23 Zilhicce 1440 | 24 Ağustos 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

şeker hastalığı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Fazla şeker zehirliyor
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Oşar Siva, Türkiye’de şişmanlık sıklığının artışına paralel olarak şeker hastalığının da artığını söyledi.

Şeker hastalığında spor, ilaç kadar önemli
Egzersiz Fizyolojisi Uzmanı Dr. Nilay Ergen, “Şeker hastaları tedavi için ilk önce ilaca sarılıyor. Hastanın öncelikle düzenli beslenme ve spor ile yaşam tarzını değiştirmesi gerekir” dedi.

Ailelere önemli uyarı
Şeker hastalığının görülme sıklığı her geçen gün sürekli olarak artıyor. Şeker hastalığının temeli yıllar içerisinde atılmakla birlikte çocuk yaşta edinilen beslenme alışkanlığı ile bu hastalıktan korunulabilir. Diyetisyen Serkan Tutar, "Anne ve baba olarak bu hastalığa yakalanmış olsanız da aynı kaderi çocuğunuzun yaşamasına izin vermeyin" diyerek uyardı.

'Eş durumundan' şeker hastalığı
Şeker hastalığının, aynı beslenme alışkanlıklarını paylaşan çiftler arasında daha sık görüldüğü ortaya çıktı. Eşi şeker hastası olan bir kadın ya da erkeğin bu hastalığa yakalanma riskinin yüzde 26 daha fazla olduğu belirlendi.

Nefes testiyle diyabet teşhisi
İngiltere'de araştırmacılar, sadece nefes analiziyle şeker hastalığını teşhis eden bir yöntem geliştirdi. Her yıl 80 bin çocuğa Tip 1 şeker hastalığı teşhisi konuluyor. Bir otoimmün hastalığı olan şeker, tedavi edilmezse ölümcül olabiliyor.

Sağlık harcamalarının dörtte biri diyabete
Halk arasında "şeker hastalığı" olarak bilinen diyabet, Türkiye'de Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) yıllık sağlık harcamalarının 10 milyar liralık bölümünü oluştururken, bu rakam, toplam sağlık harcamaları içinde yüzde 23'lük yer tutuyor.

Şeker hastalarına bantlı ölçüm!
Bilim insanları, düzenli olarak kan şekerini ölçüp gerektiğinde ilaç enjekte eden yeni bir kol bandı geliştirdi. Bant, şeker hastalarını acılı iğneler ve kan testlerinden kurtarabilir.

Şeker hastalığı körlüğe neden olabiliyor
Şekerli gıda tüketiminin kan şekerinin yükselmesine sebep olduğunu belirten Op. Dr. Bilgehan Sezgin Asena, “Kan şekerinin düzensiz seyretmesi, ani kan şekeri yükselmesi veya düşmesi, retinanın bozulmasını ve retinopati hastalığının ilerlemesine neden oluyor” dedi.

'Almanya şeker hastalığında AB'de ilk sırada'
Almanya Sosyal Sağlık Sigortası Kurumu Koordinatörü Necati Suözer, Avrupa Birliği'nde (AB) en fazla şeker hastasının Almanya'da bulunduğunu belirterek, "Ülke nüfusunun 7,6 milyonu şeker hastalığından muzdarip." dedi.

Dünyada 400 milyon kişi 'diyabet' hastası
Yapılan araştırmalara göre dünyada 400 milyonun üzerinde diyabetlinin bulunduğunu ortaya çıkarırken, Türkiye’de ise yaklaşık milyon diyabet hastası olduğu belirlendi. Hastalığın en çok görüldüğü ilk üç ülke Çin, Hindistan ve ABD olurken, Türkiye hastalığın artış hızının en yüksek olduğu ülkelerden biri olduğu belirtildi.