18 Muharrem 1441 | 17 Eylül 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Kişisel veriler Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
AB kişisel verileri 'sıkı' koruyacak
Avrupa Birliği (AB), kişisel verileri daha iyi korumaya ve ihlalleri daha sert cezalandırmaya yönelik yeni düzenlemelerini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Kişisel veriler daha da risk altında!
Kişisel veri gizliliğini ihlalden ABD Kongresi’ne ‘hesap veren’ ünlü sosyal medya şirketinin, kişilerin ‘geleceğini’ tahmin edecek, telefonunu ‘dinleyip’ TV’de neler izlediğini öğrenebilecek algoritmalar için patent aldığı ortaya çıktı.

Kişisel verilerimizi nasıl koruyacağız?
Hayatımızda sosyal medya odak noktası haline gelirken kişisel bilgilerimizin güvenliği konusu da daha çok tartışılır oldu. Teknolojinin bilgiyi depolamaktaki gücünün sınırsız olması, bu bilginin kullanılmasının kişilerin özel yaşamının gizliliğini çoğu kez tehlikeye düşürmesi konunun önemini daha da artırdı.

Kişisel verilerle ilgili yasa tasarısı tamamlandı
Kamu ve özel kurumların tüm verileri tek merkezde toplanıyor. Vatandaş, hakkındaki veriyi kimin tuttuğunu, ne amaçla kullanıldığını anında öğrenebilecek. E-posta, cep mesajı kirliliği sona erecek. Yasayı ihlal edene para cezası verilecek.

5 milyon kişinin kişisel bilgisi sızdı
Türkiye'de kişisel bilgiler kullanılarak artan dolandırıcılık olaylarının altından büyük bir skandal çıktı. Son zamanların en kapsamlı bilgi sızdırma organizasyonunu ortaya çıkaran savcılar, 5 milyon vatandaşın telefon ve kredi kartı verilerinin dolandırıcıların eline geçtiğini tespit etti

Kişisel Verilerin Korunması Tasarısı görüşülüyor
Yıllardır üzerinde çalışılan ve ‘fişleme’ kriterleriyle tartışma konusu olan Kişisel Verilerin Korunması Tasarısı, şirketler açısından yeni yükümlülük ve sorumluluklar getiren hükümlerle Meclis’e sunuldu. Tasarıda işveren ve şirket yöneticilerinin “veri işlemeleri” için öngörülen “meşru amaç, meşru menfaat” kavramları tartışılıyor. Tasarı yasalaşırsa Veri Koruma Kurumu’nda Veri Sorumluları Sicili tutulacak.

'Kişisel verilerin korunması'nda yeni düzenlemeler
Kişisel Verilerin Korunma Tasarısı’ndaki değişikliklere göre çizgi ve animasyonlu çocuk müstehcenliğine 10 yıla kadar hapis, bankomat farelerine ve solucan programları yazıp, satan ve alana 3 yıl hapis yolu açıldı.

Kişisel verilerle ilgili tasarı komisyondan geçti
Başta özel hayatın gizliliği olmak üzere, kişilerin temel hak ve özgürlüklerini koruyan Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Tasarısı, TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi.

Kişisel veriler başkasıyla paylaşılamayacak
TBMM Genel Kurulunda, Kişisel Verilerin Korunması Yasa Tasarısı'nın 8 maddesi kabul edildi. Genel Kurulda "temel kanun" olarak görüşülen ve daha önce 6 maddesi kabul edilen tasarının birinci bölümünde yer alan 8 maddesi daha görüşüldü.

Şincan’da ‘elektronik ihbarcı’ var
İnsan Hakları İzleme Örgütü, Çin’in Şincan bölgesindeki yetkililerin, bireyler hakkındaki çeşitli verileri toplayıp ihbar eden bir bilgisayar programı tarafından işaret edilen zanlıları gözaltına aldığını iddia etti.

Kişisel verileri işleyenler için takvim belli oldu
Türkiye’de 2016 yılında yürürlüğe giren Kişisel Verileri Koruma Kanunu’nun uygulayıcısı olan Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Veri Sorumluları Siciline kayıt tarihlerini belirledi.

AB, sosyal platformlarda yalan haberi engelliyor
Avrupa Birliği (AB), sanal platformların yalan haberin yayılmasını engellemek için ortak kurallar belirlediklerini bildirdi.

Veri sorumluları için son kayıt 30 Eylül
Yıllık çalışan sayısı 50’den veya yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL’den çok olan veri sorumluları ile yurtdışında yerleşik tüm veri sorumluları VERBİS’e kayıt olmak zorunda.