüsü kullanımının serbest olması gerektiğini duyurdu.

Toplanan imzalar başörtüsü yasağını kaldırttı
Belçikanın en büyük şehirlerinden Gentte toplanan 10 binden fazla imza belediye yönetiminin başörtüsü yasağı uygulamasından geri atmasını sağladı. 2007 yılında getirilen yasak, dün yapılan belediye meclis oylamasında kaldırılarak başörtülü personelin gişelerde çalışmasının önü tekrar açılmış oldu.

Müslümanlara kurban vergisi
Belçika'da Flaman Bölgesi içinde yer alan Mechelen kentinde belediye, Kurban Bayramı'nda kesilecek her koyun için 15 euro vergi alınmasına karar verdi. İbadetlerini yerine getirmeye hazırlanan Müslümanlar kurban vergisi ile şoke oldu.

Belçikalı savcıdan şaşırtıcı başörtüsü çıkışı
Belçika Danıştayı savcısı, ülkenin Flaman kesimindeki devlet okullarında 4 yıldır uygulanan başörtüsü yasağının hukuka aykırı olduğunu bildirdi

Üye ülkelerin iç sorunları 'AB projesini' sarsıyor
Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, hükümet krizleri, aşırı sağın yükselmesi, yabancı karşıtlığı, sığınmacılar, işsizlik, ekonomik krizler gibi sorunlarla mücadele ederken, ayrılıkçı hareketler, Brexit ve güçlenen AB karşıtlığı ciddi istikrarsızlık sorunları olarak öne çıkıyor.

Belçika, Türklerin aile birleşimini zorlaştırıyor
Avrupa genelinde artan ırkçılık, yabancı düşmanlığı, aşırı popülist söylemlerden en fazla etkilenen ülkelerden biri olan Belçika'da, aile birleşimi yoluyla ülkeye gelmek isteyen Türk kökenli vatandaşlara yönelik engeller artıyor.

Belçika'da kimlik kartlarında parmak izi dönemine geçiliyor
Belçika'da artırılan güvenlik önlemleri doğrultusunda Nisan 2019'dan itibaren kimlik kartlarında zorunlu parmak izi uygulaması başlatılacak.

Belçika'da en çok tercih edilen isim 'Muhammed' oldu
Belçika İstatistik Kurumu'nun yayımladığı verilere göre, ülkede 2017'de doğan 718 erkek bebeğe "Muhammed" ismi verildi.

Belçika da plastik poşet kullanımını yasaklıyor
Plastik poşetleri yasaklayan ülkelere her geçen gün yenileri ekleniyor. Belçika da ülke genelinde plastik poşet yasağı getirmek için kolları sıvadı. Plastik poşetler Belçika'da kısmen yasak.

Trafik ışıklarında kontak kapatmayana ceza
Belçika’da, hava kirliliği ve yakıt tasarrufu nedeniyle önlem almak isteyen hükümet, trafik ışıklarında kontak kapatmayana para cezası verilmesini kararlaştırdı.

Belçika'daki başörtülü vekil ihraç edildi!
Belçika’da Demokrat Hümanist Merkez (CDH) partisinden 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımayı reddettiği için ihraç edilen Brüksel Bölge Parlamentosu milletvekili Mahinur Özdemir, Ermeni iddialarına ilişkin tutumunun bahane olarak kullanıldığını belirterek asıl rahatsızlığın başörtüsünden kaynaklandığını söyledi.

Fransa'daki karışıklığa Belçika da eklendi
Avrupa’nın iki büyük şehri Paris ve Brüksel yanıyor. Fransa’da yeni çalışma yasası protestolarına dün demiryolu işçileri de katılırken Belçika’da ise kemer sıkma ülkeyi savaş alanına çevirdi.

Belçika'da yumurta skandalının ardından et krizi
Belçika'da yumurtalarda böcek ilacı tespit edilmesinden kısa süre sonra piyasadaki bazı etlerin tüketime uygun olmadığının ortaya çıkması, Belçika Gıda Zinciri Güvenliğinden Sorumlu Federal Ajansının üzerindeki baskıyı artırdı.