|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ege Denizi Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Ege'de 55 deprem oldu
Ege Denizinde dün akşam ilki 6.2 büyüklüğünde olan 6.2'lik depremin ardından bölgede 8 saat içerisinde toplam 55 yer sarsıntısı daha kaydedildi.

Ege Denizi için fırtına uyarısı
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Ege'de sabah saatlerinden itibaren rüzgarın güney ve güneydoğudan 6 ila 8 kuvvetinde (60-75 kilometre/saat) fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

Ege Denizi radarla 7/24 takip edilecek
Türkiye karasularındaki göçmen kaçakçılığı, deniz kirliliği, kaçak avlanma ve gemilerin seyri artık kurulacak olan radar sistemiyle tek merkezden izlenebilecek. Veriler 7 kurumla paylaşılarak yasadışı gelişmelere anında müdahale edilebilecek.

'Deprem olacak' söylentisi halkı sokağa döktü
Edirne, Çanakkale ve Tekirdağ'da, belediye hoparlörlerinden "deprem olacak evleri boşaltın" anonsu yapıldığı yönündeki söylentiler korku ve paniğe neden odu. Sosyal medyada da hızla yayılan söylentiler üzerine Çanakkele ve Edirne kent merkezinde çok sayıda vatandaş evlerinden çıkarak park ve bahçelere akın etti.

Ege Denizi'nde 3 günde 428 kaçak kurtarıldı
Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı ekiplerinin, Ege Denizi'nde 3 günde 428 kaçağı kurtardığı, 1 göçmen kaçakçısını yakaladığı bildirildi.

Ege Denizi'nde bin 876 kaçak kurtarıldı
İzmir Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Ege'de Umut Harekatı" kapsamında 24-27 Temmuz arasındaki çalışmalarda Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde, 946, İzmir'in Çeşme ve Dikili ilçelerinde 473, Muğla'nın Bodrum ilçesinde 264, Aydın'ın Kuşadası ve Didim ilçelerinde 140 ve Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde 53 kaçağın kurtarıldığı kaydedildi.

Ege Denizinde bu yıl 185 'çocuk sığınmacı' öldü
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Sözcüsü Sarah Crowe, Ege Denizi'nin bu yıl 185 sığınmacı çocuğa mezar olduğunu söyledi. Crowe, "Ege Denizi'nde bu yıl hayatını kaybeden her üç sığınmacıdan biri çocuk" dedi.

Ege Denizi 'umut yolcuları'na mezar oldu
Yunan adalarına yakınlığı nedeniyle göçmenlerin "umuda yolculukta" tercih ettiği Ege kıyıları, son bir haftada çoğu bebek ve çocuk 45 göçmene mezar oldu. Türkiye'ye sığınan Suriyeliler ile farklı uyruğa sahip kaçak ve göçmenlerin kaçak yollarla çıktıkları Avrupa yolculuğu çoğu zaman ölümle sonuçlanıyor. Avrupa'ya geçmek için ölümü göze alarak Ege Denizi'ni kullanan göçmenler, hava koşullarındaki olumsuzluklara rağmen geçiş girişimlerini sürdürüyor.

Ege’de Aralık ayında 106 göçmen boğuldu
Avrupa ülkelerine gitmek üzere eski tekneler ve lastik botlarla çıktıkları umut yolculuğunda ölümle burun buruna gelen göçmenler, yıl içinde en fazla kaybı aralık ayında verdi

Ege'de bir günde 45 mülteci hayatını kaybetti!
Ege Denizi'nde, önceki gün sabaha karşı kaçakları taşıyan iki teknenin batması sonucu 11'u çocuk 41 kişi yaşamını yitirdi. Aydın Didim'de de göçmenleri taşıyan lastik bot alabora oldu. 3 çocuk ve genç bir erkek Ege'nin soğuk sularında can verdi.

Deniz üstü rüzgâr enerjisinde Ege önde
Türkiye’nin deniz üzerine kurulacak ilk rüzgâr santrali projesinde sona gelindi. Yatırım adresinde rüzgâr potansiyeli ile ünlü Ege Denizi öne çıkıyor.

Havalar ısındı, yasa dışı geçiş arttı
Ege’de havaların ısınması ile birlikte deniz yolu ile yasa dışı geçiş girişimleri arttı. Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri tarafından son 24 saat içerisinde Aydın, Muğla, Çanakkale ve İzmir illerinde gerçekleşen 7 operasyonda toplam 203 düzensiz göçmen ve 5 göçmen kaçakçısı yakalandı.

Ocak ayı mülteciler için en kara ay oldu
Ege Denizi’ndeki yasa dışı geçişlerde hayalleri alabora olan göçmenlerin, bugüne kadar en fazla can kaybı Ocak 2016’da gerçekleşti.

Ege Denizi'nde göçmen hareketliliği 11 kat arttı
Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin şubat ayında yasa dışı göçe karşı gerçekleştirdiği operasyonlarda yaklaşık 8 bin 500 kaçak göçmen yakalandı. Göçmenlerin sayısı ocak ayına göre yüzde 50, geçen yılın aynı dönemine göre ise 11 kat artış gösterdi.

Yakalanan 'umut yolcusu' 50 bini aştı
Daha iyi yaşam koşullarına kavuşma umuduyla Avrupa'ya gitmeye çalışırken kara ve denizde yürütülen operasyonlarda yakalanan göçmen sayısı yılın ilk 69 gününde 50 bini aştı.