28 Cemaziyelevvel 1441 | 23 Ocak 2020 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türk Gıda Kodeksi Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
'Bebeklere bal yedirmeyin'
Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği Taslağına göre, bal etiketlerinde, ''1 yaşından küçük çocuklara bal yedirilmemelidir'' ifadesinin yer alması zorunlu olacak.

Ekmeğe gizli zam geliyor
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, “Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği” ekmekte gizli zammın kapısını açtı. Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre ekmeğin tuz oranı düşürülüp, kepek oranı artırılırken gramajı da 300 gramdan 250 grama düşürüldü. Bugüne kadar 300 gramı 80 kuruşa satılan ekmeğin, 250 gram olarak yine 80 kuruştan satışının önü açıldı.

5 liraya sucuk devri bitiyor
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca etle et ürünlerindeki taklit ve tağşiş olaylarını önlemek amacıyla hazırlanan "Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yeni et düzenlemesi salı günü başlıyor
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın etle et ürünlerindeki taklit ve tağşiş olaylarını önlemek amacıyla yeniden düzenlediği Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği 5 Mart Salı günü resmen yürürlüğe giriyor. Önümüzdeki Salı gününden itibaren piyasada artık tavuk, kuzu, hindi karışımlı sucuk ve soyalı köfte satılamayacak.

Çiğköftede katkı yasağına uymayana 13 bin lira ceza
İlk şubeleri 90’lı yılların sonunda açılan ve bugün 2 bine yakın şube ile hizmet veren çiğköfte pazarında yeni bir dönem başlıyor. Birçok gıdanın içeriğinde bulunan katkı maddelerinin müsaade edilenin üzerinde olması ve insan sağlığını tehdit etmesi sonucu çiğköfte ilk kez Türk Gıda Kodeksi’nde yerini aldı.

Sahte bala çare: Prolin miktarı artırılacak
Baldaki sahteciliğin ortaya çıkmasının ardından, Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği değiştiriliyor.Bala gıda katkı maddeleri de dahil olmak üzere dışarıdan hiçbir madde katılamayacak.

'Fırınlar Katkısız Ekmek Üretemiyor'
Tüketiciler Birliği, Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği'nin öngördüğü katkısız ekmek döneminin 1 Temmuz itibariyle tüm yurtta başladığını ancak altyapısı yetersiz fırınlar nedeniyle uygulamanın birçok ilde hayata geçirilemediğini savundu.

’Gerçek gıda’ yönetmeliği geliyor
Tarım ve Orman Bakanlığı, Türk Gıda Kodeksi Yönetmelik Taslağı hazırladı. Aromalar ya da şerbetler kullanılarak ‘nar ekşisi’, ‘pekmez’, ‘bal ‘gibi isimlerle üretimlere izin verilmeyecek.

Tebliğ değişiyor, yumurta üzerine 'yumurtlama tarihi' yazılacak
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, “Türk Gıda Kodeksi Yumurta ve Yumurta Ürünleri Tebliği’’ pek çok konuda yeni düzenleme getiriyor. Üreticilerin bir grubu tebliğin beklentileri karşılamadığı, bir grubu da yumurtanın aklanacağı görüşünde