23 Zilhicce 1440 | 24 Ağustos 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

AB Komisyonu Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Savurgan AB üyelerine sıkı takip
AB Komisyonu, Avro Bölgesi’nde bütçe kurallarını ihlal eden ülkelerin sıkı gözetim altına alınmasını önerdi. AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, “Avro Bölgesi’nde mali istikrarı riske atan ülkeler üzerinde gözetimi arttırmak gerekiyor” dedi.

AB'ye İtfaiye ve mimar gerekiyor
AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, yayılan borç krizine uygun cevap verememesi halinde birliğin dağılabileceği uyarısında bulunarak, “Harekete geçmemenin bedeli parçalanma ve nihayetinde dağılmadır. Acil durumla başa çıkabilmek için hem itfaiyecilere hem de mimarlara ihtiyaç var” dedi.

AB liderleri sığınmacı sorununu görüştü
AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in daveti üzerine aralarında Almanya, Fransa, Hollanda ve İtalya'nın da bulunduğu 16 ülkenin lideri, Komisyon binasında, gayriresmi çalışma toplantısında bir araya geldi.

AB, Schengen sınır denetimlerini bir kez daha uzatacak
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Avusturya, Almanya, Danimarka, İsveç ve Norveç gibi Schengen bölgesinde yer alan ülkelerin uyguladığı geçici sınır denetimlerinin son kez olmak üzere altı aylığına daha uzatılmasını önerdi.

AB'den mültecileri kabul etmeyen ülkelere yasal uyarı
Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopulos, 160 bin sığınmacının dağıtılmasını öngören mekanizmada yer almayan üye ülkeler hakkında soruşturma başlatılacağını açıkladı.

AB sığınmacılara ülke bulamıyor
AB, İtalya ve Yunanistan'dan 160 bin sığınmacının diğer üye devletlere yerleştirmesini öngören mekanizmada başarısız oldu. AB Komisyonu, Macaristan ve Polonya'ya yaptırım tehdidinde bulunurken, iki ülke yetkilileri uyarıları dikkate almayacaklarını gösterdi.

AB sığınmacıları yerleştiremedi
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, üye ülkeler Yunanistan ve İtalya ile anlaşma yapılan Türkiye, Ürdün ve Lübnan'daki sığınmacıların Avrupa'ya yerleştirilmesine ilişkin 14'üncü raporunu açıkladı.

'Almanya'da 2 ay vizesiz kalma hakkı'
AB Komisyonu, hizmet sunan Türk vatandaşlarının Almanya, Hollanda ve Danimarka'ya vizesiz girebilmesine karar verdi. Türk vatandaşları Almanya'da 2, Hollanda ve Danimarka'da 3 ay vizesiz kalma hakkına sahip olacak.

Yunanistan için anlaşma sağlandı
Avro Bölgesi maliye bakanlarının 14 saat süren toplantısında, Yunanistan'a 130 milyar avroluk ikinci kurtarma paketine yeşil ışık yakıldı. Özel banka ve finans kuruluşları, ikinci kurtarma paketinin ön şartı olan borç indiriminde gece boyunca süren pazarlıkların ardından Atina yönetimiyle daha önce uzlaştıkları oranları revize etti.

AB, sosyal platformlarda yalan haberi engelliyor
Avrupa Birliği (AB), sanal platformların yalan haberin yayılmasını engellemek için ortak kurallar belirlediklerini bildirdi.

AB'den başarısız sonuç sonrası yeni sığınmacı planı
Avrupa Birliği (AB), zorunlu kota sistemiyle 2 yıl içinde Yunanistan ve İtalya'dan 160 bin sığınmacı alma planının başarısız şekilde dün sona ermesinin ardından yeni sığınmacı planı önerisinde bulundu.

AB, sığınmacılar için verdiği sözü tutmadı
AB Komisyonu, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıları desteklemek üzere AB'nin sağlamayı taahhüt ettiği mali destek için kurulan idari komitenin 8. toplantısının Brüksel'de yapıldığını açıkladı.

AB'den ABD'ye 'vergi muafiyeti' çağrısı
AB Komisyonunun Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, ABD'nin ithal çelik ve alüminyuma ilave gümrük vergileri uygulama kararına ilişkin, 'ABD'nin yakın güvenlik ve ticaret ortağı olan Avrupa Birliği'nin, bu açıklanan tedbirlerden muaf tutulması gerekiyor' ifadesini kullandı.

AB'de çiftçileri koruyacak düzenleme
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, çiftçilere karşı adil olmayan ticari uygulamalarda bulunan perakendeciler ve süpermarketlere para cezası kesilmesine yönelik düzenleme teklifinde bulundu.

'Sığınmacı krizinde başarısız olduk'
AB Komisyonu Başkanı Juncker sığınmacı kriziyle ilgili "Türkiye'yi, Ürdün'ü ve Lübnan'ı yaptıkları için alkışlamak gerekiyor. Sığınmacı politikalarımızda daha Avrupalı, mülteci politikalarımızda daha birlik olmalıyız. Sığınmacılardan korkmamalıyız" dedi